De Rooie Buurt, apart dorp in de stad De Faam in de klas Rudie Kagie bij 't Spui Niemand weet de leeftijd van Tommy Concert Ernst Daniël Smid 7 WOENSDAG 7 DECEMBER 2016 Gerard van der Hoeven Blauwgeruite Ziel In Vtissingen is woningcorporatie l'Escaut hard bezig met het renoveren van bijna tweehonderd huizen in de zogenaamde Rooie Buurt. Een apart stukje Vlissingen dat meer dan hon derd jaar bestaat. VLISSINGEN - Het was de oudste woningbouwvereni ging Vereniging tot Verbeete- ring van de Volkshuisvesting te Vlissingen, opgerich die begon met sociale volkswoningbouw. Het ontwerp kwam van archi tect A. Dijkstra en moest tege moetkomen aan de grote wo ningnood die ook in Vlissingen had toegeslagen. Dijkstra maakte een bouwplan voor 180 arbeiderswoninkjes tussen de Van Dishoeckstraat en Scheldestraat en Kasteelstraat. De Vereeniging Volkshuisves ting was opgezet door een aantal bedrijven waaronder de scheepswerf De Schelde. De woningen waren speciaal be doeld voor de Scheldearbei- 'BIJ EVENTUELE OPSTAND, WAS DE WIJK SNEL AFGESLOTEN' ders; binnen loopafstand naar de Scheldepoort en tegen een huur die maandelijks inge houden werd op het loon. Al snel kreeg de wijk de bijnaam De Rooie Buurt of Het Rode Dorp. Sommigen denken dat die bijnaam te maken had met de rode bakstenen en dakpan nen van de huisjes, maar de bijnaam had te maken met het stemgedrag en de politieke voorkeur van de meeste arbei ders die in de huizen woon den: De SDAP (latere PvdA). "Ik heb weieens gehoord dat ze bij het bouwen rekening hiel den met eventuele opstootjes. Als er opstand zou komen konden ze de wijk naar ver luidt binnen zeer korte tijd hermetisch afsluiteh" zei be woner Rini de Jonge in de PZC in 2005. Zijn vrouw vulde la chend aan: "Toen mijn man destijds zei dat we in de Rooie Buurt gingen wonen, dacht ik dat hij de hoerenbuurt be doelde." De wijk werd ook wel het Rode Dorp genoemd om dat het er uitzag als een apart dorp, verscholen in de stad. De bouw van zo'n 180 woningen vond plaats tussen 1910 en 1912 en nieuwe straten kwamen er zoals de Hoorn van Burghstraat, Lammensstraat, Callenfelsstraat, Van der Swal- menstraat, de Hurgronjestraat, de Verkuyl Quakkelaarstraat en de Lambrechtsenstraat. Die laatstgenoemde werd in 1968 veranderd in de Nicolaes Ho- ninghstraat omdat na de her indeling van 1966 bleek dat er ook in Ritthem een straat met die naam was. In 1911 werden nog eens specifieke arbeiders woningen gebouwd door Ge meenschappelijk Belang in de Verkuyl Quakkelaarstraat. De huisjes waren klein, in ruim opgezette straten met veel groen, in een door metalen hekjes afgescheiden voortuin tje, in blokken van twee tot acht gekoppelde woningen, gedeeld door één topgevel per twe% woningen. Er bestond een grote sociale controle en een eigen sfeer van behulp zaamheid en verbondenheid onderling. Dat is in de loop der tijd veranderd. Sinds de Schel de niet meer bestaat zijn er mensen van overal vandaan komen wonen. De naam Rooie Buurt bleef, maar er wonen te genwoordig mensen van alle gezindten. Inmiddels heeft het de status van beschermd mo nument door zijn unieke ka rakter. In 1981 vond al een eer ste renovatie plaats. Dat was ook wel hard nodig. In vele huizen was nog geen douche of modern sanitair aanwezig. Sommige mensen maakten nog gebruik van aparte 'schijthuisjes', aldus een be wonervan destijds. Door de redactie VLISSINGEN - Nicole Diele- man, directeur van de Neare- boutschool in Vlissingen heeft het boek 'Blauwgeruite Ziel' omarmd om te gebruiken in de bovenbouw van de leerlin gen op haar basisschool. Die- leman: "Ik kwam op het idee om nu en dan een verhaal uit het boek voor te lezen. Het zijn korte verhalen, maar ge ven een bijzondere kijk op de stad. Wellicht gaan kinderen daardoor op een andere ma nier'naar hun stad kijken en steken er qua geschiedenis ook wat van op", aldus de di- i SS in gen - Op 10 decem ber houdt Amnesty-groep Walcheren de jaarlijkse Schrijfmarathon. Dan wordt wereldwijd geschreven voor mensen die groot onrecht is aangedaan. Overal klimmen recteur. 'Blauwgeruite Ziel' dat begin november uitkwam is een bundeling van honderd verhalen die auteur Gerard van der Hoeven schreef als ru briek voor de krant De Faam. De kracht zit hem voor een groot deel in de herkenbaar heid van de locaties in Vlissin gen en de menselijke verha len. Lach en een traan Dieleman: "Het zijn laagdrem pelige artikelen, met een lach en een traan over de Vlissing- se geschiedenis. Wij zitten met onze school op de Grote mensen in de pen. De brie venschrijvers vragen om vrij lating van gewetensgevan genen en om berechting van daders van mensenrechten schendingen. Schrijven kan in Middelburg bij de Drvkke- Markt op een punt waar veel historie ligt. Onze school staat waar ooit het.Vlissingse stad huis heeft gestaan dat in 1809 in de Engelse Oorlog totaal is verwoest. Je kunt kinderen op een speelse manier in aanra king laten komen met de ge schiedenis. Zo krijgen de ver halen uit het boek een educatieve functie en stimu leert het de kinderen meer over hun stadsgeschiedenis te weten te komen." Het boek 'Blauwgeruite Ziel (Vlissingse Verhalen)' ligt in de winkel en kost 15 euro. ry van 10.00 tot 17.30 uur en bij Bibliotheek van Zeeland van 10.00 tot 16.00 uur. in Vlissingen bij Bibliotheek 't Spui van 10.00 tot 17.00 uur en De Herberg van 11.00 tot 16.30 uur. STRANDRIDE Op donderdag 29 december is de allereerste StrandRide for the Roses voor ATB en MTB 'fietsers. De opbrengst is be stemd voor KWF Kankerbe strijding. Start en finish zijn op de Brouwersdam. De afstand is 20 of 40 kilometer, www. strandride.nl VLISSINGEN - Zaterdagmid dag 10 december om 16.00 uur presenteert Rudie Kagie bij boekhandel 't Spui, Oude Markt 5 in Vlissingen,zijn 'memoir' Hopman. De auteur wordt geïnterviewd door Hei- ge Prinsen. Na afloop is er een signeersessie. In Hopman re construeert Rudie Kagie zijn kinderbeschermingsverleden als pupil van de Zeeuwse voogdijvereniging Kinderzorg. De auteur verhaalt hoe hij op zijn twaalfde een journalist ontmoet die zich opwerpt als zijn mentor, reddende engel en tweede vader. Er groeit een onconventionele vriendschap tussen de verstokte vrijgezel en het naar liefde hunkerende verschoppelingetje. Intussen laat zijn biologische moeder het na de echtscheiding lelijk afweten. Als Kagie na haar overlijden op onderzoek gaat, doet hij een schokkende ont dekking. Zijn moeder was als Mien met de Kanten Kraagjes een bekende verschijning in het rosse zelfkantmiliéu van Vlissingen. Kagie: "Eindelijk begrijp ik het. Ze verbrak het contact met ons niet uit ge brek aan liefde, maar omdat ze zich schaamde voor haar levenswandel." Rudie Kagie (1950) is journalist en schrijver. Over zijn leven schreef hij eer der Schuifkaas (2011). De Hoorn van Burghstraat in de Rooie Buurt vlak na de oplevering ca. 1912. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen MIDDELBURG - Op zater dag 17 december om 20.00 uur geeft het Grootkoor Zeeland een feestelijk en sfeervol kerstconcert in de Nieuwe Kerk in Middel burg. Het Grootkoor Zeel and bestaat uit ruim 200 enthousiaste koorleden af komstig uit de gehele pro vincie Zeeland. Als solist is de bekende zanger Ernst Daniël Smid uitgenodigd. Hij weet het publiek te ontroeren met zijn stem geluid. Tijdens het kerst concert zingt hij zijn meest beroemde kerstliederen. VLISSINGEN - Tom is een buil waarvan wéinig bekend is he laas. Hij kan in het dierenasiel goed alleen zijn en blaft of jankt eigenlijk nooit. Hij knort bij inspanning zoals wande len of balspelletjes. Hij speelt erg ruw, maar dat is een buil eigen. Binnenkort zal de die renarts zijn leeftijd schatten en is hij klaar om naar een nieuw huisje te gaan. Tommy is een lieverd voor mehsen, naar andere dieren is hij soms wat dominant, www.dierena- sielwalcheren.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 7