Middelburger bij Zwartvoet Indianen automotions Activiteiten bij de opvang Snuffelmarkt op de Markt Creatief en Kunst Beurs Activiteiten voor kinderen Kraampjes en volop muziek Zomeravond met beiaard Service Center onderhoud reparatie airco service verkoop op afspraak APK all-in 19,95 banden garantie schadeherstel I 17 WOENSDAG 27 JULI 2016 door Theo Rietveld Middelburgse Luiken Het is aan de Rotterdamse boekhandelaar Heijink te danken dat de Sprenger collectie in 1964 is teruggevonden op de zol ders van het Zeeuws Museum in Middelburg. Wie was Mei- nard Sprenger? MIDDELBURG - Meinard Sprenger wordt op 7 juli 1860 in Middelburg geboren uit het tweede huwelijk van Jan Sprenger. Zijn geboortehuis op de Dam 5 staat er nog steeds en is nu een antiekwinkel. Moeder overlijdt in het kraam bed en Meinard wordt groot gebracht door zijn grootmoe der. Als zij overlijdt, komt hij op een kostschool in Amersfoort terecht. Als 18-jarige belandt hij in Goes op een notariskan toor. Meinard houdt het na één jaar voor gezien en zijn vader stuurt hem naar Engeland waar hij bij een landlord in de leer gaat om alles over het be heren van een landgoed te le ren. Na twee jaar reist hij naar New York om in Amerika zijn geluk te beproeven. Hij plaatst een advertentie als leer ling-boer en wil boer worden. Ongehoord voor iemand als Meinard die uit een voorname familie komt. Meinard trekt verder naar het westen en neemt de trein naar Canada waar hij op het station van Cal gary, aan de voet van de Rocky Mountains, uitstapt. Tussen 1840-1890 werden de oor spronkelijke bewoners, de Zwartvoet Indianen, door de nieuwkomers in reservaten geplaatst. Hun bron van in komsten, het vangen en ver handelen van bizons, werd hen onmogelijk gemaakt. In Calgary ontmoet Meinard zijn toekomstige compagnon, Munty. Samen bouwen ze een blokhut die hij Dom- burg-Ranch noemt. Meinard blijft 20 jaar in Calgary en runt op het hoogtepunt een veesta- HIJ VERSCHIJNT IN MIDDELBURG UITGEDOST IN COWBOY-KLEDING pel van 500 paarden en 1000 koeien. Hij drijft handel met de Zwartvoet Indianen, leert hun taal en verzamelt honderden gebruiksvoorwerpen. Hij keert in die tijd twee keer terug voor een kort verblijf op Walcheren en maakt indruk door in Mid delburg in cowboy-kleding te verschijnen. In die tijd brengt Meinard Sprengers in Calgary. Bron: fotograaf Ivo Wennekens 2010, collectie Familie Sprenger, Zeeuws Museum hij ook delen van zijn verza meling mee. Stiefzus Clim moet toen al vele voorwerpen van leer en kralen naar het Zeeuws Museum gebracht hebben. In de catalogus vindt Heijink in 1964 haar naam. Dankzij hem wordt Sprengers collectie herontdekt en is deze nu in het Rijksmuseum van Volkenkunde en het Zeeuws Museum te zien. Meinard keert in 1902 gedwongen terug wegens een val van zijn paard. Samen met zijn Schotse vrouw Monica gaat hij in Oostkapelle wonen. Zijn huis noemt hij "De Wigwam". Na omzwervingen in Frankrijk, keert hij in 1945 te rug naar Oostkapelle waar hij in 1951 op 91-jarige leeftijd overlijdt. Dagblad de Telegraaf meldt in 1989 dat de collectie van Meinard Sprenger in het Volkenkundig Museum in Nij megen té zien is. Een deel van de collectie is permanent te zien in het Zeeuws Museum. VLISSINGEN - Ook in de va kanties is de buitenschoolse opvang geopend. Er is dan ex tra tijd en ruimte om leuke dingen te doen met de kinde ren. De activiteiten zijn inge deeld naar de BSOup ankers; Kunst 8t Cultuur, Natuur, Tech niek en Sport 8c Spel. Zo is er voor alle kinderen iets wat aansluit bij hun interesses en behoeften. Het thema deze zomer is KLEUREN. Zes weken lang activiteiten, in alle kleu ren van de regenboog. Op het programma staan ondermeer workshops macramé-hangers knopen, picknick kookwork- shop en een bootcamp in het Nollebos. www.kinderopvangwal- cheren.nl MIDDELBURG - Zaterdag (23 juli) is er een grote snuffel markt op de Markt in Middel burg. Een plein vol antiek, cu riosa, 2e handboeken en platen, oud porselein en speelgoed. De snuffelmarkt valt samen met de Mossel- feesten in Middelburg wat voor extra gezelligheid zorgt. De snuffelmarkt is op de Markt van 9.00 tot en met 17.00 uur en toegang is gratis. GOES - Zaterdag 30 juli houdt Centrum t Westlicht in Goes haar eerste Creatief en Kunst Beurs. Op deze gratis te be zoeken beurs is van alles te ervaren, te zien, te koop op het gebied van creativiteit en kunst. Zo'n 40 standhouders nemen de bezoekers mee op hun kunstreis. Alle ruimtes, de stadstuin, de kerktuin en de plaats voor de voordeur zullen omgedoopt worden tot het Montmartre van Goes. Centrum 't Westlicht, Singel straat 17 in Goes van 10.00 tot 16.00 uur. MIDDELBURG - Voor kinde ren die tijdens de vakantie leuke en leerzame activiteiten willen doen heeft de Zeeuwse Bibliotheek (ZB) een speciaal SummerSchool programma georganiseerd. Kinderen van 6-12 jaar kunnen tijdens ope ningstijden van ZB meeschrij ven aan 'Het verhaal van de kleine zeeleeuw'. Op 23 en 26 augustus kunnen kinderen van 8-12 jaar voor 5 euro deel nemen aan diverse work shops en een kijkje nemen achter de schermen van de ZB. Ook gaat ZB in samenwer king met Stichting Welzijn Middelburg op locatie in de Middelburgse wijken met een gratis activiteit op vier woens dagmiddagen. www.dezb.nl. MIDDELBURG - De extra koopzondag in Middelburg op zondag 31 juli wordt aange kleed met muzikanten en ruim 125 kraampjes, verspreid door de binnenstad. De koop zondag duurt van 13.00 tot 17.00 uur. De organisatie hier van is in handen van Le Col lectioneur. Ook treden er ver schillende muzikanten op in de binnenstad, zoals Peet man, Crappydog en Nicole Bi- anchet. Voor kinderen is er een springkussen. Vanaf 13.15 tot 16.30 uur is er op verschil lende locaties live muziek. VEERE - Zaterdag 30 juli om 19.00 uur bespeelt Bernard Winsemius, emeritus-stads- beiaardier van Haarlejn en Amsterdam, de stadhuisbei aard van Veere. Het publiek kan deze avond genieten van klassieke stukken. In de speci ale luistertuin aan de Markt 7 krijgt het publiek een toelich ting op het programma en kan vervolgens de verrichtin gen van de beiaardier ook zien. De tuin is om 18.30 uur open. www.museumveere.nl. Industrieterrein Vrijburg Naast Vrijburgbad Bedrijfsweg 2 Vlissingen automotions.nl

de Faam | 2016 | | pagina 17