Automobielen in 1910 op Walcheren 'Ik wil graag werk maken waar reacties op komen' Peter Slager bij filmmiddag 'De Tien van Renesse' Bundel Niels Landstra 29 WOENSDAG 28 SEPTEMBER 2016 Middelburgse Luiken - Ir» het tijd schrift De revue der sporten is het verslag van het bezoek te lezen. Daarin staat ook de re den waarom Zeeland werd bezocht. Naast de bestaande treinverbinding Roosendaal - Vlissingen, moet er een ver harde autoweg tussen Bergen op Zoom en Vlissingen wor den aangelegd. In 1910 rijden er nog nauwe lijks auto's in Zeeland. Daar moet Verandering in komen. De journalist schrijft: "Nu ko men er schier geen wagens op Walcheren en Beveland; dan zou de hoorn er toeteren, de sirene er loeien, en vreemde lingenverkeer brengt money in 't land. En op die gronden was de samenwerking van de Zeeuwsche autoriteiten met de N.A.C. gewaarborgd." In dorpen en steden wordt de stoet met 30 auto's officieel ontvangen en feestelijk inge haald. En dan te bedenken dat "diezelfde Zeeuwen, die nog kort geleden hadden ver- Doorkomst van auto's in Westkapelle tijdens de Automobielweek op Walcheyen in juni 1910. Bron: Zeeuws Archief, Verzameling Beeld en Geluid, nr 624-235 klaard, liever geen dam te hebben, omdat ze zonder dam ook geen last van Zigeuners konden hebben." De Neder landse Spoorwegen geven toestemming om langs de treinbaan te rijden. De leden komen uit Twente, Amsterdam en Den Haag. De enige Zeeuwse ANC leden mr. Hombach uit Hulst en Jhr. van Vredenburgh uitTholen rijden ook mee. Hombach betaalt zelf de turf die her en der op de weg bij Middelburg wordt gestrooid. Ook liggen er plan ken over diepe kuilen. Zestig paarden worden achter de hand gehouden om bij on gevallen de wagens uit de modder te trekken. Gelukkig worden deze niet ingezet. "Op Walcheren is het volk van ander slag. Daar schittert min der vuur in de oogen op, en zijn ze minder enthousiast." In Middelburg staat het wel zwart van de mensen. Eén van de automobilisten merkt op: "Ik heb me soms 'n vorst gewaand, die maar zat te bui gen en te tikken aan zijn pet." Om tien minuten voor zes staat een massa mensen de auto's op te wachten aan de Kanaalbrug. De stoet wordt bij het stadhuis ontvangen door de burgemeester en met een toast van de voorzitter van de NAC, is de officiële dag ten einde. In Middelburg staat een mooi stadhuis, maar 'n nog mooiere sociëteit St. Joris, en wijnber gen schijnt men in Zeeland ook te bezitten." De volgende dag gaat het richting Westka pelle. Het artikel eindigt metr^ "t Was formidabel, te formi dabel." door Theo Rietveld - Nog voordat ik kan zitten, begint Leen te vertellen; over de inrichting van de galerie; de inyloeden van Scotsass, Hockney en Gia- cometti in zijn werken. Mis schien is zijn leven als kunste naar wel begonnen met de herinnering aan een rode au tobus. Loeff zit dan op de kleuterschool in Waddinx- veen. Op de achterkant van behangpapier tekent hij de rode bus. Hij ergert zich aan de kwaliteit van het papier. Zal dit het begin zijn van een stil protest omdat hij in zijn kun stenaarsleven zorgvuldig zijn materialen kiest? Samen met zijn huidige part ner Joke van den Heuvel komt hij in 2014 in Middelburg te recht. Zowel Joke als hij heb ben dan elk een eigen relatie achter zich gelaten. Leen her innert zich de vele fietsvakan ties met zijn zoon door Zeel and en Joke kreeg een baan bij een bankinstelling in de Zeeuwse hoofdstad. Joke Is voor Leen zijn muze, klank- bord en degene die de galerie beheerd. Achter een gordijn heeft Leen zijn atelier. Leen is afkomstig uit een am bachtelijke familie; zijn vaders vader was plateelschilder (be schilderen van keramiek); een ander was kunstschilder in Den Haag of meubelmaker. Leen volgde zijn opleiding aan de Academie van Beeldende Kunsten in Rotterdam. Vele banen volgden: lakschrijver bij - Cinema Mid delburg presenteert zaterdag 1 oktober om 16.00 uur en zon dag 2 oktober om 15.00 uur de documentaire: De Tien van Renesse (2016) van de regis seur Tjeerd Muller. Zeeuwse verzetsmannen Op 3 december 1944 maakte de Duitse leiding van Schou- wen-Duiveland bekend dat alle mannen tussen de 17 en 40 jaar zich moesten melden voor de Arbeitseinsatz. Ze zouden naar Duitsland wor den gevoerd om te werken in de oorlogsindustrie. Aan de gemeenteambtenaren van de nog bevolkte dorpen werd opdracht gegeven lijsten sa men te stellen met de namen en verblijfplaatsen van deze mannen. In de gemeente Re nesse kreeg het verzet gele genheid van een paar ambte naren om het bevolkingsregister weg te ne men en te begraven. Voor de ambtenaren betekende dit zo snel mogelijk onderduiken. Bovendien reageerde de be zetter furieus. De Tien Van Re nesse is het aangrijpende ver een supermarkt ("reclametek sten schrijven op grote bor den"); verschillende reclame bureaus en een designstudio. Economische redenen zorg den ervoor dat hij vanaf 2000 voor zichzelf begon. Leen: "Mijn commerciële werk is opgedroogd." Maar de hang naar tekenen bleef. Toen hij enige jaren geleden Joke weer ontmoette, sloeg de vonk over en besloten ze samen verder te gaan. Leen: "Misschien zit mijn leven als reclameman mij in de weg om kunstenaar te worden. In ieder geval heb ik nu de rust gevonden om een volgende stap te maken Leen Loeff. "Mijn werken moeten een verhaal vertellen." om schilderijen te maken en ruimtelijk werk. De werken moeten één onderwerp heb ben en een verhaal vertellen." haal over 10 Zeeuwse verzetsmannen die in decem ber 1944 in het openbaar wer den opgehangen door de Duitsers. De families van de veroordeelden, voor het grootste deel jonge gezinnen, werden op straat gezet en hun huizen en bezittingen ver woest. Bij de voorstelling van zondag 2 oktober is de regis seur Tjeerd Muller aanwezig en Peter Slager van BL0F die de muziek bij de film heeft gecomponeerd. Duur: 52 mi nuten, Nederlands gesproken. www.cinemamiddelburg.nl - 'Verwacht een kunstzinnig optreden van dichter Niels Landstra (1966) uit Breda. De presentatie van zijn vierde gedich tenbundel 'Droef het zwieren' op 6 oktober a.s. bij restaurant ZenC zal meer verbeelden de impressies achterlaten dan woorden al leen. Dichten zoals je hoopt dat dichters dich ten, en nog beter, dat is hoe Niels Landstra dicht. - Wim Daniels. Na het verschijnen van het kortverhaal 'Het portret' in e-zine Meander in 2004, volgde een lange reeks publicaties (korte verhalen, poëzie en interviews) in diverse literaire tijd schriften in zowel Nederland als Vlaanderen. Gitaar Naast gedichten, toneelstukken en verhalen, schreef Landstra drie romans en een novelle. waar genoemde elementen sterk in verwe ven zijn; dit maakt zijn werk dan ook boei end tot de laatst gelezen letter. In Wreed Het Staren, de opvolger van zijn dichtbundel Waterval waarmee hij zijn succesvolle de buut als dichter maakte, schept hij met zijn bekende bloemrijke stijl opnieuw een sfeer van melancholie, humor en verwijdering. Naast zijn nieuwe bundel is er ook aandacht voor gedichten uit eerder werk dat hij met begeleiding van de gitaar zal zingen, wisse len melancholie en soms cynische teksten zich aftegen een decor van zee en lucht, dat van ons prachtige Zeeland. 0 donderdag wxfe-g&.%Toür' Restaurant ZenC, Markt 21 in Middelburg

de Faam | 2016 | | pagina 29