Vriendinnenclub fietste er op los Lotgenoten varen k Kanjer Bruno zoekt een vlotte actieve baas Zeeuws Familiebedrijf Film Alleen op de wereld sa- 3 WOENSDAG 13 JULI 2016 Blauwgeruite Ziel ten met een bakfiets. Toch was er in Viissingen rond de eeuw wisseling naar de 20ste eeuw een actief groepje jonge meiden die zich verenigd hadden in de 'Vlissingsche Dames Vereeni- ging Toeristen Club'. De groep bestond uit een tiental meisjes, voornamelijk dochters van Belgische loodsen uit Viissingen. VLISSINGEN - Loodsen ston den in hoog aanzien en kon den zich qua verdiensten wel een fiets voor hun kroost ver oorloven. De vriendinnenclub was niet alleen actief op de pedalen en maakten geregeld gezamenlijke fietstochtjes, ze waren als Vereeniging ook ac tief met cabareteske liedjes, ballet, dans en trokken jaren lang volle zalen in de Schel- destad. En dat allemaal onder aanvoering van ene PJ. Paasse, een hoe kan het ook anders, rijwielhandelaar met een zaak in tweewielers aan de Reinier Claeszenstraat op het Eiland. 'PAASSE MAAKTE MET DE MEIDEN RECLAME VOOR ZIJN FIETSENZAAK' Op vrijwel alle oude foto's van de dames staat Paasse immer tussen 'zijn meiden' en het vermoeden is dan ook heel sterk dat hij de dames ge bruikte om reclame te maken voor zijn fietsenzaak, de Rot- terdamsche Rijwielhandel. In de krant van 2 december 1904 werd al melding gemaakt van de capriolen die de Dames Toeristen Club op het podium in Viissingen aan het publiek tonen: 'Gisterenavond wend- deh vele personen hun schre den naar het Vereenigingsge- bouw aan de Rommelkade alhier. Daar gaf de Vlissingsche Dames-vereeniging "Toeristen Club" haar eerste soirée in dit seizoen. De hoofdschotel fiets-zaalrijden, werd door de dames in haar nette frissche kleedij correct uitgevoerd en herhaalde malen door de aan wezigen toegejuicht. Doch dat deze dames zich ook nog op ander gebied van sport bege ven, bewees het afwerken van diverse voordrachten en een tweetal komedie-stukjes, waardoor de lachspieren van de aanwezigen meermalen in werking werd gebracht. Een volgend soirée op dit gebied, zal ons dubbel welkom zijn'(- Vliss. Crt. 2/12/1904). Al eerder had de verslaggever van de krant zich al uitbundig uitgela ten over de vaardigheden die de dames op het rijwiel toon den: 'Dartel als een vischje be wogen die jonge dames zich op hun rijwiel'. (Vliss. Crt. 12/02/1904). De vriendinnen- dub bleef lang bijeen en heeft in ieder geval tot 1916 bestaan. Optredens werden een paar keer per jaar gegeven in Zaal Buning aan de Groote Markt, in Zaal Stofkoper en later in het Concertgebouw aan de Emmastraat en trokken veel publiek. Maar de fietsclub ging ook de grens over, maakte uit stapjes en deed zelfs mee aan wedstrijden. In de krant van 7 juni 1911 deed de groep mee aan een wedstrijd voor vaan- Vlissingsche Dames Vereeniging 'Toeristenclub' onder leiding van de rijwielhandelaar uit de Reinier Claeszenstraat (op het Eiland), P.J. Paasse. Het waren vooral meisjes wiens vader een Belgisch loods was. Foto ca. 1912. FOTO: Collectie Gemeentearchief Viissingen dels te Heyst (België). 'Aan dien wedstrijd werd deelgenomen door 49 gezelschappen, waar van 48 uitsluitend uit heeren bestonden, zoodat de dames hier eene schitterende uitzon dering maakten'.(Vliss. Crt. 7/06/1911). De geëmancipeerde Vlissingse dames wonnen met hun optreden en figuurrijden per fiets daar een vergulde zil veren medaille en een geldbe drag van 60 francs. Of de im mer aanwezige mentor, rijwielhandelaar Paasse de dames destijds voorzag van doping of EPO om tot deze prestaties te komen, zal altijd wel een vraag blijven. VLISSINGEN - Je bent jong, hebt grenzeloze mogelijkhe den en de wereld ligt aan je voeten. Maar dan ineens ruw met beide benen op de grond: Kanker. Lotgenoten, tussen de 18 en 35 jaar, treffen elkaar van 13 t/m 17 juli aan boord van Nederlands grootste Zeilschip. Tijdens deze reis worden be perkingen over boord gegooid en is er ruimte voor een dosis nieuw zelfvertrouwen. Woensdag om 10.00 uur stap pen jongeren die kanker heb ben (gehad) aan de Holland Amerikakade in Rotterdam op, om deel te nemen aan een VlISSINGF' - Het nieuws uit de buurt lees je elke week in De Faam! Vind jij het leuk om over je eigen dorp, stad of wijk te schrijven? En is het geen probleem om hier een leuke passende foto bij te zeiltocht op de Noordzee. Vijf dagen lang maken zij actief deel uit van de vrijwillige crew en nemen zij letterlijk en fi guurlijk het roer terug in han den! Op zondag 17 juli rond 16.00 uur meert het schip weer aan in de haven van Viissingen. Jaarlijks krijgen 2700 Neder landse jongeren de diagnose kanker, waarvan 75% uitein delijk genezen wordt ver klaard. Maar overleving bete kent niet direct dat het boek dicht kan. Nog jaren later on dervinden deze jonge mensen serieuze gevolgen op licha- schieten? Word dan buurtre- porter voor De Faam. Wan neer er een evenement is, een sporttoernooi of een muziekoptreden in jouw omgeving, maak je hier een mooi verslag van. Alle artike len verschijnen op de web site www.de-faam.nl en de leukste, boeiendste en meest interessante verhalen ver dienen een plekje in de krant. Mail je verhalen naar redac- tie.faam@persgroep.nl. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel over een historische gebeurtenis in Viissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Viissingen. melijk, psychosociaal en emo tioneel vlak. Tijdens 'Een dracht VaarKracht' wordt een groep van zo'n 25 jongeren uitgenodigd om kosteloos mee te zeilen. "Even niets hoeven uitleggen", is een veel gehoorde uitspraak onder (ex-)patiënten, onder linge (h)erkenning en begrip zijn enorm. Dezelfde vragen, onzekerheden en opvattin gen. Mensen ontmoeten die op een vergelijkbare manier een andere kijk op het leven hebben gekregen, dat is waar het om draait bij lotgenoten contact. www.jaskifonds.nl De klassie ker Alleen op de wereld van Hector Malot (1878) is bewerkt tot een heden daagse televisieserie en de première hiervan is te zien het filmfestival in Viissin gen. In navolging van suc cesvolle kerstseries Vrolijke Kerst en Kasper en de Ker stengelen wordt de jeugd serie, tussen 6 december en de kerstdagen om 18.00 uur uitgezonden op NPO Zapp. Zondag 11 september gaat Alleen op de Wereld in première tijdens Film by VLISSINGEN - Dierenasiel Walcheren zoekt voor Bruno een actief gezin waar hij met alles en iedereen mag spelen en lekker gek kan doen. Bruno kan goed bij andere honden en is dol op kleine en grote kinderen. Hij kan ook prima alleen thuis.zijn. Bruno is snel afgeleid en dan is luisteren niet echt zijn sterkste kant. Hier mag dus nog wel wat aan gedaan worden maar een hondenschool zal Bruno geen straf vinden, www.dierena- sielwalcheren.nl VLISSINGEN - Monique Vel- zeboer fotografeerde in 2004 een gehandicapt meisje uit Bangladesh. Dit resulteerde in schitterend beeldverhaal. De expositie 'Van onzeker meisje tot zelfstandige vrouw' is te zien in het Vlissings stadhuis van 15 juli tot 5 september. VLISSINGEN - Familiebedrij ven zijn momenteel in de race om de Zeeuws Familiebedrijf van het Jaar 2016 te worden. Deze week is de jury bekend gemaakt, die bestaat uit voor zitter Pieter Paree- directeur winnaar Zeeuws Familiebe drijf 2015 Paree BV, Prof. Dr. Roberto Flören - hoogleraar Familiebedrijven en Bedrijfs- overdracht en Jo-Annes de Bat- lid van de Zeeuwse Ge deputeerde Staten. Er zijn in middels enkele tientallen be drijven genomineerd. Aanmelden kan nog tot 15 au gustus. Nadrukkelijk gaat het niet om 'het Beste familiebe drijfvan het jaar'. De jury kijkt naar innovatie, veerkracht, manier van werken, historie, de groei in de breedste zin van het woord, duurzaamheid en de economische waarde voor Zeeland. Van de prijs moet ook een inspirerende werking uitgaan naar alle Zeeuwse be drijven. Omdat familiebedrij ven sinds jaar en dag funda menteel belangrijk zijn voor de Zeeuwse economie heeft Zeeland Business samen met accountantskantoor Baker Til ly Berk twee jaar geleden de award 'Zeeuws Familiebedrijf van het Jaar' ingesteld. Meer info op www. zeelandbusiness.nl/awards

de Faam | 2016 | | pagina 3