Sara als laatste ter dood veroordeeld 1 mug 77 rv - Elfje en haiku in Ter Reede Leren om sites zelf te bouwen Keuring voor het rijbewijs Oudschrift voor starters Lezing helpen bij een verlies Soulcollage en zendoodle Op stap met de senioren Ergotherapie en Parkinson WÊKESÊÏ&-"™7u fm Bonbons in luxe doos De Werf beste restaurant 12 WOENSDAG 26 OKTOBER 2016 Middelburgse Luiken ten de mensen in de 18e gen. Sara Janse Geldof v deelde vrouw in Middel het motief van de moe schreven en als straatlied verspreid. televisie en sociale media, geno- ai van moorden en terechtstellin- o 1838 de laatste ter dood veroor- Kranten schreven uitvoerig over Ir werd zelfs een moordlied ge- MIDDELBURG - De 33-jarige Sara Geldof woont samen met haar man, Pieter Johannes Huissoon en 7-jarig dochtertje Leuntje, in de Winterstraat. De straat is' inmiddels verdwe nen, maar lag in de buurt van de huidige Sloebrug. Pieter is voerman van een sleperskar, voortgetrokken door een paard. Sara is huisvrouw en trots op Leuntje's kleder dracht, compleet met siera den. Ruzies Zonder dat haar man het weet, brengt Sara, wegens geldgebrek, Leuntje's sieraden naar de bank van Lening. De smoesjes die ze aan haar man vertelt, ontaarden in ruzies. Tot overmaat van ramp blijken de sieraden bij de bank te zijn kwijtgeraakt. Pieter weet dit niet en Sara verzint een plan. De 13-jarige dochter van Wil lem Blok heeft dezelfde hoofdsieraden die ze nodig heeft... Catharina komt regel matig aan de deur fruit bren gen. Op 24 maart 1838 Jokt Sara het meisje naar binnen en vraagt haar hulp. Maar dan hoort ze de gelui den van het paard van haar man en staakt haar moord plan. Sara vraagt of Catharine vier dagen later wil terugko men. Nietsvermoedend loopt ze die dag met Sara naar de zolder. Het mes ligt al klaar... Sara grijpt het meisje, steekt het SARA STEEKT HET MES IN HAAR KEEL EN PAKT DE SIERADEN mes in haar keel en pakt de sieraden. Het ontklede lijk gooit ze in het secreet (beer put) achter haar huis. De sie raden verbergt ze in een zak onder haar rok. Later op de dag vindt de politie het lijk van Catharina, samen met de bebloede kleding. Sara wordt aangehouden en tijdens haar vervoer verliest ze één van haar schoenen. Stadsschuur Een omstander raapt de schoen op. Jarenlang hing hij aan een balk in de Stads schuur. Tegenwoordig maakt de schoen deel uit van de col lectie van het Zeeuws Archief Tijdens het proces toont Sara 'een zeer groot berouw'. Ze wordt veroordeeld en op 24 september 1838 onder grote belangstelling ter dood ge bracht. Niet door de strop, omdat anders onder de rok kan worden gekeken, maar door wurging aan de paal. Dat het wel "goed" kan aflopen met een ter dood veroordeel de, bewijst de 19-jarige Josina Tazelaar uit Middelburg. Haar straf was dezelfde, maar zij kreeg gratie van de Koning en werd veroordeeld tot 20 jaar tuchthuis, waarvan de eerste 12 jaar onvoorwaardelijk. Het schoentje dat Sara Janse Geldof verloor toen zij werd aangehouden na de moord op Catharina. Sara.was de laatste vrouw die in Middelburg ter dood werd veroordeeld. Foto: Theo Rietveld VLISSINGEN - In Ter Reede in Vlissingen is een poër zie-workshop voor 55-plus- sers. Deelnemers maken ken nis met de wondere wereld van de poëzie en ontdekken de sonnet, haiku, elfje, ron deel en limerick. Daarnaast gaan ze zelf aan de slag. De workshop is dinsdag 1 novem ber van 10.00 tot 12.00 uur in Ter Reede aan de Vredehof laan. Informatie en aanmel den bij de docent Ans Leek 0118 641767 of bij Ter Reede 0118-448448. i - Op Zaterdag 29 oktober wordt van 13.30 tot 16.00 uur bij SMZ in de Stati onsstraat 15 in Middelburg de vierde CoderDojo van Zeeland gegeven. Coderdojo is een wereldwijde vrijwilligers initi atief dat gratis workshops programmeren geeft aan jon geren tussen de 7 en 17 jaar. Dit gebeurt op een open en informele manier waar de jongeren gemeenschappelijk leren websites maken, pro grammeren met Scratch of voor je telefoon of Redstone in Mindcraft. CoderDojo maakt léren programmeren een leu ke en sociale ervaring, de jon geren ontmoeten gelijkge stemden en kunnen samen iets te leren. De Coderdojo wordt begeleid dooreen team van vrijwilligers die gepassio neerd zijn over techniek en programmeren en de jonge ren hierover enthousiast kun nen uitleggen. Meer info via www.coderdojomiddelburg.nl en www.facebook.com/Co- derdojoZeeland. MIDDELBURG - Senioren, chauffeurs met rijbewijs C/D/E en overige automobilisten die voor verlenging van hun rij bewijs moeten worden ge keurd, kunnen hiervoor 28 oktober en 18 november te recht op het spreekuur in Woon- zorgcentrum Het Getij, Oosterscheldestraat 18 b. Voor senioren kost de keuring 35 euro en voor chauffeurs tot 75 jaar met rijbewijs C/D/E is het 55 euro. MIDDELBURG - De Volksuni versiteit houdt in samenwer king met het Zeeuws Archief vanaf maandag 31 oktober een cursus Paleografie^ voor be ginners. Wie zich bezighoudt met genealogie of onderzoek doet naar de geschiedenis van een streek, komt in aanraking met oude archiefbronnen. Aan de hand van fotokopieën van archiefstukken maakt oud-schriftspecialist Ivo van Loo deelnemers vertrouwd met oude handschriften. De cursus start op maandagmid dag 31 oktober en bestaat uit 5 lessen van 2 uur in het Zeeuws Archief. Meer info via www. volksuniversiteitzeeland.nl/ar- chief. VLISSINGEN - Op maandag avond 31 oktober houdt het hospice van WVO Zorg een lezing over het thema 'Helpen bij verlies, verdriet en pijn'. Manu Keirse, expert op het gebied van verlies- en rouw verwerking, verzorgt de le zing. Manu Keirse is klinisch psycholoog en hoogleraar aan de Universiteit van Leuven. De lezing begint om 19.45 uur en vanaf 19.15 uur zijn bezoekers welkom in Ter Reede aan de Vredehoflaan 370 in Vlissin gen. De toegang is gratis en aanmelden kan via hospice@ wvozorg.nl. MIDDELBURG - Een nieüwe cursus bij de ZVU is Soulcolla ge®. Dit is een creatieve en verrassende manier om toe gang te krijgen tot je innerlijke wijsheid. Bij SoulCollage® cre- eer je met afbeeldingen op kaarten persoonlijke collages die je leven reflecteren. Ma- rie-Louise Fijneman geeft deze cursus voor de ZVU vanaf woensdagavond 2 november. Daarnaast start de cursus zen doodle. Dit is het maken van abstracte pentekeningen op een meditatieve manier. De cursus gaat op dinsdagavond 1 november van start in Atelier Aprilinmij in Middelburg. Aanmelden via 0118 - 634800 of www.volksüniversiteitzeel- and.nl/creatief. VLISSINGEN - KB O, afdeling Vlissingen houdt allerlei acti viteiten voorde senioren in de regio. Zo zijn er bijeenkom sten met onderwerpen als kunst, muziek en religie. Daarnaast wordt regelmatig een museum bezocht en staan stadswandelingen op het programma. Wie meer wilt weten over het lidmaat schap kan contact opnemen met Corry de Jong, 0118- 463058 en corryad2@zeel- andnet.nl of Huub van Kessel, 0118-479743 of huubkessel@ zeelandnet.nl. MIDDELBURG - Op donder dagmiddag 27 oktober geven iteaiSj 20 iL. ivf «H Rolstoelbosketbal vereniging Middelburg heeft een nieuwe sponsor: Tamoil Nederland uit Ridderkerk. Zij hebben een contract getekend voor drie jaar. Foto: PR de ergotherapeuten van Zorg centrum Buitenrust voorlich ting over wat Ergotherapie kan betekenen bij de Ziekte van Parkinson qua behandel- mogelijkheden en ondersteu ning. Er wordt ingegaan op het gebied waar ergotherapie voor kan worden ingezet zoals belasting/belastbaarheid, woningaanpassingen en val- preventie. De middag is om .14.00 uur in Zorgcentrum Bui tenrust in Middelburg. WESTKAPELLE - De Was- schappelse Toneelploeg speelt het stuk 'Bonbons in luxe ver pakking' vanaf vrijdag 11 no vember in Westkapelle Her rijst. Kaarten zijn vanaf deze week te koop bij Spar Kesse- laar aan de Koestraat in West kapelle. De voorstellingen in Westka pelle Herrijst zijn op vrijdag 11 november om 19.30 uyr en za terdag 12 november om 13.30 uur en om 19.30 uur. VEERE - Restaurant De Werf in Veere is door het publiek verkozen tot nummer één van Zeeland tijdens de Restaurant Week 2016. Aan de hand van de reviews die gasten hebben geschre ven voor de restaurants tij dens Restaurant Week is voor De Werf een gemiddeld cijfer van 9,42 berekend. Dit gemiddelde is gebaseerd op de kwaliteit van het menu, de sfeer en de service tijdens het culinaire evenement. Er is voor de winnaars een ex tra editie georganiseerd, de Restaurant Week Winnaars editie loopt van 27 oktober tot en met 6 november.

de Faam | 2016 | | pagina 12