Pakjesavond zonder licht en chocomel Geslaagd en dan? Oude sok Sisi wordt helemaal niet gemist Kader Abdolah vertelt (g) SBSE m ill Veilig op de fiets op dorp 5 WOENSDAG 30 NOVEMBER 2016 VUSSINGEN - 'Hoort de wind waait door de bomen!' Het weerbericht voor pakjesavond 5decemberigi6 luidde: 'Zwak ke tot matige zuidelijke tot westelijke wind. Zwaarbewolkt met enkele regen- of hagelbui en. Mogelijk nachtvorst.' Op 4 december werd door de Sint een bezoek gebracht aan Bel gische kinderen in Vlissingen. Nog steeds verbleven vele Bel gische vluchtelingen in het veilige Vlissingen. 'Dinsdag jl. bracht St. Nicolaas en zijn knecht een bezoek aan de Be waarschool alhier. Hoewel er geen chocolademelk gedron ken werd, wegens de niet vol doende melk, werden de kin deren goed getrakteerd op allerlei versnaperingen en na afloop werd ieder kind met een mooi stuk speelgoed huis waarts gezonden.' (Vliss. Crt. 4-12-1916). Door schaarste aan steenkolen werd een beperking der (straatverlichting ingesteld die 7 december zou ingaan. Vlis- singse winkeliers en cafés mochten na 20.00 uur geen verlichting meer ontsteken en moesten eerder hun deuren sluiten. Bioscoop Alhambra adverteerde met de medede ling dat uitsluitend komische films op het programma ston den, om zodoende het vele leed dat De Groote Oorlog al twee jaar bezighield, enigszins te verlichten. In het Franse Verdun werd nog felle strijd geleverd. Het was een van de bloedigste veldslagen uit de geschiedenis met maar liefst 700.000 doden. Jamin, destijds in Vlissingen in de Lepelstraat gevestigd, bood volop snoep aan zoals suiker beesten, speculaas, spritslet- ters, borstplaat en marsepein. Trots vermeldde men in hun advertentie dat het jaar tevo ren 207.000 pond boterletters en spoorbanket in hun fabriek was gebakken. Boekhandel De Vey Mestdagh adverteerde met nieuw verschenen boe ken, waaronder prentenboe ken van Rie Cramer en 'De Zoon van Dik Trom', die als ca deau ook beschikbaar waren in speciale goedkope uitgaven voor de minder bedeelden. Toch was het niet voor elk kind feest. Begin december lezen we in de krant dat na klachten en een uitgevoerde controle blijkt dat tientallen kinderen in Vlissingen worden geëxploi teerd en 'tot zeer laat in den avond, ja zelfs des nachts wor den gedwongen arbeid te ver richten, nl. het pellen van gar nalen'. Het blijkt soms te gaan om kinderen van 6,7 en 8 jaar! 'Onnoodig te zeggen dat deze kleinen 's morgens op school meer slapen dan opletten' (VI. Crt. 2/12/1916). Maar ook in -letterlijk- donke re tijden werd een eeuw gele den in alle bescheidenheid het Sinterklaasfeest gevierd. Hoe- De aankomst Sint Nicolaas per koets in Vlissingen. Door schaarste aan steenkolen mochten winkels na 20.00 geen verlichting meer ontsteken en moesten ze eerder de deuren sluiten. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen wel een arbeider op de Schel- dewerf dat jaar een extra cent je te besteden had, getuige dit artikel uit de Vlissingsche Cou rant van 24 november 1916: 'Meldden wij gisteren dat een belooning van 100 gulden zou worden uitgeloofd aan denge- ne die bij de politie alhier zou terugbezorgen een voor eenige weken verloren handtaschje, inhoudende presiosa, thans kunnen wij melden dat de vin der zich gemeld heeft. De vin der, een werkman van de Kon. Maatsch. De Schelde heeft dus een buitenkansje gehad dat hem in dezen duren tijd uitste kend te pas zal komen.' GOES - Op donderdag 8 de cember is in de Zeelandhallen in Goes de vijfde editie van Studie Experience; een gratis en interactief studie- en be roepskeuze event voor leerlin gen van het voortgezet on derwijs en MBO-schoolverlaters. Diverse onderwijsinstellingen, bedrij ven en andere deelnemers met informatie over studie keuze presenteren zich. Voor leerlingen dé manier om zich te oriënteren op hun toe komst. Een keuze maken voor een opleiding- of studierich ting is lastiger dan ooit. Het - Vijfjaar ge leden richtte een groep der matologen dermaTeam op, een team van professionals die samen de zorg voor pati ënten in Zeeland en West-Brabant wilden verbe- aanbod van opleidingen is overweldigend en leerlingen hebben hierdoor vaak geen concreet beeld van wat zij. precies willen. In een vroeg stadium oriënteren en infor matie inwinnen is belangrijk om verkeerde keuzes te voor komen. Studie Experience laat leerlingen op een interactieve manier kennis maken met op leiding- en beroepsinstellin gen. Een event waar van alles te beleven is, zodat leerlingen de kans krijgen om een be roep of opleiding ook echt te ervaren. Scalda is met alle op leidingen vertegenwoordigd teren en veilig stellen. Om het eerste lustrum te marke ren, was er vorig week een symposium voor huisartsen en andere artsen met wie zij samenwerken. Dermatoloog Werner Habets, één van de en zal met diverse activiteiten de leerlingen informeren en enthousiasmeren. Zo organi seert de opleiding MBO Dans diverse dansworkshops en or ganiseert de sector Welzijn een quiz waarbij diverse prij zen te winnen zijn. De beurs is geopend van 10.00 uur tot 21.00 uur. De toegang en het parkeren zijn gratis. Aanmelden voor de beurs kan via de website www.stu- die-experience.nl. Kijk op de website voor een routebe schrijving en meer informatie over het programma en de deelnemers. I - Veilig Ver keer Nederland reikt van daag het Buurtla.bel Veilig Verkeer uit aan dorpsver eniging Sint Laurens. Dat label maakt kenbaar dat de dorpsvereniging zich in spant voor een verkeers veilige buurt en het op neemt voor de veiligheid van kinderen in het dorp. Samen met politie en kin deren van de Palmenhof wordt een actie met laser- gun opgezet om degenen die rustig rijden te compli menteren en wie te hard rijdt te waarschuwen. EEN PLAATJE VLISSINGEN - Sisi is een oude sok van 12 jaar oud. Hij is als vondeling bij ons binnenge komen en niemand die hem mist, dus nu zoekt het asiel voor hem een nieuw en warm plekje waar hij welkom is. Hij is dol op alle vrijwilligers en begroet ze gelijk met een mi auw. Sisi heeft een snel wer kende schildklier en krijgt hiervoor medicijnen. Wie geeft deze schat een warm mandje bij de kerstboom? Meer informatie op www.die- renasielwalcheren.nl. oprichters van dermaTeam, vertelt: "Vijf jaar geleden hebben we bij onze opening ook een soortgelijk symposi um georganiseerd. Het een prettige manier om elkaar beter te leren kennen." Hoe zien de eerste toeristische foto's van Walcheren eruit? Het Zeeuws Archief maakten een keuze uit haar collecties. Verschillende foto's en kaarten worden gepresenteerd als 'Souvenir de ITIe de Walche ren'. Te zien tot en maart in Zeeuws Archief Middelburg. MIDDELBURG - Schrijver Ka der Abdolah vertelt zondag 4 december om 14.00 uur in de Drvkkery over zijn nieuwe ro man Salam Europa! Kader Abdolah (Iran, 1954) is sinds zijn debuut De adelaars (1993) niet meer uit onze letteren weg te denken. Tot zijn grote internationaal succesvolle romans behoren onder meer Spijkerschrift (2000), Het huis van de mos kee (2005), De koning (2011) en Papegaai vloog over de IJssel (2014). Salam Europa! Sjeed Djamal, docent oriënta listiek aan de Universiteit van Amsterdam, woont al lange tijd in Nederland. Op een dag krijgt hij een reisboek in han den van een Perzische sjah, die in de negentiende eeuw door Europa reisde. Sjeed Dja mal vindt het fascinerend. Nieuwsgierig besluit hij om deze reis zelf te maken, met een afstand van anderhalve eeuw. Samen met zijn stu dent Iris wijdt hij zich aan de geschriften van de sjah en zijn medereizigers. Hij ziet hoe de sjah dwars door Europa reist, en zelfs door België en Neder land. Op die manier volgt hij de reusachtige karavaan van de sjah die steeds dieper het continent in trekt. Blauwgeruite Ziel

de Faam | 2016 | | pagina 5