Oranjemolen doorstond de stormen Bruisend cultuurevenement als uitstekend bindmiddel fejeanBHE 3 WOENSDAG 21 SEPTEMBER 2016 Blauwgeruite Ziel LI SS IN G E N - Maar wanneer die precies werd gebouwd is onbekend. Historici houden het omtrent 1650. De molen is een ronde stenen bovenkruier en werd in 1699 ingericht als pel- of gortmolen. Tot 1738 was het stadsbestuur eige naar van de molen, die daar na in particulier bezit kwam. De Oranjemolen is uniek in ons land, want er staat geen molen zo dicht aan zee. Dat was ook de reden dat de mo len vaak het middelpunt was van oorlogshandelingen. Bij de beschietingen op Vlissin- gen door de Engelsen in 1809 kwam hij onder vuur te liggen en werd hij geraakt door een ijzeren kogel. Van 1874 en 1950 was de fami lie Adriaanse eigenaar en werd de molen gebruikt voor het malen van graan, gebruik makend van de wind die er zo vlak bij zee altijd was. Bij de bevrijding in november I944 van Walcheren en de gealli eerden bij Uncle Beach aan land kwamen was de molen een ijkpunt voor de soldaten, maar ook een mikpunt voor gevechtshandelingen.en werd de molen opnieuw zwaar be schadigd. Een koperen meel- schop waarin de namen van alle molenaars vanaf 1820 stonden gegraveerd werd tij dens de bevrijding van Vlis- singen gestolen en nooit te ruggevonden. De dader(s) zullen inmiddels wel op het kerkhof liggen. Maar niet al leen oorlog beschadigde de molen. IN NEDERLAND Door de ligging aan zee had de Oranjemolen te mal$en met typisch Zeeuwse weer sinvloeden als storm en het zoute water. De molen raakte in vervallen staat en werd ge restaureerd in 1971 waarbij kap, kruiwerk, deuren en bal klagen van de vijf zolders, stellingen en roeden werden vernieuwd. Ook in 2000 en de jaren daaropvolgend vonden restauratiewerken plaats. Sinds 2014 is hij weer maal- vaardig, maar maakt hij vooral deel uit van het Vlissings cul tureel erfgoed. Samenwerking met gemeente-archief Elke week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. door Gerard van der Hoeven VLISSINGEN - Op 24 septem ber wordt dit jaar de smail-edi- tion gehouden in de wijk Bos- senburgh in Vlissingen. De doelstelling is bruggen bou wen tussen wijken en mensen, het verbeteren van de leef baarheid, het vergroten van tolerantie en aandacht voor goede doelen. Dat alles in een sfeer van muziek, eten en drinken en wederzijds begrip. Een mooie gedachte, volgens Michel Pieters, voorzitter van de wijkvereniging Bossenburg, het organiserende comité. "Het valt op Burendag en we hopen op een feestje met zo'n twee duizend bezoekers. Daarom hebben we in de opzet naar deze editie ons terrein ver breed. Met dit festival hopen we in brede zin de leefbaar heid binnen de gemeente te verbeteren. Bruggen bouwen doe je niet door met opgehe ven vinger te wijzen op zaken als overlast door hangjonge ren maar juist de generatiek loof op te heffen en samen betrokken de leefbaarheid van de wijk te bevorderen. Juist zo'n festival haalt sommige groepen mensen uit hun al dan niet zelfgekozen isole ment" aldus Pieters. De orga nisatie heeft gebruikt gemaakt van crowdfunding om het fes tival mogelijk maken. Pieters: "Cultuur is belangrijk, maar blijkt vaak het eerste te zijn wat sTieuvelt bij het verdelen van subsidie en helaas is dat ook bij het Festival der Culturen het COLOFON DE FAAM geval." Er zijn food-trucks aan wezig en zijn en standjes met Surinaamse, Ihdortèsische en Antilliaanse gerechten; maar ook de Zeeuwse babbelaars en stroopwafels ontbreken niet. Voor de jongste kinderen komt is er een goochelaar en een dowrien Elmó-Uit Sesamstraat en is er een springkussen en wordt een spetten kamp geor ganiseerd. Optredens die dag zijn divers, met onderandere Chandra Kumar Bhagola (Hïn- doestaans), Bollywood (dans) en Dance with emotion. Daar naast is aandacht voor goede doelen en zijn aanwezig Ami- vedi, Kika, de Werkgroep Vre- Bij het festival is van alles te zien. Info op festivalderculturen.nl. Foto: Hans Francke deweek en Stichting 'Het ver- kinderen tussen die zijn mis- geten Kind' die zich inzet voor handeld of verwaarloosd. Advertentieverkoop en media-advies advertising.zeeland@ persgroep.nl Lisetta de Witte T 06-514 023 85 Linda Heikoop T 06-205 414 55 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 Bezorgklachten www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Kantooradres Edisonweg 37E 4382 NV Vlissingen Redactie Marina Meijers (eindre dacteur) Conny den Heijer Gerard van der Hoeven Mark Lobbezoo Stan Ross Theo Rietveld Ingrid Borger (fotograaf) Izaak Verkeste (fotograaf) Persberichten E redactie.faam@ persgroep.nl T (088) 013 09 20 geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland Druk De Persgroep Nederland Volg ons ook op: Facebook/DeFaam Walcheren Redactiechef Dennis Rijsbergen Commercieel directeur Tessa van Waarde Algemene voorwaarden en overige informatie Zijn terug te vinden op: www.persgroep.nl/adverteren Aangeboden kopij kan zowel worden De zwaar gehavende Oranjemolen en omgeving na de landing van de geallieerden in november 1944 Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen

de Faam | 2016 | | pagina 3