Zeeland is de populairste provincie Van stadskranen en kraankinderen ^iiinii li ii 10 WOENSDAG 24 AUGUSTUS 2016 Middelburgse Luiken Op 27 januari 2010 wordt de gerestaureerde stadskraan om elf uur teruggeplaatst aan de Rotterdamse Kaai. Het is een Rijks monument en samen met de kraan in Koog aan de Zaan de enige overgebleven Fairbairn-kraan in Nederland. Wat is de relatie met de kraan, de Munck en de blauyve steen met na men van kraankinderen en kraanvaders? MIDDELBURG - Middelburg heeft al in de 13e eeuw een houten stadskraan. Deze stond waarschijnlijk aan de Oude Haven, ter hoogte van de Molstraat. De kraan werd gebruikt voor het lossen van scheepslading en het stads bestuur verplichtte de eigena ren om tegen een vergoeding hun lading te lossen. Daarbij zag een kraanvader toe hoe kraankinderen in een houten rad liepen om de kraan het werk te laten doen. Op zaterdag 5 november 1716 presenteert de Middelburgse stadsarchitect Jan de Munck een revolutionaire versie van de kraan. Hij ontwerpt een stadskraan waarbij geen kraanvader of kraankinderen nodig zijn. De kraan bedient hij in zijn eentje. In de Middelburgsche Courant van 8 maart 1862 schrijft de journalist op die gedenkwaar dige novemberdag in 1716: "Het gerucht toch was al eeni- ge dagen te voren door de stad verspreid geworden, dat de nieuwe kraan dien middag zou worden beproefd." Bij het gevaarte staan regeringslei ders en aanzienlijke kooplie den en de ontwerper zelf, stadsarchitect Jan de Munck. Twee dagen eerder doorstaat de kraan een laatste proef door een kanon van 1000 oüde ponden op te hijsen. De kraan lost uit het ruim van een Schiedammer beurtman 23 vaten jenever. De Munck DE KRAAN LOST UIT HET SCHEEPSRUIM 23 VATEN JENEVER laat de omstanders weten dat met zijn uitvinding meer la ding uit het schip wordt ge haald in minder tijd met min der mensen. De Munck is jaren daarvoor al door de burgemeester naar Dordrecht gestuurd om daar naar de nieuwste kraan te kij ken. De Munck's idee gaat een stap verder: zijn kraan is nog beter en kan meer hijsen. De grote en de kleine kraan in Middelburg zijn aan vervan ging toe en de Munck's uitvin ding komt precies op het juis te moment. De Munck maakt een schaalmodel van de kraan en bouwkundige tekeningen voor het geval hij voortijdig komt te overlijden. Het model kostte toen 212 gulden en is later door zijn kleinzoon, Pie- ter Ackermans jr. aan het Mid delburgs Museum geschon ken, waar het nu in het depot staat. De kraan wordt uiteindelijk in mei 1746 in gebruik genomen. Het gemeentebestuur eert de kraanvaders en kraankinderen met een blauwe steen waarin de namen gebeiteld zijn. De verwaarloosde blauwe steen in Tiet parkje tegenover de Molstraat aan de Dam, kan best een opknapbeurt gebrui ken. Kampeerbestemmingen pleet met bed en koelkast of 'bamping', back to basic genie ten van de natuur, met alleen het allernoodzakelijkste bij je; in Zeeland kan het allebei. 1,7 miljoen toeristen waren vorig jaar te gast in Zeeland; in een huisje, een hotel of op de cam ping. Zeeland is zelfs de populairste provincie wat betreft kampeerbestemmingen. ZEELAND - Vorig jaar brach ten Nederlanders meer dan 2,2 miljoen nachten door op campings in Zeeland, maar de Zeeuwse kust is ook erg po pulair bij onze ooster- en zui derburen. Zeeland is ook de provincie met de hoogste kampeerdichtheid, met zo'n 775 overnachtingen per km2 per jaar. Roy Ebbekink, van Beslist.nl, verdiepte zich in de populariteit van Zeeland als vakantiebestemming naar aanleiding van de zoektermen die mensen op Beslist.nl in voerden. "Eigenlijk zijn wij een online winkelcentrum; op onze website zijn heel veel producten te zien van ver schillende aanbieders. Deze zomer was er veel vraag naar kampeerartikelen, zoals pop up tenten of opblaastenten. We zien een trend naar slim me oplossingen, waarmee het comfortabel kamperen is. Zo dra het warm wordt, gaan mensen op zoek naar zwem- bandjes, barbecues en horren of klamboes, via onze web site. We zien enerzijds een trend naar glamping, waarbij mensen-minder kampeerarti kelen meenemen, omdat hun tent al compleet neergezet wordt. Aan de andere'kant gaan mensen toch weer op zoek naar beleving en basic kamperen en daarbij kiezen ze voor slimme oplossingen en avontuur." 'DE ONDERNEMERS HEBBEN ZELF OOK "Wij zijn hartstikke blij dat Zeeland zo populair is", vertelt Patrick Polie, directeur van WV Zeeland. "Ook wij signa leren de ontwikkeling dat mensen voor luxere vormen van kamperen kiezen, zoals een chalet of een huisje. De Zeeuwse ondernemers spelen daar goed op in, bijvoorbeeld 1,7 miljoen toeristen waren vorig jaar te gast in Zeeland; in een huisje, een hotel of camping. Zeeland is zelfs de populairste provincie wat betreft kampeerbestemmingen. FOTO: Stock met luxe sanitair per tent; bij Camping Julianahoeve is er zelfs een bad! Bij camping de Paardekreek in Kortgene zijn de luxe kampeertenten met bed en koelkast erg gewild. En als mensen een huisje boe ken, willen ze graag dat daar WiFi en een vaatwasser aan wezig zijn. Volgens het Ne derlands Bureau voor Toeris me is de verhoogde belangstelling voor Zeeland te danken aan het feit dat Ne derland een relatief veilige vakantiebestemming is, het is dichtbij en mensen hoeven niet te vliegen. Tot 2012 was er een achteruitgang te zien in het aantal overnachtingen, door de economische malaise. Maar sinds 2013 is er weer een groei te zien van 21 procent. Daar hebben wij als WV ons best voor gedaan, met cam pagnes, maar de onderne mers hebben zelf ook behoor lijk geïnvesteerd." IKUIIKtil TrT-awwn n 'jiIiiii w'ssTs aim ft lui Gezicht op de kraan en een deel van de noordzijde van de Middelburgse Dam te Middelburg, met personen. Afbeelding: Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelondio lllustrata, Prentbriefkaarten nr. 1706

de Faam | 2016 | | pagina 10