Walk Inn was de soos met de bijbel Gezond zeewier Gebroeders Gizmo en Pongo zoeken huisje Geen drank en drugs ■ImsaSSK Kerststuk is zo gemaakt S WOENSDAG 9 NOVEMBER 2016 der Hoeven ■B333QE3Ï Blauwgeruite Ziel In de jaren zestig kwam er in Vlissingen op initiatief wan de Hervormde Gemeente het Walk Inn jongerencentrum aan de Minister Lelystraat. Het was er klein (15,5 bij 10,5 meter) en het was multifunctioneel en de Johanneskerk stond om de hoek. VLISSINGEN - Jongerenwerk gekoppeld aan de kerk was niet nieuw. In het verzuilde Nederland had de Vlissingse rooms-katholieke kerk in de jaren zestig de jongerensocië- teit D'on Bosco in de Palings traat en de hervormden be heerden een verenigingsgebouw in de Noordstraat en later De Globe aan het Bellamypark. Na de bouw van de Johanneskerk in 1955 kwam er een instuif voor jongeren in een houten barak vlak bij de kerk die de naam De Sloep kreeg. Maar in 1967 werd een ton uitgetrokken en open de op 8 november de Walk Inn. Oud-medewerker Jan Hintzen schreef daarover in OUDERS KONDEN MET GERUST HART HUN KROOST HIERHEEN STUREN Den Spiegel (oktober 2000). 'Vanaf het begin berustte het werk in dit nieuwe centrum op twee uitgangspunten: het was open jeugdwerk, ook niet ker kelijk gebonden jongeren wa ren welkom en jongeren kre gen grote inspraak in programmering en organisa tie'. De Hervormde Gemeente wilde tieners een laagdrempe lige ontmoetingsplaats geven waar zij zichzelf konden zijn, en zich begeleid door deskun digen en enthousiaste mede werkers konden uitleven in hobby's, maar ook in soos- en instuifavonden met disco en livemuziek, film en discussie avonden. Er was een keuken, knutselruimte, hobbyzolder voor jongeren vanaf 13 jaar. Veel van mijn medescholieren van de Christelijke MAVO brachten daar in de weeken den hun vrije tijd door en ou ders stimuleerden ons jonge ren om daarheen te gaan in plaats van de reguliere kroeg waar van alles gebeurde wat God verbood! Nee, in de Walk Inn was toezicht en konden ouders gerust hun opgescho ten kroost heen sturen: 'Het is gewoon gezellig. We zouden niet weten wat we de hele avond thuis moeten doen. Na tuurlijk beschouwt de leiding deze ruimtes als een middel waardoor wij van de straat worden gehouden, dat weten we, maar dat is niet erg. Je kunt hier tenminste droog je verke ring ontmoeten. De hele avond bij ouders achter de te levisie zitten is niet zo'n pretje. Vooral niet wanneer je vader nooit een mond open doet.' (PZC 25/05/1968). Optredens Soms speelden er een bandje of een artiest. Ik herinner mij nog optredens van onder an dere Dimitri van Tooren, Elly Nieman en Rikkert Zuiderveld, ex-Brainboxzanger Kaz Lux en Peter Blanker. Op andere tijden was er disco en kon je een ge sprek voeren of gewoon en potje dammen, biljarten of schaken. En je hoefde niet per se van christelijke huize te zijn net interieur van ae walK inn aan de Minister Lelystraat i, Collectie Gemeentearchief Vlissingen om er binnen te komen. Je kon er prik of een biertje drinken. Voor sterkere drank had men geen vergunning. Zelf ben ik er enkele keren geweest, maar uiteindelijk kozen we zelf voor het wat meer spannende ver maak in de discotheek, het café of jongerencentrum De Piek. De Walk Inn heeft bestaan tot 1997 toen de kerk en de nabij gelegen Walk Inn en het bijge bouw Het Anker werden ge sloopt. Op het voormalige terrein werd later De Harlekijn gebouwd. Ter hoogte van de Walk Inn is tegenwoordig een Lidl gevestigd. 1968. Het doel was een laagdrempelige ontmoetingsplaats voor jongeren. Foto: MIDDELBURG - Hoe maak je het klaar, wat kan je ermee, wat zit er in en waar komt het vandaan? Zeewier staat steeds meer in de belangstelling, maar als je met zeewier aan de slag wilt kom je veel vra gen tegen. Daarom houdt de Zilte Academie Zeeland sa men met Food Lab Zeeland een bijeenkomst gericht op uitwisseling van kennis over zeewier. Wetenschappelijke expertise wordt gekoppeld aan praktijkkennis over de herkomst en de gebruiksmo gelijkheden, en aan het vak manschap van de chefs die er - Vanmiddag (woensdag) geeft Simone Berger om 14.30 uur een le zing in Ter Reede. Eind mei is haar boek Tstori Kita'jouw familiegeschiedenis' ver schenen. Er is veel geschre- mee koken. Lisette Kreischer, mede-auteur van het schitte rende boek 'Groente uit Zee' komt haar ervaringen delen. Chef kok van Restaurant aan Zee in Oostvoorne en plan- tenkenner Dave Zwaartman laat zien hoe je er iets lekkers van maakt. Jan Kruijsse, dé man van de praktijk, weet al les van wieren uit de Ooster- schelde, en wetenschapper Henrice Jansen ontsluit de vele geheimen van zeewier. Een bijzondere middag waar uitwisseling van kennis tus sen inleiders en deelnemers centraal staat en er ruimte is voor vragen, discussie én proeverij. De bijeenkomst is gericht op professionals in de horeca, koks, docenten MBO en VMBO, studenten MBO, studenten HBO en WO voe ding, thuiskoks, retail, weten schap, beleid, journalistiek. De bijeenkomst wordt gehouden op maandag 14 november vanaf 13.30 uur bij Scalda, Po dium 15, 4337 WV Middelburg. De toegang bedraagt 25 euro pp, studenten gratis, aanmel den via www.hetzilteweten. nl. 14 november 13.30 uur KGUDEKERKE - Liefheb bers kunnen zich tot 22 no vember aanmelden vöor de Kerst Workshop op 26 november van 10.30 tot 13.30 uur bij tntratuin in Koudekerke. Deze work shop is georganiseerd in samenwerking met Groei&Bloei Walcheren. Het kerststukje wordt zo samengesteld dat het pri ma in orde blijft tot de kerstdagen. De kosten zijn 18 euro voor leden en 23 euro voor niet-leden. Aan melden kan via Walcheren. groei.nl. VLISSINGEN - Deze week zet ten we de gebroeders Gizmo en Pongo in de picture. Ze zijn vijf maanden oud en goed met andere katten. Ook aan een hond zijn ze gewend. Pongo is de zwarte, hij is speels en avontuurlijk maar nog niet zo op mensen ge richt. Gizmo is de cypers met witte kater, hij is aanhankelijk en lief Ze moeten in de toe komst wel naar buiten kun nen, maar zullen eerst binnen moeten wennen. Info op die- renasielwalcheren.nl. ven over voormalig Neder- lands-lndie maar tot op he den was er geen boek voor handen om de bijzondere verhalen en de bewogen ge schiedenis samen te delen en vast te leggen voor de kinderen en kleinkinderen. De bijzondere illustraties, ci taten en vragen brengen de (groot)ouder terug naar ver vlogen tijden en prikkelen de zintuigen zodat de verhalen weer levend worden. MIDDELBURG - Werkgroep Sprenckpark houdt een bij eenkomst voor bewoners over de 'Hoogstamfruitboomgaard met groeiperspectief' rondom het Sprenckpark in Middel burg. De bijeenkomst is woensdag 16 november om 16.30 uur in Hof ter Veste. MIDDELBURG - Voor mensen die met jongeren werken biedt Indigo in Zeeland de training 'Herken risicovol alco hol- en drugsgebruik bij jon geren' aan. Wat doe je als je vermoedens hebt dat een leerling in de klas regelmatig stoned op school verschijnt? Of als de spits van het voet balelftal niet meer scoort om dat hij wel erg vaak de kroeg in gaat?Tijdens de training krijgen de deelnemers infor matie over de werking, effec ten en risico's van alcohol en drugs. Ze leren risicovol alco hol- en drugsgebruik bij jon geren te herkennen, het be spreekbaar te maken en te bepalen wat hun eigen rol hierin is. De training is van 19.00 tot 22.00 uur, wordt op verschil lende data en op verschillen de locaties gegeven én is gra tis! De training is geschikt voor iedereen die met jongeren werkt; medewerkers, professi onals en/of vrijwilligers die werkzaam zijn bij onder an dere middelbare scholen, buurthuizen, jongerencentra, sportverenigingen, wijkteams, politie en maatschappelijk werk. De training is op woens dag 16 november, wijkcen trum Palet in Middelburg. Aanmelden via nijssen@indi- gozeeland.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 5