Een feest voor deelnemers en publiek mmm Onvergetelijke dag Prachtige natuur Duizend vrijwilligers Toeschouwers Kustmarathon Zeeland - Vrijdag barst het mooiste, het leukste en het grootste sportevenement van Zeeland weer los. De Kustma rathon Zeeland. Drie dagen lang is de prachtige omgeving tussen Burgh-Haamstede en Zoutelande het decor voor een feestelijke weekend waarbij de sportiviteit echt meetelt. De eerste dag begint met de Ladiesrun en de Light Kustrun, zaterdag is de lood zware Kustmarathon, de Mi- nimarathon en de MTB Toer tocht. Het weekend eindigt zondag met de populaire Wandelmarathon. Over het hele weekend verwacht de or ganisatie zo'n 11.000 sporters, de deelnemerslimiet van 5000 wandelaars was 1 janua ri dit jaar al bereikt. Zowel de Kustmarathon als de Wandelmarathon start in Burgh-Haamstede. De tocht van 42.195 meter voert over de Oosterscheldekering, door bos, over dijken en duinen die met de meerdere hoogtever schillen afwisselen tussen klimmen en dalen en daar mee het parcours extra pittig maken. Doorzetters Dit is een leuk evenement, maar wie de marathon loopt moet ook een doorzetter zijn, je wordt er gegarandeerd moe van. De beloning is zand, zee en wind, de golvende zee, fantastische vergezichten, het zout op je lippen, kameraad schap onderweg, maar het is vooral een tocht langs een ki lometerslang lint van toe schouwers die iedereen aan moedigen en het super gezellig maken. Onderweg wordt door muzikanten en dj's de sfeer nog aangewakkerd en overal kom je de vrijwilli gers tegen die zorgen dat de sporters voldoende te eten en drinken krijgen en dat alles gesmeerd loopt. "We kleden de route superleuk aan. We hangen overal vlaggetjes en we delen ze ook uit. We doen er alles aan om de Kustmara thon een feestje te maken. Er zijn toeschouwers die hier met hun camper komen om 5000 wandelaars langs te zien komen. Sommigen lopen op slippers of klompen. Onder weg hebben we 21 bandjes die zichzelf allemaal gratis heb ben aangeboden. We hebben zelfs doedelzakspelers", vertelt Lein Lievense. Samen met zijn vrouw Lenie en een overkoe pelend team van veertien vrij willigers organiseert hij de Kustmarathon die dit jaar zijn 14de editie heeft. Lein en Le nie zijn in 2003 met de Kust marathon begonnen. Elke wandelaar ontvangt drie con sumptiebonnen en een pro fessionele kok zorgt voor 5000 warme maaltijden. Groot geworden "We hadden zelf de Jungfrau Marathon in Zwitserland ge lopen. Een marathon door prachtige natuur. In die tijd kwam ik in contact met Floris Jan Kole, een goede atleet. We wilden hier ook zoiets doen, zomaar met bekenden en vrienden. Een groepje van vijftig of zestig mensen, maxi maal honderd. Het werden er 350 en een jaar later 1100. Als we hadden geweten dat het zo groot zou worden dan wa ren we er nooit aan begon nen, maar nu gaan we ge woon door", vertelt Lein. Lenie: "De loper was ook wel op zoek naar iets in de natuur, weg van het asfalt en de stad. De Kustmarathon met in to taal 7 kilometer duinen en 8 kilometer strand sluit daar na tuurlijk perfect op aan. Ik denk De Kustmarathon is een leuk evenement, maar wie de marathon loopt moet ook een doorzetter zijn, je wordt er gegarandeerd moe van. FOTO'S: Fototeam Kustmarathon Zeeland HH "We krijgen veel medewerking en we hebben meer dan duizend enthousiaste vrijwilligers." FOTO'S: Fototeam Kustmarathon Zeeland dat de Kustmarathon zeker in Zeeland en misschien ook wel voor Nederland een nieuwe trend heeft gezet. De Atletie- kunie was in het begin wel kritisch omdat je de lopers verplicht over trappetjes en dergelijke te gaan. Het is gro ter geworden dan we hadden gedacht. Zeker als je bedenkt dat we alles feitelijk vanuit de woonkamer organiseren. Je hebt het veiligheidsaspect, vergunningen die je bij meer dere instanties moet aanvra gen en nog veel meer, maar we krijgen wel heel veel me dewerking, ondersteuning van sponsors en we hebben meer dan duizend enthousi aste vrijwilligers, dat is ge woon geweldig." De impact van de Kustmara thon komt helemaal tot leven als je gaat kijken wat er zoal omheen gebeurt. Sporten voor het goede doel zie je bij voorbeeld ook bij de Kustma rathon terug. Zo gaat de 11-ja- rige Suzette Koopmans samen met haar moeder de Wandel marathon van ruim 42 kilo meter lopen om zo veel mo gelijk geld voor de Stichting Haarwensen op te halen om zieke kindjes aan een pruik te helpen. Natuurlijk heeft Su zette haar eigen haar al ter beschikking gesteld. Suzette heeft er ook een Facebookpa- gina voor gemaakt; Suzette voor Haarwensen. Expositie In de vuurtoren 't Hoge Licht in Westkapelle is er dan weer een expositie met kunstwer ken over de Kustmarathon te zien. Tot en met 29 oktober zijn er veertien werken op de vijfde verdieping van de vuur toren te zien. Elk jaar wordt er een kunstwerk gemaakt dat direct te maken heeft met de marathon, dit jaar zijn de ver zamelde kunstwerken, voor het eerst gezamenlijk te zien. Sinds 2005 worden we in Zoutelande permanent aan de Kustmarathon herinnerd met een bronzen marathon standbeeld, aangeboden door Cor Muller uit Renesse en ontworpen door kunstenaar Gustin Keser. Bij het marke rende beeld heeft de organi satie ook een Walk of Fame aangebracht, waarop de win naars en winnaressen van elke editie van de Kustmara thon een eervolle vermelding hebben gekregen. FOTO'S VAN DE KUSTMARATHON 1|@| We zouden het erg leuk vinden foto's toegestuurd te krijgen van de Kustmarathon, van deelnemers of toeschouwers. Dan kunnen we deze tonen op onze Facebookpagina en een selectie in de krant. Mailen kan naar redactie.faam@persgroep.nl De Kustmarathon Zeeland is puur genieten. Elk onderdeel is de moeite waard om te gaan zien, maar met name op zondag tij dens de Wandelmarathon is het een gezel lige drukte. Maar liefst 21 bandjes zorgen er voor dat de sfeer er goed in zit en dan heb je natuurlijk ook nog tal van attracties op eigen initiatief. Het is een geweldige aan moediging voor de sporters, maar ook als toeschouwer beleef je tijdens de Kustmara thon Zeeland een onvergetelijk dag. De marathon voert langs de mooiste plekje in Zeeland. Ruim 7 kilometer duinen en 8 kilometer strand, de kering, vergezichten op liefelijke dorpjes en Zeeuwse landerijen. De wandelaars genieten van al dat moois, maar ruim 42 kilometer lopen onder die zware condities is Ook een pittige sportieve uitdaging. Je hebt het losse zand, de hoge trappen bij de duinovergangen, klimmen en dan weer dalen. Goed, het is maar één dag, maar Nijmegen 'Eat your heart out! Ruim 1O00 vrijwilligers zetten zich elk jaar belangeloos in, zonder hen zou de Kustma rathon niet te realiseren zijn. Vijf sportver eniging organiseren de zes onderdelen die samen Kustmarathon Zeeland vormen. Ook zijn er veel individuele vrijwilligers. Een vrij willig team van fotografen zet elk jaar 10.000 foto's op een databank. Vrijwilligers van de sociale werkvoorziening De Zuid hoek regelen alles in Burgh, zoals het par cours opruimen en toiletten schoonmaken. Zonder toeschouwers zou de Kustmarathon niet zijn wat het is. De kilometerslang linten met toeschouwers in de duinen en op het strand. De aanmoedigingen langs de weg, de massa in de kernen. De sporters worden als het ware door de toeschouwers tot aan de finish gedragen. Ongekende energie bronnen worden opengebroken, alleen daarvoor wil je al bij de Kustmarathon zijn. Of je nu mee doet of aanmoedigt, het is het sportevenement van het jaar.

de Faam | 2016 | | pagina 23