Echte Vlissingse draaideurcrimineel Niveautje hoger të) Zonder staart of met een pootje minder CCXL is 'supertrots' 1 téliaMiiiiiil mM De auto rijdt lekker zelf... 5 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 2016 Blauwgeruite Ziel VLISSINGEN - Al in september 1533 zorgde hij al voor stampij in taveerne 'Den Engel' waar hij 'boven zijn bier zijnde, wijn eischte wat de waardin hem niet schenken wou'. Aanwezi gen wisten net te voorkomen dat hij de hele zaak aan gruze lementen sloeg. Op derde Pa sen 1536 bedreigde hij stads bode Mr. Pieter Willemse 'met getogen messe', trok hem zijn tabbaard (statieuniform met versierselen en insigne) van het lijf en sleepte het kleding stuk door de Vlissingse stegen om het vervolgens in een van de havens te gooien. Diezelfde zomer riep hij stadsgenoten op om een in garnizoen gelegen divisie 'landsknechten' (solda- tenhuurlingen) uit de stad te verjagen. En niet lang daarna werd Minderbroeder Michel door hem met een rapier (zwaard) hard op de schouder geslagen en een Vlissingse koopman voor 'Jood' uitge scholden. Deze 'onvérdraage- lijke overdaat, straatschendin- ge en overlast' behoorde bestraft te worden. Maar-zijn vrouw en kinderen drongen aan op gratie. De baljuw, schout en schepenen die des tijds als rechters optraden hoopten op beterschap en streken hun hand over het hart door hem vergiffenis te schen ken. Maar dan moest Bouwen- sen de eerstvolgende zondag in linnen kleding, blootshoofds en blootsvoets op zijn knieën en met een brandende toorts in een soort processie beter schap beloven. Hij moet belo ven nooit meer met een mes of andere wapens door de stad te zullen lopen. Deed hij dat wel dan zou dit bestraft wor den met het vonnis afhakken van zijn rechterhand. Bouwen- sen koos eieren voor zijn geld en beloofde zijn leven te bete ren. Maar hij bleek een recidi vist. Op 28 en 29 juni 1538 stond hij opnieuw voor De Vierschaar. Ditmaal had hij zich schuldig gemaakt aan het mo lesteren van een plaatselijke barbier, een vat haring omge- schopt en had met een wapen in de kerk een dienst verstoord, de priester bedreigd en ge vloekt in de kerk! Nu kende het gerecht geen medelijden en vonniste het afhakken van de rechterhand en een verban ning uit Vlissingen en Walche ren. Voor de morgenstond moest hij de stad hébben ver laten en mocht pas terugko men als hij een opgelegde be devaart naar de Sint Pieter in Rome had ondernomen en bij terugkomst een boete aan het stadsbestuur zou betalen. Die Het Stadtsghevanghenhuys (Bellamypark 35) maakte deei uit van het Vlissingse stadhuis in de tijd van Adriaan Bouwensen en de kans is groot dat deze Vlissingse crimineel daar enige tijd heeft doorgebracht. Foto: Collectie Gemeentearchief/schenking door dhr. L. Schroevers bestond uit levering van 10.000 stuks Zeeuwse bakstenen of de waarde ervan. Dergelijke straf fen waren destijds niet onge bruikelijk en kwamen ten goe de aan stadsvoorzieningen. Kon hij daar niet aan voldoen zou onthoofding volgen op het schavot. Of Bouwensen ooit met de stenen terugkeerde naar Vlissingen en aan de ei sen had voldaan is onbekend. Overigens had hij bij zijn von nis nog geluk. Vooral vloeken in de kerk was een zwaar ver grijp. Daan/oor werd een jaar later in'1539 Jan Engels uit Vee- re bestraft met het doorboren van zijn tong met een priem. Samenwerking met gemeente-archief Elke week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenw met het gemeente-archief Vlissingen. if S - Op dinsdag 18 oktober vindt de eerste Level Up! in spiratie dag plaats in 't West- licht aan de Singelstraat 7 in Goes. Ondernemers, mana gers, leidinggevenden en am bitieuze medewerkers kunnen inspiratie op doen tijdens di verse workshops én sparren in het coach café. Deelnemers aan deze inspiratie dag kun nen zich inschrijven voor di verse interactieve workshops. De workshops van deze dag zijn: Jouw verhaal in de me dia?, Personal branding. Van offerte naar opdracht, Social media voor jouw organisatie. - Op zondag 2 oktober treedt de Zeeuwse coverband Reappear op in strandpaviljoen Panta Rhei in Vlissingen. Coverband Reap pear werd opgericht in 2015 door een viertal muziek- Hoe bereikje je doelgroep? en een Masterclass netwerken. Het is ook mogelijk om een speeddate te boeken bij één van de coaches in het coach café. De coaches zijn deskun dig op organisatorisch, perso neel en financieel gebied en bieden de mogelijk om gedu rende een korte sessie te sparren over concrete vragen. Tijdens de Level Up! inspiratie dag bestaat ook de mogelijk heid om kennis te maken met de werkmethode Level Up! onder begeleiding van Scar lett Kwekkeboom-Janse, on dernemer en zakenvrouw van vrienden met Zeeuwse roots. De bandleden verdienden hun sporen reeds met bands als Rusty Pawn, Driver, Con fusion en X-proof. Op onge dwongen wijze brengt de band een keur van songs uit het jaar 2001. Tijdens deze dag wordt er een lichte energieke lunch geserveerd. Aan het einde van de dag is er een netwerkborrel waar nog ge zellig kan worden nagepraat onder het genot van een hap je en een drankje. Level Up! Onbevangen aan de tafel, sa men in de actiestand en écht praten met elkaar, dat is Level Up!. Het definitieve program ma is terug te vinden op l-up. nl/level-up-inspiratie-dag/. Het is ook mogelijk via de website in te schrijven. - In de aula van de Zeeuwse Biblio theek zijn komende tijd le zingen over wetenschap en technologie. Drs. Ellen Wil lemse schetst een beeld van toekomstige toepas singen en de maatschap pelijke kanten ervan. De eerste lezing is donderdag 29 september om 19.30 uur. Deze gaat over technologie als dienaar, met aandacht voor mechatronica, roboti ca, domotica, kunstmatige intelligentie en big data. Op 6 en 20 oktober volgen nog twee lezingen. VLISSINGEN - Het Dierenasiel Walcheren houdt zaterdag 1 oktober de zogenaamde 'Bui tenbeentjesdag'. Deze dag spelen asieldieren met een beperking de hoofdrol. Er zijn diverse informatiestands, on der andere van de dierenam bulance, een natuurkundig therapeut en amivedi. Ook zijn er verschillende verkoop kramen. De dag is van 11.00 tot 15.00 uur. Op dinsdag 4 okto ber is er een benefietdiner. Kijk voor meer informatie op dierenasielwalcheren.nl. de jaren 70 tot heden. Er ko men nummers voorbij van Red Hot Chili Peppers, R.E.M., Lenny Kravitz, Creedence Clearwater Revival en Jimi Hendrix. De entree is gratis en aanvang is 17.30 uur. MIDDELBURG - Niet alleen in Den Haag was het hoedjes kij ken vorige week. Ook bij CSW Van de Perre in Middelburg werd'door leraren en leerlin gen hoofddeksels rriet zorg uitgekozen. Het begin van een nieuwe traditie? Foto: VJ. Marteijn-Hulsteijn VLISSINGEN - Met meer dan 100.000 film- en theaterbe zoekers in minder dan een jaar, is het eerste jaar een suc ces te noemen voor het nieuwste theater van Zeeland. "Wij zijn hartstikke blij en ont zettend trots met dit behaalde resultaat en gaan vol vertrou wen het nieuwe seizoen in", aldus theatermanager Cindy Willemsen-Kooij. De zaal met ruim 700 stoelen opende op 7 oktober 2015 haar deuren en wist het eerste jaar grote acts naar Vlissingen te halen. On der andere Dionne Warwick, Jandino, UB40, Brigitte Kaan dorp en Hans Teeuwen traden op in CCXL theater. De multi functionaliteit van de zaal met het grootste filmdoek van Ne derland, Dolby Atmos geluid en theaterfaciliteiten maakt het mogelijk film, theater, stand-up en muziek te pro grammeren. Nieuw seizoen Ook in het nieuwe theatersei zoen heeft het theater, naast de filmvoorstellingen, weer een bijzonder programma met als eerste namen onder andere The Dublin Legends, Trijntje Oosterhuis, Level 42 en Kim Wilde, een overzicht van alle voorstellingen is te vinden op de vyebsite www. ccxl.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 5