Bombardement trof 'liefdeszusters' Nieuwe boeken r Vondeling Mies is de weg naar huis kwijt Sparen voor oefenhok In stilte door de steegjes 5 WOENSDAG 16 NOVEMBER 2016 IEEEES Blauwgeruite Ziel Ze werden de 'liefdeszusters' genoemd. De tientallen nonne tjes van de orde van Franciscanessen die werkzaam waren in het Sint Jozefziekenhuis aan de Van Dishoeckstraat. VLISSINGEN - Bidden en werken was het parool van de zending van de nonnen. Daarbij hielden ze zich aan de strenge leefregels binnen de rooms-katholieke kerk. Ze waren geliefd want deze ver pleegsters deden hun werk met tomeloze inzet, zorg zaamheid, waardigheid en zelfopoffering, zonder aan- ziens van de al dan niet gelo vige patiënt. Des te wranger was het dan ook dat op een koude winterdag op 9 januari 1941 drie van hen werden ge dood bij een geallieerd bom bardement waarbij de kapel van het ziekenhuis werd ge raakt. 'Het liep reeds tegen het mid dernachtelijk uur, toen vier re- DEVLISSINGSE GEMEENSCHAP WAS GESCHOKT DOOR DIT DRAMA ligieuze zusters in het St. Jo sephziekenhuis zich naar de kapel begaven en voor de Kerstkribbe knielden om zich met hun Meester in gebed te vereeuwigen, toen het vreese- lijke gebeurde. Een bom suisde naar beneden en kwam mid den in de kapel terecht, alles in den omtrek vernielend' schreef de PZC onder de kop 'Tijdens het gebed in den Dood gedre ven...' op 17/01/1941. Vlissingen was al vaker gebombardeerd en dit zou ook niet de laatste keer zijn. De PZC reageerde kritisch daags na het drama op de door de Engelsen afge vuurde stroom van brisant- en brandbommen: 'Bij de slor dige wijze van bombardeeren, welke de Engelsche vliegers toepasten, kon het niet uitblij ven, dat tal van huizen, boer derijen en schuren schade op liepen' (PZC 11/01/1941) De Vlissingse gemeenschap was geschokt door dit drama op de dag dat de inwoners massaal door de strenge vorst hun schaatsen uit het vet hadden gehaald. De drie do den waren de zusters Maria Laeta (mej. B. Albracht, 55 jaar), zuster Apollinaria (mej.J. Orth, 52 jaar) en Master Maria Warina (mej. A. Preuss, 52 jaar), die ai tientallen jaren in het kloosterleven werkzaam waren. Een vierde zuster, Wil- halda raakte lichtgewond. De omgekomen nonnen kwa men oorspronkelijk uit Duits land en maakten deel uit van een groep Duitse nonnen die de Zusters van Salzkotten werden genoemd. De band met die plaats, vallend onder het bisdom Paderborn, stam de al uit 1875. Toen was een groep Zusters Franciscanessen in de verzorging van wezen uitgezonden naar het Sint-Jo- sephweeshuis in Vlissingen, dat uitgroeide van weeshuis tot ziekenhuis. Ondanks het uitbreken van de oorlog wa ren de nonnen blijven werken in het Sint Josephziekenhuis. In het boek 'Vlissingen, Kind van de rekening' (Jo de Rid- der-2014) lezen we het verslag van dokter Jens: 'Moeder Op deze foto uit 1931 van de nonnen van het Sint Josephziekenhuis staan twee van de drie zusters die omkwamen bij het bombardement in WOU; Op de bovenste rij zevende van links Zuster Appollanaria (mej. J. Orth) en negende van links Zuster Maria Warina (mej. A. Preuss). Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen Overste was nog steeds bezig lichaamsdelen bij elkaar te leggen. Uit een van de bomen aan de voorzijde van het ge bouw werd een arm met een stuk habijt eraan omlaag ge haald. Het was onvoorstelbaar dat deze vrouw zo koelbloedig alle stoffelijke resten probeer de te identificeren en ze in de drie kisten te leggen'. De stof felijk overschotten van de drie nonnen werden overgebracht en begraven in de tuin van het klooster Alverna in Aerden- hout, nu nog steeds het hoofdgebouw van de Congre gatie Zuster Franciscanessen Nederland. MIDDELBURG - Woensdag 30 november van 15.30 tot 17.30 uur is de presentatie van twee nieuwe bijzondere boeken in het Archiefcafë van het Zeeuws Archief in Middel burg. In de eerste plaats een nieuw deel in de serie Etty Hillesum Studies, die onder eindredactie van Klaas A.D. Smelik verschijnt. Deel 8 is getiteld: 'Etty Hillesum in weerwil van het Joodse vraag stuk', een uitgave van uitgeve rij Garant. Het Joodse vraagstuk interes seerde Etty Hillesum niet bij zonder, totdat de Duitse be- - Het eind van 2016 is in zicht en we zijn al volop bezig met de voorbe reidingen voor de feestdagen in december. Tijd voor een terugblik. In De Faam van december willen we mooie, zetting hierin verandering bracht. In deel 8 worden deze wending en de gevolgen daarvan in het leven van Etty Hillesum vanuit verschillende invalshoeken belicht. In de tweede plaats de publicatie 'Wachten jullie op mij?' Een boek met foto's van en over Etty Hillesum, samengesteld door Ria van den Brandt en Klaas A.D. Smelik, een uitgave van uitgeverij Balans. De meeste van deze foto's berus ten in de archieven van het Joods Historisch Museum te Amsterdam. Tegenover elke afbeelding staat een passend citaat uit de nagelaten werken van Etty Hillesum, niet alleen in transcriptie, maar ook in haar originele handschrift. De eerste exemplaren van beide publicaties zullen wor den aangeboden aan drs. J.M.M. Polman, Commissaris van de Koning in Zeeland, en aan dr. J.L. Kool-Blokland, di recteur van het Zeeuws Ar chief Beide boeken zijn na afloop van de presentatie ver krijgbaar. Belangstellenden kunnen zich vóór 26 november aanmelden via: info@ehoc.nl. De toegang is vrij. Drankje na afloop. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week beschrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. MIDDELBURG - Vanaf dit voorjaar worden in Mid delburg 'stegentochten' gehouden. Deelnemers le ren de stad van een andere kant kennen tijdens een tocht door de smalle stra- tjes. Op zondag 20 novem ber om 15.00 uur is een tocht speciaal voor doven en slechthorenden. Bij deze tocht is een gebaren- tolk aanwezig. Deelname kost 15 euro per persoon inclusief consumptie en aandenken. Aanmelden via middelburgsestegentoch- ten@gmail.com. VLISSINGEN - Een gehoor apparaat en een bril kopen? Helaas is dat voor katten niet mogelijk. Poes Mies is 20 ok tober in het dierenasiel ge bracht als vondeling, helaas heeft niemand zich gemeld. Ze is blind en doof, wellicht is ze daardoor de weg kwijtge raakt. Het is een wonder dat ze nog leeft en het gaat rede lijk goed. Ze went spel als al les op dezelfde plaats blijft staan en is verder goed ge zond en zindelijk. Meer info via dierenasielwalcheren.nl. VRIJKAART vrolijke, bijzondere en ont roerende portretten plaatsen van mensen uit de regio. Hoe was jouw jaar? Was er een belangrijke gebeurtenis die alles anders maakte? Heb je iets bijzonders meegemaakt of heb je het roer volledig omgegooid? Laat het ons weten! Mail naar redactie.faam@pers- groep.nl en leg in het kort uit waarom jouw verhaal een portret verdient! VLISSINGEN - In CineCity is het deze maand prinsessen- maand. Zondag 20 november is Rapunzel te zien en zondag 27 november Aladdin. De Faam mag per film twee vrij kaarten weggeven! Wil jij naar de film? Mail dan naar info@ cinecity.nl! VLISSINGEN - Op zaterdag 19 november houdt de Stichting Vrienden van Koninklijke Har monie 'Ons Genoegen' vanaf 9.00 tot 12.00 uur een winter rommelmarkt. In het repeti tielokaal van de muziekver eniging aan de Ridderspoor laan 2 in Vlissingen worden weer allerhande goederen ter verkoop aangeboden die de afgelopen maanden aan de vereniging zijn geschonken. Geen rommel Van rommel is echter geen sprake: er is veel huisraad, witgoed, elektronica, er zijn boeken en speelgoed dat nog in goede staat verkeerd. Voor het einde van het jaar is er op deze markt een speciaal aan bod van kerst artikelen. Daar naast is het er altijd gezellig, omdat ook aan de versterking van de inwendige mens ge dacht. Met de opbrengst onder steunt de Stichting Vrienden van de KHOG het Harmonie orkest, de (Jeugd)Deltaband en het leerlingenorkest van de Koninklijke Harmonie Ons Ge noegen ondermeer in de kos ten van het onderhoud en de inrichting van de nieuwe re petitieruimte.

de Faam | 2016 | | pagina 5