Schorer was machtige Middelburger water i specialist Zacht water... Comfort uit de kraan! Goes T 085 3030961 www.water-specialist.nl Theo Rietveld 13 WOENSDAG 16 NOVEMBER 2016 Middelburgse Luiken Wie de lijst met Middelburgse burgemeesters leest, treft vele malen de familienaam Schorer aan. Is er sprake van een dy nastie? Waar kwamen ze vandaan? In deze aflevering van Middelburgse Luiken het portret van Jacob Hendrik Schorer. MIDDELBURG - De Werk groep Stadsgeschiedenis Mid delburg bracht deze maand een bundel uit met daarin de levensbeschrijvingen van zes Middelburgse burgemeesters tussen 1814 en 1907. Het boek je "Aanzien -en onmacht" is het laatste wapenfeit van de werkgroep die na 25 jaar zich zelf opheft. Tijdens de 're geerperioden' van deze stads bestuurders raakt Middelburg in verval. Een machtige Mid delburger die het einde van de 17e eeuw meemaakt met het einde van de Republiek der Zeven Verenigde Neder landen en de komst van het Franse tijdperk tot en met de installatie van Koning Willem I, staat niet in het boekje: Ja cob Hendrik Schorer. Het geslacht Schorer is uit Augsburg afkomstig en de Zeeuwse tak begint bij Lucas Schorer. Hij verhuist in het be gin van de zeventiende eeuw uit Aken naar Middelburg. Daar wordt op 5 februari 1760 Jacob Hendrik Schorer gebo ren, zoon van mr. Johan Gui- lelmus Schorer en Anna Hen- riëtte, barones de Perponc de Maisonneuve. Zijn moeder overleed toen hij 8 jaar was. Nederland bestaat nog niet. Tot 1795 is er de Republiek der Zeven Verenigde Nederlan den; een statenbond met gro te politieke en economische macht. Het einde komt met de inval van Frankrijk in 1793. Tot aan het begin van de twintigste eeuw, is het ge bruikelijk dat bestuurders af komstig zijn uit adellijke fami lies en een rechtenstudie TIJDGENOTEN VINDEN HEM LOYAAL, INTEGER EN GEDREVEN achter de rug hebben. Jacob moest dan ook worden aan gesproken met Jonkheer, meester. Tijdens zijn bestuur lijke leven, krijgt hij te maken met verschillende heersers. Tijdgenoten vinden hem ge wetensvol, loyaal en gedre ven. In zijn dagboeken komt een bestuurder tevoorschijn Mr. J.H. Schorer, Collectie Zeeuws Museum. Jacob was regionaal en lokaal een machthebber met gezag. Maar de vergelijking met de nieuwe president van de Verenigde Staten gaat niet op; daarvoor lopen beide karakters te ver uiteen. Foto: Ivo Wennekes die zorgvuldig te werk gaat. Jacob leefde in een turbulente tijd. Tot zijn 35ste leefde hij in de Republiek der Zeven Ver enigde Nederlanden. Als hij 55 jaar is zegt hij de Franse over heersing vaarwel en is tot aan zijn dood in 1822 onderdaan van het Verenigd Koninkrijk der Nederlanden. Als bestuur der in verschillende functies heeft Jacob verschillende heersers meegemaakt en ont moet: zoals Oranje-stadhou der Willem V, Lodewijk Napo leon. Koning Willem I kon hij vanwege ziekte niet ontmoe ten. Dat viel hem zwaar om dat onder zijn leiding het ha venkanaal werd aangelegd die de vorst in 1817 opende. Jacob was regionaal en lokaal een machthebber met gezag. Maar de vergelijking met de nieuwe president van de Ver enigde Staten gaat niet op; daarvoor lopen beide karak ters te ver uiteen. We hebben sinds september 2015 een WS XS waterontharder van de Waterspecialist en zijn er zeer tevreden over. De voorlichting aan huis en het plaatsen is correct verlopen. Het apparaat heeft alleen maar voordelen zoals geen kalk, minder zeep gebruik, zacht voor haar en huid. We hebben onze vrienden aangeboden hier te douchen. Ze waren zo tevreden dat ze er ook een hebben aangeschaft. Nadelen: geen! Elke dag genieten wij weer van de voordelen van onze waterontharder. Thee b koffie smaken beter, de bloemen staan effectief 1 week langer. De schone was voelt zachter aan en een douche neem je met plezier, met als voordeel dat je minder shampoo en douchegel kan gebruiken. Ons zoontje kwam terug van school en zei; het water thuis smaakt veel lekkerder dan op school:) Onze conclusie; goede investering waar je elke dag van geniet!! Met goede service van de Waterspecialist. Top! Fam. L.P. van der Gouwe - Rilland Fam. Maljaars - Aagtekerke

de Faam | 2016 | | pagina 13