Vlissingse kermis van vorige eeuw C^uirfye&Merfen Bewoners Aagje Dekenstraat komen met suggesties T - \fn 3 WOENSDAG 20 JULI 2016 rarci van der Hoeven De Vlissingse kermis van vroeger, bijvoorbeeld die van 1902, is niet te vergelijken met die van tegenwoordig. Het was toen een combinatie van volksvermaak en een jaarmarkt en werd gehouden van maandag 21 t/m zaterdag 26 juli. VLISSINGEN - 'Spullenbazen' (kermisexploitanten) konden zich inschrijven voor een pachtovereenkomst. Zo was de minimumpachtprijs voor een schiettent 10 gulden en een wafelkraam 40 gulden maar voor een stoomcarrousel maar liefst 1000 gulden! B en W hadden het sluitingsuur der tapperijen op maandag, dins dag en woensdag bepaald om 01.00 uur 's nachts. Donder dag, vrijdag en zaterdag mocht de tapkraan open tot 02.00, maar moest een half uur voor sluitingstijd worden gestopt met het maken van muziek. Kermisattracties dat jaar waren ondermeer een velodrome (fietsmolen), enkele car rousels, een hippodrome (paardrijden), een menagérie (rondtrekkende dierentuin met vaak exotische dieren) en een panopticum. Dat was een tent met mechanisch bewe gende wassenbeelden met natuurgetrouwebeeltenissen van historische figuren, maar ook van lijders aan afgrijselijke ziekten! Lokaal Admiraal De Ruyter aan de Emmastraat hield elke avond een feestavond. Het Concertgebouw hield de hele week een Specialiteitenvoor stelling. Te zien waren humo risten Soesman Zwaaf, soubrette Marie Vieyra en 'buitengewone krachtacroba ten' Familie Gladenbeck met hun 'Sterkste Dame der 20ste eeuw'. In Schouwburgzaal Stofkoper aan de Groote Markt trad het Hollandsch Toneelge zelschap van Amsterdam op met 'Ali Baba en de 40 Roovers' DE PACHTPRIJS VOOR EEN WAFELKRAAM WAS VEERTIG GULDEN en 'Marie-Jeanne, de Vrouw uit de Volksklasse'. Circus Alt- hoff had zijn tent opgezet op de Paardenmarkt (nu de Mo lenstraat) voor een spectacu lair programma met 30 perso nen en 25 paarden! In de Vlissingsche Courant adver teerde J. Willemse met 'Dikke Amsterdamse Gerookte Paling.' Een wafelkraam op de Vlissingse kermis rond de eeuwwisseling 1800/1900. FOTO: Collectie Gemeentearchief Heerlijke wafels en beignets konden worden gekocht bij wafelkramen, zoals die van J. Smits, die in zijn advertentie trots vermeldde hofleverancier en wafelbakker te zijn geweest voor wijlen Willem III. Samenwerking met gemeente-archief Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel over een historische gebeurtenis in Vfissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. Blauwgeruite Ziel Vervolg van de voorpagina Emile Miedema vertelt: "We zijn al jaren bezig met signale ren en melden van het dealen op straat en alle overlast die dit veroorzaakt. Inmiddels zijn we bij de derde burgemeester aangeland waarvan we hopen en verwachten dat hij actie on derneemt." Verhalen van be woners zijn er genoeg al willen zij die alleen anoniem vertel len. "Want," zegt een van hen, "we hebben er al genoeg ge donder mee gehad. Als er iets in de openbaarheid komt waarbij je naam genoemd wordt, zijn er in no-time een paar van die gasten die je op wachten en krijg je nog een pak slaag ook. Het woonplezier is er voor mij een eind van af. Het is toch niet normaal datje 's avonds niet meer gewoon je hond kunt gaan uitlaten zon der eerst' links en rechts het portiek uit te moeten kijken of je veilig de straat op kunt?" Meneer krijgt bijval van alle kanten, iedereen heeft wel een dergelijke ervaring. Maar een oplossing? Die ligt niet voor het pakken, al worden er ge noeg suggesties gedaan. Het zogenaamde 'ingezetenen principe' opschorten komt daarbij als belangrijkste naar voren. De gemeente heeft dit ingevoerd om te voorkomen dat buitenlanders naar de stad komen om hier hun drugs te kopen. Gevolg: plaatselijke dealers slijten hun handel op straat, gewoon voor de deur van de coffeeshop waar de drugstoeristen niet naar bin nen mogen. De bijstandswet zou gecontroleerd moeten worden voor degenen die zich schuldig rrfekeri aan dealen en overlast en dan kijken of er vanuit zero-to Ie ra nee beleid gekort kan worden op de uit betaling van hun uitkering, of dat deze helemaal gestopt wordt. Een een verkeersdrem pel zou ook helpen tegen de overlast die veroorzaakt wordt door snel optrekkende auto's en scooters die van de coffee shop komen, maar deze is door de gemeente in 'de koel kast' gezet. De bushalte ver plaatsen, een 30 km. zone van de straat maken of beveiliging bij de coffeeshop neerzetten werden ook geopperd. En de coffeeshop verhuizen naar de milieustraat kreeg bijval. De gemeenteraad gaat een Raads-brede werkgroep vor men. Verder wordt geadvi seerd om ieder incident te melden bij de politie. Miede ma zegt: "We gaan eerdaags met de burgemeester in ge- lossing door daadkrachtig op- sprek en verwachten een op- treden." De bewoners hopen dat er snel maatregelen worden getroffen tegen de overlast. FOTO: Google Maps LAATSTE JSOtooUDAQ: COLOFON FAAM Advertentieverkoop Edisonweg 37E www.persgroep.nl/adverteren en media-advies 4382 NV Vlissingen Aangeboden kopij kan zowel worden advertising.zeeland@ Redactie |M ÉJ geplaatst in de gedrukte als digitale persgroep.nl Marina Meijers (eindre- \*jj mW uitgaven van de Persgroep Nederland dacteur) bv Lisetta de Witte Conny den Heijer T 06-514 023 85 Gerard van der Hoeven Druk Mark Lobbezoo De Persgroep Nederland Linda Heikoop Stan Ross T 06-205 414 55 Theo Rietveld Volg ons ook op: Ingrid Borger (fotograaf) Facebook/DeFaam Walcheren Familieberichten Izaak Verkeste (fotograaf) E familieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Persberichten de-faam.nl E redactie.faam@ Zelf een familiebericht opgeven kan persgroep.nl via famiheberichtenonline.nl T (088) 013 09 20 Rubrieksadvertenties Redactiechef E advertising.sales@persgroei p.nl Dennis Rijsbergen T (088) 013 99 99 Commercieel directeur Bezorgklachten Tessa van Waarde www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Algemene voorwaarden en overige informatie Kantooradres Zijn terug te vinden op:

de Faam | 2016 | | pagina 3