Uw kostbaarheden zijn goud waard! G O 0 0 O Brief aan een Zeeuw Sopraan Olga Zinovieva: 'Alles op offeren voor die ene hoge noot' De sfeer van Charles Dickens in Veere goudwisselkantoor toch niet revolutionair? www.goudwisselkantoor.nl 17 WOENSDAG 14 DECEMBER 2016 Dag Willem Beukelszoon, Nu ik mij meer in je verdiept heb, merk ik de discussie rondom je uitvinding van het haring kaken. En om je per soon überhaupt, eigenlijk: we weten niet eens zeker wanneer je bent overle den, en of je nu visser of schepen was. Ik hoop in die tijd voor jou het tweede - hoewel het natuurlijk een veel leuker verhaal maakt als je kan zeggen datje als een voudige Middeleeuwse visser de wereld van de haring op zijn kop hebt gezet (dat is sinds de uitvinding van de gesneden ui al niet meer echt gebeurd. De rolmops deed z'n best, hoor, vind ik, maar qua naam... Heeft niet echt een duur marketingbureau achter gezeten, hè, laten we wel wezen. Bovendien is de voornaamste uitvinding daarin eigenlijk alsnog ■het prikkertje die de boel bij elkaar houdt. Een kleinere versie van iets bestaands maken is nauwelijks revolutionair, toch/Sor ry,-nanotechnologie en Madurodam.) Hoe dan ook, het feit dat je naam al die eeuwen nog bekend is, is op zich al een prestatie. Een welverdiende bekende Zeeuw. Sinds deze week hebben we er daar een van bij, want een college uit Washington heeft Hans van Eenennaam tot Uit vinder van het Jaar uitgeroe pen vanwege zijn ontdekkin gen op het gebied van kankerbestrijding. Zijn onderzoek maakt het mo gelijk het eigen lichaam de kwade cellen te doen bestrij den, en dat is altijd vele malen gezonder dan de noodzakelij ke kwaden die je anders in je lichaam stopt. Hulde dus! (Overigens zit het uitvinden die man waarschijnlijk in het bloed, want de allereerste Van Eenennaam moet wel de be denker zijn geweest van 'iro nie in eigennamen') Daar mag Zeeland, én Nederland, trots op zijn. VEERF - Op zaterdag 17 en zondag 18 december 2016 gaat Veere terug in de tijd. In het pittoreske stadje wordt een sfeervolle Dickens kerstmarkt gehouden op het knusse Marktplein. In tal van kraam pjes worden bijzondere kerst decoraties, kaarsen, brocante, kerststukjes en de lekkerste etenswaren aangeboden. In Kerkstraat presenteren kleine Veerse bedrijfjes zich en in de Korenmaat (eveneens gelegen aan de Kerkstraat) is er een creamarkt voor hobbyisten met zelfgemaakte artikelen. Muzikale optredens maken een bezoekje aan de kerst markt extra aantrekkelijk. Za terdag is de markt geopend van 10.00 tot 17.00 uur, zondag van 11.00 tot 17.00 uur. De toe gang en parkeren is gratis. „Vanaf september tot aan de zomer leid ik soms wel weken achter elkaar het leven van een non. Ik fiets niet, ik ga niet uit. Als ik, met een project bezig ben, staat mijn sociale leven ongeveer op nul. Ik doe elke dag braaf mijn lichamelijke oe feningen, train mijn stem ge durende vele uren en drink potten vol thee met gember, citroen en honing. En als ie mand in mijn buurt verkouden is, loop ik voortdurend hand doeken te verschonen. Nee, ik neem geen enkel risico," zegt de Russisch-Nederlandse sop raan Olga Zinovieva. Niet zo vreemd, wil ze maar zeggen, met elk jaar zeker 15 keer The Messiah, 17 keer solo in Mozarts Requiem en Krön- ungsmesse en 30 keer solo in Matthaus Passion op de agen da. „Noem het maar een ma rathon." Oh ja, en geen choco lade, noten en meergranenrijst eten vlak voor een optreden. „Dat gaat alleen maar plakken in je keel. "In Nederland ziet ze sinds zes jaar haar grote droom Olga Zinovieva: "Ik heb geen Wagner-geluid, geef mij Mozart, Bach en Handel en ik vlieg." uitkomen: de oude componis ten zingen. Muziek die past bij haar frêle verschijningen com pacte stem. Wel wat anders dan de grote opera's waar ze in haar geboorteland Rusland mee weglopen. „Ik heb geen Wagner-geluid, geef mij Mo zart, Bach en Handel en ik vlieg." In het westen besloot ze haar ziel en zaligheid erin te leggen. Nee, van een leien dakje dat allemaal niet. Alleen door er keihard voor te werken, ging Olga steeds een treetje hoger op de solistenladder. Werk van Mozart gaf haar de vleugels. „Ik ben mijn Mozart solo project begonnen met Vorrei spigarvi, oh Dio. Met een hoge E die maar weinig sopranen bereiken, maar zó goed geschreven. De noten le ren gaat doorgaans heel snel, meestal in een dag of drie, maar daarna begint het pas. Weken, maanden oefenen, oefenen, oefenen. Elke dag uren. Behalve die ene hoge noot. Een juweel, maar pas op. Als je hem te veel doet, krijgt je stem een oplawaai. Maar één maal per. week mag ie voluit. "In de zes jaar samenwerking met dirigent Pieter Jan Leusink zijn de grote componisten haar goede vrienden geworden. Hoe lastig ze het ook weten te maken soms. „Neem Aus Lie- be uit de Matthaus Passion van Bach, een van de moeilijkste aria's ooit geschreven. Om Aus Liebe goed te kunnen zingen, moeten alle ingrediënten goed zijn. Een muisstil publiek - één kuch is al voldoende om uit het lood te raken - en een su bliem samenspel met traverso fluit en de twee tenörhobo's." uitjekrant.nl/klassiek Tekst: Evelien Baks Ook u heeft kostbaarheden in huis. Misschien wel veel meer dan u denkt. Een paar oude munten, een ketting of een horloge, een treintje waar opa nog mee heeft gespeeld of een doosje met oude bankbiljetten. Laat uw kostbaarheden eens geheel vrijblijvend beoordelen door een specialist van Goudwisselkantoor. Dan ontdekt u of uw kostbaarheden goud waard zijn. Als u deze zou willen verkopen betalen wij u ook nog eens een reële prijs. Ontdek wat Goudwisselkantoor voor u kan betekenen: Goud Zilver Munten Sieraden, diamanten en horloges Oude bankbiljetten Postzegels Antiek speelgoed Inkoop Verkoop Veiling Verpanden Beleggen Taxatie Locatie Serooskerke Parkeerterrein 'zwembad de Goudvijver' Zandput1 4353 BA Serooskerke serooskerke@goudwisselkantoor.nl Openingstijden Elke woensdag van 13.30 -16.30 uur Locaties bij u In de buurt: Goes (di. t/m za.), Burgh-Haamstede (wo.) en Zierikzee (ma.)

de Faam | 2016 | | pagina 15