11 P" f r f# Omgaan met mensen met dementie f Open Monumentendag 10 september Enthousiaste vrijwilligers gezocht! Maak kennis met sporten in Vlissingen en Middelburg I Openbare gesprekken over Wmo en Jeugdhulp (fase 2) GEMEENTE MIDDELBURG Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Manteling organiseert in samenwerking met een casemanager dementie de cursus 'Omgaan met mensen met dementie'. In vier bijeenkomsten wordt informatie gegeven over de verschillende vormen van dementie en hoe je het beste om kan gaan met het veranderende gedrag van de dementerende. Ook onderwerpen als dagbehandeling, (tijdelijke) opname, inzetten van professionele zorg en van vrijwilligers komen aan bod. De cursus gaat zoveel mogelijk uit van de knelpunten van de deelnemers. Gelijktijdig en in het zelfde gebouw is er de gespreksgroep 'Geheugensteun' voor mensen met geheugenproblemen. Data: maandagmiddag 12 en 19 september en 3 en 10 oktober 2016 Tijd: 13.30 uur tot 15.30 uur. Locatie: Porthos, St Sebastiaanstraat 12 in Middelburg. Kosten gehele cursus 15,00 inclusief koffie/thee en cursusmateriaal. Aanmelden en informatie bij Manteling: 0118- 553530 of info@mantelingwalcheren.nl Op groene visite met de natuurkoffer. Het Instituut voor Natuureducatie en Duurzaamheid (IVN) laat jong en oud overal de natuur beleven. Natuuractiviteiten hebben een positieve invloed op de gezondheid van iedereen, dus ook van ouderen. Helaas komen veel ouderen in verzorgingshuizen niet meer zo vaak buiten. Het IVN is daarom op zoek naar vrijwilligers die met de natuurkoffer de natuur van buiten naar binnen willen brengen. De vrijwilligers gaan niet op pad met lege handen. Ze nemen een thematische natuurkoffer mee die gevuld is met foto's en natuurlijk materiaal (uit de eigen omgeving). Met het ruiken, zien, proeven, horen en voelen van natuur komen herinneringen naar boven waarover gesproken wordt. De natuur wordt ingezet als krachtig middel om herinneringen op te halen, gesprekken te stimuleren en het sociaal isolement te doorbreken. Kom naar de informatieavond op donderdag 29 september in Goes of 6 oktober in Middelburg. Of neem contact op met Natasha Poposka - de Bats: n.poposka@ivn.nl, (0113) 21 16 75, www.ivn.nl/natuurkofferzeeland De gemeenten Vlissingen en Middelburg organiseren samen met een groot aantal lokale sportaanbieders sportkennismakingsactiviteiten voor volwassenen (23+) en senioren (55+). In de periode van 17 september tot en met 23 oktober 2016 staan de deuren van lokale sportaanbieders voor u open! Deelnemen is gratis. Inschrijven Er is geen maximum verbonden aan het aantal sporten. Geïnteresseerden kunnen zich voor meerdere sporten inschrijven. Er zijn meerdere sporten die op dezelfde datum en tijdstip plaatsvinden, let hierop bij uw inschrij ving. Ga naar www.vlissingeninbeweging.nl/sportkennismaking of naar www.middelburginbeweging.nl/sportkennismaking en bekijk het aanbod. Heeft u vragen over dit aanbod of de wijze van inschrijven? Neem dan contact op met Patrick de Guchteneire, p.de.guchteneire@middelburg.nl of 0118-675797 w gX w *3 «gfej Dit jaar bestaat Open Monumentendag 30 jaar en staat het in het teken van 'Iconen en Symbolen'. Hiermee wordt verwezen naar beelden en tekens met een bijzondere extra betekenis, die zichzelf overstijgt. Als je goed rondkijkt zijn die iconen en symbolen overal aanwezig, met name op en aan historische gebouwen. Zo wordt de zestiende- eeuwse stadhuistoren bekroond door een 'zeeridder1, die symbool staat voor de scheepvaart van de handelsstad Middelburg en zijn er twee geweren afgebeeld in de topgevel van de Kloveniersdoelen, ooit het clubhuis van de kolveniers of 'schutterij van den busse' (de geweerschutters die in tijd van nood de stad moesten beschermen). De Oostkerk is rijk versierd met symbolische voorstellingen, zoals een afbeelding van een geraamte boven de hoofdingang: een duidelijke verwijzing naar de sterfelijkheid van de mens. En in de binnenstad zijn de meeste wederopbouwpanden voorzien van een tegel met daarop het stadswapen en het jaartal 1940 met gestileerde vlammen. Een verwijzing naar de verwoestingen ten gevolge van het oorlogsgeweld op 17 mei 1940. Er zijn 33 monumenten geopend op 10 september. Nieuwe deelnemers zijn dit jaar: Huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt en korenmolen "De Koning" aan de Veerseweg. Ook zijn er tal van evenementen zoals: Lezing over Iconen en Symbolen Arnold Rots zoomt in op de symbolen en hun betekenis en gebruik in de christelijke traditie. De lezingen zijn om 11.00 uur en 14.00 uur in de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat. Een wandeling langs fraaie monumentenpanden Op de Open Monumentendag worden er gratis rondleidingen door het centrum van Middelburg gegeven. De gids neemt u mee langs fraaie monumentenpanden en door smalle straatjes. Vanaf 10.00 uur zullen er regelmatig rondleidingen vanaf het stadhuis aan de Markt vertrekken. De laatste begint om 16.00 uur. Een informatieve wandeling langs Middelburgs historische huisnamen De Middelburgse binnenstad kenmerkt zich door een hoge huisnaamdichtheid. De compacte historische kern omvat niet minder dan negenhonderd authentieke huisnamen. Tijdens de Open Monumentendag verzorgt Ed de Graaf voor de elfde maal een stadswandeling, waarin iconen en symbolen in huisnamen besproken worden. Aanvang: 11.30 uur en 14.00 uur Duur: ca. 75 min. Vertrekpunt: de fontein op de Balans Rondleidingen in Van de Perrehuis, Hofplein 16 Rondleiding door alle vertrekken van dit voormalig stadspaleis. De laatste rondleiding is om 16.00 uur. Abdijcomplex Er zijn rondleidingen door de Kloostergangen, Crypten, hoofdgebouw en Statencomplex. Start vanuit het Statencomplex (ingang Abdijplein). Brochure Vlissingen, Veere en Middelburg geven speciaal voor deze Open Monumentendag een brochure uit. Deze brochure geeft u meer informatie over de opengestelde monumenten en activiteiten op Walcheren. Bij de VW-kantoren in Vlissingen en Veere en bij de TouristShop aan de Markt in Middelburg is de brochure verkrijgbaar. Ook op www.middelburg.nl is informatie te vinden over deze Open Monumentendag. Foto: Aart van Belzen In 2015 zijn ingrijpende veran deringen doorgevoerd op het gebied van Wmo en Jeugdhulp. De gemeente heeft hiervoor een grote verantwoordelijkheid en wij hebben hiervoor beleid vastgesteld: de "pentekening". De gemeenteraad van Middelburg heeft in februari van dit jaar openbare gesprekken gevoerd met cliëntenorganisaties en zorgaanbieders over Wmo en Jeugdhulp. Ook hebben raadsleden individuele gesprekken gevoerd met cliënten, op zoek naar het verhaal achter de cijfers. Deze gesprekken hebben veel informatie opgeleverd. Maar de gemeenteraad heeft behoefte aan extra informatie, van vrijwilligers organisaties, Porthos en zorg professionals. Gesprekken met vrijwilligersorganisaties -Op 8 september 2016 vanaf 19.30 uur organiseert de gemeenteraad van Middelburg openbare gesprekken met vertegenwoordigers van vrijwilligersorganisaties. Hiervoor is een aantal organisaties uitgenodigd. Doel van deze gesprekken is om meer inzicht te krijgen in hoe het gemeentelijk beleid in de praktijk wordt ervaren. Wat gaat goed, wat kan beter? Zijn er suggesties voor verandering of verbetering? Deze gesprekken zijn openbaar en vinden plaats in de raadzaal van het stadskantoor van Middelburg, ledereen is van harte welkom om deze gesprekken te volgen. Van de openbare gesprekken wordt een verslag gemaakt. Dat verslag wordt door de raadsleden aan de gemeenteraad aangeboden. In de gemeenteraad kan daarover een debat plaatsvinden. Porthos en zorgprofessionals De mensen op de werkvloer hebben ook veel ervaring met het gemeentelijk beleid. Hoe gaat dat nou in de werkelijkheid van elke dag? Wij zijn daar benieuwd naar. Graag gaan wij ook met zorgprofessionals en met medewerkers van Porthos in gesprek. Die gesprekken zijn niet openbaar. Management en directie van Porthos en van een aantal zorgaanbieders hebben wij op de hoogte gesteld van onze initiatieven. De pentekening Het gemeentelijk beleid is vastgelegd in de pentekening. Dit beleid gaat uit van de volgende vier pijlers: - Netwerk - Maatwerk - Eigen ruimte professionals - Eén gezin, één plan, één regisseur De vraagstelling van de raadsleden is hierop gebaseerd. Wie voeren de gesprekken? De volgende raadsleden nemen deel aan deze gesprekken en/ of verzorgen de voorbereiding: Carla Doorn en Wim Steketee (LPM), Pim van Kampen (PvdA), Krijnie Hoek (CDA), Paul Moens (SGP), Wilfried Boonman (WD), Petroesjka Sterk (SP), Anje Bareman (D66), Clement Remijnse (Christenunie) en Leny van den Heuvel (GroenLinks).

de Faam | 2016 | | pagina 9