'Ringrijden als een zondig vermaak' Rommelmarkt Jeu de Boules Het Hollands jongerenkoor Silent disco en volleyballen Op zoek naar de Zomerschat Szabó in de Nieuwe Kerk Bezichtiging en expositie Kinderen openen expo Pianoconcert op donderdag Middeleeuwen bij Terra Maris Concours Hippique 15 WOENSDAG 20 JULI 2016 door Theo Rietveld Middelburgse Luiken In 1913 bestond de Middelburgsche Courant uit zes pagina's, zonder foto's, verdeeld over vijf kolommen. Een los exem plaar kostte 5 cent; voor een kwartaal betaalde je net zoveel als nu voor een losse krant. MIDDELBURG - De journalist van het hoofdartikel in de Middelburgsche Courant van 15 september 1913 reageert op een artikel van de heer Pol derman uit Nieuw en Sint Joosland in het kerkelijk weekblad 'Nieuwe Zondags bode'. Polderman betreurt de opstelling van de Middel burgse predikant de Visser omdat deze het ringrijden als 'zondig vermaak' betitelt. Het gaat de auteur niet om het feit dat in het verleden vaker pre dikanten opriepen het ringrij den te verbieden. Nee, het gaat om de manier waarop de dominee zijn persoonlijke mening verwoordt. Zo citeert de schrijver persoonlijke waarnemingen van de Visser tijdens het bezoek van de Ko ningin op 30 augustus op het Abdijplein waar op dat mo ment het ringrijden plaats vond: "We vonden het niet verheffend en zien onze flinke jonge mannen 'van buiten' liever in andere gedaante, dan hangend op een ongezadeld paard, uitstootend geluiden, die ons heel gemakkelijk in den waan brachten, dat we in de binnenlanden van Afrika waren." En even verderop: "hadden die dominees wel zoo groot ongelijk?" Het ringrijden op Walcheren is in 1913 nog steeds op populair Walcheren. De schrijver vraagt zich dan ook of het wellicht een actie is van enkele predi kanten. En hij voegt eraan toe: "Zou het dan niet eerder op den weg der predikanten lig gen hun grooten invloed aan te wenden om bij volksfees- 'JONGE MANNEN VAN BUITEN OP EEN ONGEZADELD PAARD HANGEND' ten weg te nemen wat er ver keerd in is op zedelijk gebied, maar met behoud van het volksfeest zelf?" Toch verde digt de journalist niet alleen het ringrijden. Hij noemt ook een nadeel: "Het is een niet te loochenen feit dat er bij het ringrijden op de dorpen vaak ergerlijke dronkemanstoonee- len voorvallen... Zouden dan alle vrienden van het ringrij den niet eens willen meehel pen om te trachten dien uit was van het ringrijden af te snijden? En zouden predikan ten niet kunnen meedoen om dat te bereiken?" De schrijver neemt het op voor de heer Polderman: "Dergelijke predikanten, zoo schrijft hij, vormen een tegen stelling met velen hunner voorgangers, die niet zelden. in plaats van dit aloude ver maak tegen te werken, door het schenken van een prijs aan de rijders hunnen in stemming daarmede betui gen. Zij kwamen zelf een kijk je nemen bij het rijden... Met andere woorden, zij trachten het volk in de goede richting te leiden en begrepen, dat de boog niet altijd gespannen kan zijn. Volgens mijn be scheiden meening hadden zij gelijk." MIDDELBURG - Op zaterdag 23 juli is in de hal en op de ba nen van Club Jeu de Boules aan de Koudekerkseweg 139/141 in Middelburg een rommelmarkt. Particulieren kunnen er met hun eigen spulletjes staan. Voor tien euro is een plek te huur op het buitenterrein. Aanmelden of verdere info via rommel- markt@cjbm.nl of 06- 18542850. GOES - Neerlands grootste jongerenkoor gaat in 2017 weer van start met een nieuw project: de naam is HJK8. Uniek aan dit christelijke koor is dat het zingt in regio's door heel Nederland. In 2017 start het koor in 19 verschillende regio's, ook in Zeeland. Na vier repetities komt het to taalkoor bij elkaar in regio Go- rinchem. Het koor treedt op in de concertzaal van de Doelen in Rotterdam maar ook in Goes. Ook treedt het koor op in Normandie, ledereen tus sen de 15 en 45 jaar met affini teit met geestelijke hymnes en klassieke werken, is wel kom. Meer info op www.hol- landsjongerenkoor.nl. VROUWENPOLDER - Van 23 juli tot en met 5 augustus 2016 zijn er allerlei activiteiten in Vrouwenpolder voor dorpsge noten en vakantiegangers. Aan de Fort den Haakweg staat de tent van Evangelisatie en Recreatie (E&R) waar ieder een welkom is. Iedere och tend is er een kinderclub voor de kinderen van 4 tot 11 jaar. Voor de tieners is er een tie nerclub. Daarnaast zijn er 's avonds allerlei activiteiten voor jong en oud zoals een volleybaltoernooi, avonturen tocht, creaavond of silent dis co. Het programma is te vin den op facebook.com/eenr. vrouwenpolder. MIDDELBURG - Met de Zo- merschatkist en -kaart, laat het Zeeuws Museum toeris ten en inwoners kennismaken met de collectie van het Zeeuws Museum: stuk voor stuk schatten. Aan ieder voor werp kleeft een verhaal, de één nog spannender dan de andere. De Zomerschatkist en -kaart zijn verkrijgbaar op de grotere campings in Zeeland, de winkel van het Zeeuws Museum en de zomermarkt- kraam. Op vertoon van de Zo- merschatkaart krijgen bezoe kers korting bij het Zeeuws Museum. Kijk op www. zeeuwsmuseum.nl voor alles watje in het Zeeuws Museum kunt zien, maken en doen. MIDDELBURG - Op dinsdag 26 juli geeft de uiterst geta lenteerde jonge organist en muziekwetenschapper Dr. Balazs Szabó uit Hongarije een orgelconcert in de Nieu we Kerk in Middelburg, aan vang 20.00 uur. Hij studeerde in Budapest, Würzburg, Tros singen, Rome en Utrecht, en nam deel aan vele meester- cursussen. In 2015 promoveer de hij als musicoloog aan de Universiteit Utrecht bij prof. dr. Albert Clement met een proefschrift over Regers orgel werken. Bij talrijke internatio nale concoursen was hij win naar, o.a: ION Musica Sacra in Nürnberg; Bach-Preis Wies- baden; Grand Prix de Chartres; Grand Prix de Biarritz (Fr); St. Maurice d'agaune (Ch). MIDDELBURG - In de maan den juli, augustus en septem ber staat de Doopsgezinde kerk aan de Lange Noordstraat te Middelburg elke donder dagmiddag van 13.30 -15.30 open voor bezichtiging. De kerk heeft een bezienswaardig 19e eeuws interieur en be schikt over een monumentaal orgel, dat tijdens de openstel ling ook bespeeld wordt. Ook is er in de kerk een expositie te bezichtigen van dé in Mid delburg wonende kunstena res Nanda Runge. De toegang is vrij. VLISSINGEN - Groep 7 en 8 hebben samen met wethou der John de Jonge op vrijdag 15 juli de tentoonstelling van het Liliane fonds "met foto's gemaakt door Monique Vel- zeboer in het gemeentehuis van Vlissingen geopend. De kinderen waren uitgenodigd omdat zij al jaren meedoen met actie "Wij trekken aan de bel" om aandacht te krijgen voor het feit dat er wereldwijd meer dan 23 miljoen kinderen met een handicap in ontwik kelingslanden niet naar school kunnen. Het bekijken van het indrukwekkende verhaal van Zohora, kwam bij veel kinde ren binnen, en werd door de kinderen bekeken en bespro ken. MIDDELBURG - Donderdag 21 juli is de Gasthuiskerk, Lange Delft 94 te Middelburg geo pend van 11.00 tot 16.00 uur. In Toeristen en inwoners van Walcheren kunnen kennismaken met de collectie van het Zeeuws Museum. FOTO: PR de maanden juli en augustus is er om 14.00 uur een muzi kaal moment. Kseniia Yvanc- hykova speelt op piano enkele werken van de componist Schumann. De toegang is vrij, iedereen is welkom. OOSTKAPELLE - In het decor van de landschapstuin orga niseert Terra Maris op dinsdag 26 juli, 2 augustus, 9 augus tus, 16 augustus en 23 augus tus het middeleeuws festijn 'Spelen en spijzen'. Alle activi teiten vinden plaats rondom de middeleeuwse verdedi gingstoren, het Mottekasteel. Het festijn begint om 16.30 uur en duurt tot 19.30 uur. Deelname 7,50 voor volwas senen en 5 voor kinderen. Dit is inclusief een bezoek aan het museum. Het is dus ver standig om iets vroeger te ko men zodat er voldoende tijd is om ook het museum te bekij ken. De prijs is exclusief eten en drankjes die in de tuin ver kocht worden. Hoogtepunt van dit festijn is de demon stratie schapen drijven van 16.30-17.00 uur en van 18.00- 18.30 uur. Herder Jan Kaljouw laat zien hoe zijn honden de schapen drijven. VLISSINGEN - Het concours hippique wordt dit jaar ge houden op zaterdag 23 juli en zondag 24 juli.Op zaterdag zijn de dressuurwedstrijdeTi in de klasse B tot en met ZZ licht en FNRS dressuurwedstrijden, ook voor niet-Scheldestadle- den.Op zondag zijn de spring- wedstrijden, een klassiek en progressief parcours voor zo wel pony's als paarden, www. scheldestad.nl Ringrijden Molenwater (1933). Bron: Zeeuws Archief, Zeeuws Genootschap, Zelandia lllustrata, deel nr 2347-655

de Faam | 2016 | | pagina 15