Slim waterbeleid om droogte en wateroverlast te voorkomen Het Zwin in verandering ÈOD maakt 5 vliegtuigbommen onschadelijk in Vlissingen Kom ook naar de Statenvergadering op 15 juli Summer Express in Zeeland Volg ons via social media rijg Zeeland ovine 10 fj 7 1 A lr,f°rmatieru':)'"iek van Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Publicaties en bekendmakingen vindt O U I O de Provincie Zeeland. Kijk dan op www.zeeland.nl u op www.zeeland.nl/provinciaalblad Regenbuien die als een sloot in de straat landen en gepaard gaan met fikse onweerknallen en windvlagen. Klimaatverande ring zorgt voor extremer weer, zowel qua temperatuur als neerslag. De afgelopen weken viel de overvloedige regenval op en de zomer startte zelfs met hagelnoodweer, maar wie weet wordt de rest van de zomer wel heet en kurkdroog? Hoe voorkomen we dat we bij droogte uitdrogen of bij extreme regenbuien wegspoelen? Daarvoor is waterbeleid nodig. In afstem ming met waterschap en gemeenten coördineert de Provincie het waterbeleid in Zeeland. We vertalen Europese richtlijnen naar regionaal niveau. We vergelijken weerscenario's en proberen ons een beeld te vormen van de gevolgen, om daar yer- volgens ons waterbeleid op af te stemmen: slim waterbeleid. Het beperken van wa teroverlast in het landelijk gebied gebeurt overigens door het waterschap en binnen de bebouwde kom door de gemeenten. Hoewel wateroverlast op dit moment de aandacht heeft, vragen droogte en verzilting ook om aandacht. Dit vergt vooral goed voorraadbeheer. Zeeland mag omgeven zijn door water, voor zoet water zijn we aangewezen op neerslag in het eigen gebied. Hoe zorgen we ervoor dat de regen die 's winters valt, in de zomer beschikbaar is? De elegantste manier is het regenwater op te slaan in de ondergrond. Daar zit over het algemeen veel zout water, maar met gerichte maatregelen zoals het infiltreren van zoet water in de ondergrond en het draineren van zout water daaruit, kan dat worden vervangen door zoet water. We noemen ze zoetwaterbellen. Het zoete water is er dan wel en zelfs beschikbaar voor benutting, maar je merkt er eigenlijk niks van. Zeeland heeft overal zandige kreekruggen waarin zulke opslag plaats vindt. De grootste in de Zak van Zuid- Beveland. De Provincie ziet verschillende rollen voor zichzelf in het zoetwaterbeleid. De zoet waterbellen worden namelijk niet vanzelf groter en wellicht zijn er ook andere manieren om de zoetwatersituatie te ver beteren. De eerste rol is het bewust maken van het probleem: wat zijn de trends en hoeveel tijd hebben we nodig om erop in te spelen? Ten tweede stimuleren we zowel onderzoek naar de mogelijkheden om de voorraad te vergroten als om het gebruik te verminderen. Dat gebeurt in verschillen de proefprojecten, zoals bij de Freshmaker in Ovezande, de kreekruginfiltratieproef in Serooskerke (Walcheren) en de aardappel- veredelingsproef in Emmadorp. Een derde rol is regionale invulling te geven aan lan delijk zoetwaterbeleid. Zo regisseren we het proces waarin overheden en gebrui kers in onze provincie afspraken maken over de toekomstige zoetwatersituatie. Meer weten? www.zeeland.nl/water/waterbeleid Het Zwin is een uitgestrekt natuurgebied, ingesloten door een brede duinenrij en dijk. Via een getijdengeul staat het Zwin in verbinding met de zee. Door verzanding van de geul dreigt het slikken- en schorrengebied te verdwijnen en daarmee ook de vogel- en plantenrijkdom. Daarom pakken we samen met onze Vlaamse partners de verzanding van dit grensoverschrijden de natuurgebied aan. De getijdengeul in het Zwin is het laatste overblijfsel van de Middeleeuwse ver binding tussen Brugge en de Noordzee. Door deze geul stroomt twee keer per dag zeewater het Zwingebied binnen. Dat voortdurende spel tussen zee en land, maakt van het Zwin een bijzonder land schap in Europa. Door grote ingrepen, die enkele jaren duren, maken we de Zwingeul breder en dieper en het natuurgebied fors uitgebreider met 120 hectare. Hierdoor zal verzanding in de toekomst in belangrijke mate tegengegaan worden. Bij de plannen voor de uitbreiding van het Zwin is veel aandacht voor de mogelijkheden om het Zwin nog meer wandelend en fietsend te beleven. Recreatieve paden en toegankelijkheid U kunt in de zomerperiode al merken dat er wordt gewerkt in het gebied. Het grensoverschrijdend fietspad langs de In ternationale Dijk, tussen knooppunt 86 en knooppunt 29, is tussen 1 en 15 augustus één dag afgesloten, zodat de graafmachi nes en dumpers in het Zwin kunnen. Vanaf 15 augustus 2016 tot 1 april 2017 kan het fietspad niet worden gebruikt omwille van de veiligheid. Fietsers worden omgeleid via de kortst mogelijke route Kanaalweg, Retranchementstraat en Hazegrasstraat. De Zwinvlakte blijft gedurende de werken tot op bepaalde hoogte steeds toegankelijk via het Zwin Natuurpark en Infocentrum Zwin in Cadzand. Aan Zeeuwse zijde zijn vanaf 1 augustus twee strandtoegangen in de buurt van camping de Zwinhoeve in Retranchement afgesloten. Eén strandtoegang blijft steeds open. Tijdens de werkzaamheden is er ook extra zorg voor de beschermde planten De Explosieven Opruimingsdienst Defensie (EOD) maakte vorige week vijf vliegtuigbommen onschadelijk in Vlissingen. Allemaal 500-ponders. Met de komst van de Michiet Adriaanszoon de Ruyterkazerne naar Vlissingen is rond dit terrein detectieonderzoek uitgevoerd naar Conventionele Explosieven (CE) uit de Tweede Wereldoorlog. Hierbij zijn vijf vliegtuigbommen aangetroffen die vorige week de lucht ingingen. Zoals je op de foto ziet was dat een specta culair zicht! Op vrijdag 15 juli 2016 vindt de openbare Provin ciale Statenvergadering vanaf 9.30 uur plaats in de Statenzaal van het provinciehuis. U bent van harte welkom om de vergadering bij te wonen vanaf de publieke tribune. De Statenvergadering is ook live te volgen via Omroep Zeeland en www.zeeland.nl Op de agenda staan on der andere de Kadernota Natuurvisie en het Mobi liteitsplan. Hierbij twee quotes van Statenleden over deze onderwerpen. Kadernota Natuurvisie: "Natuur en landschap zijn kostbaar en kwets baar. Met liefde voor de schepping en gezond verstand willen wé hier voor zorgdragen." Ria Rijksen-Blok (CU) Mobiliteitsplan: "Voor onderwijs en ziekenhuis zorg moeten in Zeeland grote afstanden worden afgelegd. Goed openbaar vervoer; inclusief het fiets-voetveer tussen Vlissingen en Breskens. is daarom van groot belang. Jongeren heb ben immers nog geen rijbewijs en bovendien beschikken vele Zeeu wen niet over een auto." Bayram Erbisim (PvdA) en diersoorten. Zo is er voor de ruige dwergvleermuis al een ander onderkomen geregeld nabij het gebied door het aan brengen van vleermuiskasten. Er is zelfs een nieuwe spinnensoort ontdekt! Voor in uw agenda Wilt u het Zwin beleven en tegelijkertijd de werkzaamheden volgen? Kom dan naar de 'Open Werfwandeling' op zondag 28 augustus. U leest er meer over via www.zwininverandering.eu De uitbreiding van het Zwin maakt deel uit van een aantal projecten die uitvoering ge ven aan de maatregelen in Zeeuws-Vlaan- deren om de getijdenatuur in de Wester- schelde te behouden. Meer weten? Kijk dan op www.zeeland.nl/natuurpakket. De Provincie stimuleert aantrekkelijke alternatieven voor de auto. Zoals de Summer Express. Gedepu teerde Mobiliteit Harry van der Maas: "Met de Sum- mer Express zie je meer van Zeeland. Van 10 juli tot en met 3 september rijdt de bus elke dag. Er zijn drie routes: op Walcheren, op Schouwen-Duiveland en in West Zeeuws-Vlaanderen. Je kunt zelfs naar Knokke met de bus. Ik zou zeggen: Ga mee, beleef Zeeland met de Summer Express. Interessant voor toeristen én inwoners!" Lees er meer over op www.connexxion.nl/reizen/1190/summer-ex- press-zeeland/3797. Vanwege het zomerreces van Gedeputeerde Staten van maandag 25 juli tot en met vrijdag 19 augustus 2016 verschijnt de eerstvolgende Provinciewerkop woensdag IA september 2016 in uw huis-aan-huiskrant en de Een- drachtbode. De Provincie Zeeland blijft uiteraard online bereikbaar via www.zeeland.nl maar ook via sociale media op www.facebook.com/ provinciezeeland en ons @provzeeland Twit- terprofiel. Wist u at dat we sinds deze maand ook actief zijn op Instagram? Neem gauw een kijkje op www.instagram.com/provinciezee- land Heeft u een vraag, opmerking of sugges tie: deel het met ons via Facebook en Twitterf afdeling Communicatie Pro\ 0118-63 10 50. Wilt u inzage Provinciehui 4331 BK Middelburg. De volgende Pi tn. Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provtnciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie i i infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001.4330 LA Middelburg. 016. Provinaewerk leest u ook via http://www.zeeland.nl/publlcaties-en-bekendmakingen/provinciewerk Provincie

de Faam | 2016 | | pagina 29