Van gekochte slaaf tot verdediger Uw kostbaarheden zijn goud waard! O 0 0 O goudwisselkantoor www.goudwisselkantoor.nl 15 WOENSDAG 30 NOVEMBER 2016 Middelburgse Luiken MIDDELBURG - Jacobus Elisa Joannes Capitein, afkomstig van de Westkust van Afrika, wordt als 7-jarige in 1724 ge kocht door de Zeeuwse sla venhandelaar Aarnout Steen- hart. Hij geeft de slaaf cadeau aan Jacobus Van Goch, die op dat moment de baas is van de West-Indische Compagnie in Ghana. Van Goch geeft het jongetje de naam Capitein, omdat hij hem van kapitein Steenhart heeft gekregen. Op 25 juli 1728 zet de 11-jarige Ja cobus voet op Zeeuwse "bo dem. - De koopman van de WIC noemt Middelburg 'de deur tot Neerlands paradijs'. Ze blij ven niet lang in de Zeeuwse hoofdstad. Met de aankomst van Jacob in Nederland, ver andert zijn status. Hij is nu geen slaaf meer, maar een statushouder, een vrij man.' Daar komt nog bij dat slavernij in Nederland verboden is. Vreemd, als je bedenkt dat Middelburg, samen met Vlis- singen en Zierikzee, heel wat koopmannen heeft gekend die in slaven handelen. Het jongetje blijkt goed te kunnen leren; hij doorloopt de Latijnse School in Den Haag; leert drie talen en zegt tegen dominee Manger dat hij wel genegen zoude zijn, om zich 'in de godgeleerdheid te oeffe- nen, om daarn synen landslie den, door Gods gunst, van den afgodendienst af te trekken, en tot den zuyverder godsdienst den weg aan te wijzen'. Kort om: Onze Capitein wil domi nee worden en als voormalig slaaf terugkeren naar zijn land om zijn landgenoten in Ghana te bekeren. Hij keert terug op 8 oktober in Ghana, waar als wordt aange steld als predikant van St. George d 'Elmina. Daar wordt hij de op twee na best betaal de man (honderd gulden per maand). Toch valt het werk Jacob zwaar; 107 soldaten en ambte naren die niets van hem moe ten hebben. Slechts 17 leden willen hem volgen. Meer suc ces wordt het schooltje dat hij opricht. Jacob kondigt aan met een Ghanese te willen trouwen. Dit wordt hem verboden en de WIC haalt voor hem uit Ne derland een Nederlandse bruid, de Haagse Antonia Gin- derdros, met wie hij in okto ber 1745 trouwt. Jacob komt steeds meer in conflict met de WIC en om toch in leven te blijven, pro beert hij geld te verdienen met handeltjes. Dit mislukt en op 1 februari 1747 sterft Jacob, de eerste zwarte dominee van Nederland, - op dertigjarige leeftijd. Of hij na 1728 nog in Middelburg is geweest, is niet bekend. Ook u heeft kostbaarheden irr huis. Misschien wel veel meer dan u denkt. Een paar oude munten, een ketting of een horloge, een treintje waar opa nog mee heeft gespeeld of een doosje met oude bankbiljetten. Laat uw kostbaarheden eens geheel vrijblijvend beoordelen door een specialist van Goudwisselkantoor. Dan ontdekt u of uw kostbaarheden goud waard zijn. Als u deze zou willen verkopen betalen wij u ook nog eens een reële prijs. Ontdek wat Goudwisselkantoor voor u kan betekenen: Inkoop Verkoop Veiling Verpanden Beleggen Taxatie Goud Zilver Munten Sieraden, diamanten en horloges Oude bankbiljetten Postzegels Antiek speelgoed Locaties bij u in de buurt: Goes (di. t/m za.), Burgh-Haamstede (wo.) en Zierikzee (ma.) Locatie Serooskerke Parkeerterrein 'zwembad de Goudvijver' Zandput1 4353 BA Serooskerke serooskerke@goudwisselkantoor.nl Openingstijden Elke woensdag van 13.30 -16.30 uur Predikant Jacobus El Capitein. Pieter Tanjé, 1742. Hij kwam in 1724 als slaaf aan in Nederland. Bron: Rijksmuseum

de Faam | 2016 | | pagina 15