Haven haalde Vlissingen uit crisis Oorlog Walcheren Theater in huiskamer Max wil graag het erf van de baas bewaken Centrum Dalton Kind 5 WOENSDAG 26 OKTOBER 2016 WONING SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Elke week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenw king met het gemeente-archief Vlissingen. Blauwgeruite Ziel Het jaar 1873 was een heel belangrijk jaar in de ontwikkeling van Vlissingen. De stad zat al enige jaren in de penarie, onder meer door het verdwijnen van de Marinewerf, waardoor velen van de ongeveer tienduizend Vlissingse inwoners flink de broekriem moesten aanhalen. Koning Willem III voer met zijn gevolg van hoogwaardigheids bekleders op 8 september het nieuwe havengebied binnen met het koninklijk jacht 'De Leeuw' en maakte een rondrit doör de stad. 's Avonds was er vuurwerk dat helaas voor een kanonnier met de naam Bartel minder feestelijk verliep. Tij dens hét afsteken werd bij hem een arm afgeschoten en raakte hij zijn linkeroog kwijt. Maar de 'wedergeboorte der oude Scheldevesting' was een feit en kreeg ook veel nationale aandacht en zette Vlissingen op de kaart als havenstad en zou de stad welvaart geven.. VLISSINGEN - Maar in 1873 kreeg de stad een nieuwe imT puls na voltooiing van de zo genaamde Haven-, Kanaal- en Spoorwegwerken waardoor Vlissingen economisch uit het slop kwam. Het was dan ook feest, maar liefst vier dagen lang in de Scheldestad in sep tember 1873, bij de officiële opening waarbij Koning Wil lem III aanwezig was. In een speciale feestuitgave van de Middelburgsche(?) Courant met een kleurige voorpagina op 9 september 1873 lezen we: 'Bijna acht jaren is het geleden dat de tweede kamer, na lang durig debat, na heftige bestrij ding door Thorbecke verdedig- KONING WILLEM III MAAKTE EEN RONDRIT DOOR DE VLISSINGSE STAD de onteigeningswet aannam -later ook door de eerste kamer aangenomen en door den ko ning bekrachtigd.' De plannen bestonden al sinds 1840. Af damming van het Sloegebied, de brede geul tussen Walche ren en Zuid-Beveland waar door het eiland beter bereik baar werd en een spoorwegverbinding waardoor Vlissingen minder geïsoleerd kwam te liggen. En door de aanleg van een nieuwe bui tenhaven en twee nieuwe bin nenhavens en een sluizen- complex een economische impuls zou krijgen. Een nieuw te graven kanaal tussen de oude Marinewerf in Vlissingen naar Middelburg (het Kanaal door Walcheren) moest zorgen voor een goede verbinding met het binnenwaterwegen net. In maart 1871 werd begon nen met dit project dat uitein delijk 18 miljoen gulden zou kosten. Nog hetzelfde jaar was Het Sloe ingedamd, zodat een jaar later een spoorverbinding Vlissingen-Venlo werd gereali seerd. De handel met Vlissin gen kwam op gang en bood mogelijkheden voor industrie, handel, visserij, scheepvaart en toerisme. Niet lang daarna kon 'een handelsverbinding per boot naar Engeland worden opgezet door de Stoomvaart maatschappij Zeeland. Toen in 1875 ook nog de werf De Schel de zijn deuren opende was Vlissingen uit de economische malaise. Het feest kon van start gaan onder het motto: 'verdrij ving van de armoede' en trok duizenden bezoekers. Overal in de stad hingen vlaggen en vaandels. Er waren erepoorten; straten, pleinen en kaaien wa ren versierd met mastbomen, verbonden met guirlandes en gedecoreerd met bloemen. Op de Groote Markt was een mu ziektempel gebouwd in Zwit serse sfeer waar volkstoneel- vgprstellingen werden gehouden. In de hele stad zoogde illuminaties bij gebou wen en het standbeeld van Michiel voor een aparte sfeer. VLISSINGEN - Op vrijdag 28 oktober verschijnt het nieuwe nummer van het tijdschrift 'Het Leven op Walcheren'. Het derde nummer heeft als the ma: oorlog over Walcheren. In dit deel van Het Leven op Wal cheren vanaf het midden van de negen- tiende eeuw wordt stilgestaan bij de oorlogen en conflicten waar Walcheren bij betrokken is geweest. 'Oorlog over Walcheren' verhaalt niet alleen over de momenten dat Walcheren werd geconfron teerd met het wapengeweld op eigen bodem, maar ook de krijgshandelingen elders die - Maar liefst 4 op de 10 fietsers vervangt niet direct een kapotte fiets- lamp. Toch is het belangrijk om dat snel te fiksen. Met goede verlichting daalt de kans op een aanrijding in het een invloed op dit schierei land hebben (gehad). De au teur, Hans Sakkers, beschrijft in welke mate Walcheren de Eerste Wereldoorlog heeft be leefd. Hoewel Nederland neu traal was, kreeg men in Zeel and toch te maken met oorlogsgeweld. Uiteraard wordt de lezer ook meegeno men naar de Tweede Wereld oorlog, die vooral op Walche ren van zeer grote invloed is geweest. Door de strategische ligging van het eiland heeft het grondgebied van de hui dige gemeente Veere met name ernstig te lijden gehad donker met wel 20 procent. Daarom doet de Cydehub op 29 oktober mee met de ANWB Lichtbrigade. De Cydehub controleert de fietsverlichting van AN- WB-leden en repareert deze tijdens de bevrijding. De oor logshandelingen die leidden tot de bevrijding van Walche ren worden gedetailleerd uit de doeken gedaan, waarmee de auteur blijk geeft van een grote kennis op dit gebied. Na de Tweede Wereldoorlog en de dekolonisatie van Indone sië is het vooral het verhaal van de Zuid-Molukkers op Walcheren (en met name het -gewelddadige- conflict in het kamp in Westkapelle) dat van belang is om in deze context te worden opgenomen. Het tijdschrift is te koop voor €5,95 bij diverse boekhandels. indien nodig. De fietsverlich tingsactie is op 29 oktober van 12.00 tot 17.00 bij het parkeerterrein Oude Veerse- weg in Middelburg. Zie ook www.cydehub.nl of bel 0118- 724800. weer twee hieuwe voorstel lingen te zien. De gastheren en vrouwen van de huiska mers ontvangen de gasten en openen de avond .onder het genot van een drankje. Daar na kunnen de gasten genieten van een prachtige voorstelling in dè vorm van een mono loog. Live muziek en film wordt gebruikt om de voor stellingen te ondersteunen. Het zijn aansprekende prikke lende voorstellingen waarbij het publiek tot denken en voelen wordt aangezet. Meer info en verkoop tickets via bankstel-theater, nl. Koning Willem lil komt aan in Vlissingen voor de opening van de Haven-, Spoorweg- en Kanaalwerken op 8 september 1873. (Bron: Historisch Typografische Atlas/Collectie Gemeentearchief Vlissingen) MIDDELBURG - Een unieke beleving van kleinschalig per soonlijk theater in de huiska mersfeer, dat is het Bankstel Theater Middelburg. Na het uitverkochte succes van de eerste editie in maart, is vrij dag 4 november de tweede editie van Bankstel Theater Middelburg. Om 20.00 uur starten twee verschillende ar rangementen in vier huiska mers in de binnenstad. Een unieke combinatie van genie ten van maatschappelijk en (deels) autobiografisch thea ter in de intieme setting van een onbekende huiskamer. Voor degene die erbij waren tijdens de eerste editie, zijn OOSTKAPELLE - Terra Maris heeft een nieuwe expositie. 'Woning gezocht' is een doe-expositie over de won derlijke manieren waarop die ren gehuisvest zijn. De bezoe ker kan op visite bij vossen, mieren, dassen, hazen, en vogels, www.terramaris.nl VLISSINGEN - Op dinsdag 1 november-opent wethou der Josephine Elliot van de gemeente Vlissingen, ver antwoordelijk wethouder van onderwijs- en welzijn, officieel het nieuwe Dalton Kind Centrum Oost-Sou burg. Dit Dalton Kind Cen trum moet uiteindelijk een opvang- en onderwijs voorziening worden voor de kinderen van 0-12 jaar en is erop gericht om kin deren gedurende hun eer ste levensjaren actief en deskundig te volgen in hun ontwikkeling. VLISSINGEN - Max is een kruising Anatolische herder van 2 jaar. Het is een prachti ge, grote en sterke hond en het asiel zoekt voor hem een plek waar hij het erf mag be waken, daar is hij een kei in. Max is geen hond voor in de stad, hij heeft ruimte nodig en kan goed buiten leven, dat vindt hij zelf ook het prettigst. Wie interesse heeft, moet eerst een paar keer op bezoek komen, Max heeft tijd nodig om te wennen. Info via www. dierenasielwalcheren.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 5