Brand maakte held van Johannes I, De Van Loon Hardzeildag Keuring voor het rijbewijs Zuiderduin genomineerd Kunst in kerk van Dishoek Terre des Hommes Nieuwe cd vier musici Openstelling Hofpleinkerk Expositie 'Naar Zeeland' Zeeuws in de slaapkamer Reisverslag over Japan Concert in de Catharinakerk 15 WOENSDAG 13 JULI 2016 Middelburgse Luiken In de nacht wan woensdag 4 september 1940 brandde de grootste opslagplaats van houthandel Alberts totaal af samen met een kleinere loods voor houtvezelplaten. Ook zeven woonhuizen aan de Looierssingel konden niet worden gered. Behalve het huis van Johannes Poot. Waarom was hij een held? MIDDELBURG - Gerardus Al berts begint in Veere in 1891 een eenmanszaak. Twee jaar later verhuist het bedrijf naar de Houttuinen (nu Achter de Houttuinen). Inmiddels is het een vennootschap onder fir ma en samen met Mattheus Ghijsen is Alberts één van de vier firmanten. Op de plaats waar nu het politiebureau staat, bouwt hij een kantoor pand, een zagerij en een paar loodsen. Veel Middelburgse kinderen springen over de boomstammen die per schip aangévoerd worden vanuit Duitsland, Scandinavië, Rus land en Amerika en in de He rengracht liggen te verwate ren. Zo ontstaan er bij het drogen minder scheuren en wordt kromtrekken voorko men. Maar dan gaat het in de nacht van 4 op 5 september 1940. mis. Nederland is sinds vier maanden bezet door de Duitsers. 'O.m. is er een verkla ring van iemand die om vier uur een vliegtuig hoorde - laag vliegend- en die een lichtflits waarnam, vermoedelijk van 'een ding dat viel.' (Middel- burgsche Courant, 5 septem ber 1940). De ravage is groot. Brandweerkorpsen uit Oost-Souburg en Vlissingen schieten te hulp. Op pagina 2 van de Middelburgsche Cou rant doet de plaatselijke ver slaggever in twee lange ko lommen uitvoerig verslag van de brand: 'Het was ontzaglijk, zooals de roode haan zich aan VEEL KINDEREN SPRINGEN OVER STAMMEN IN DE HERENGRACHT de brandbare voorraden te goed deed. Meters hoog klom men de geweldige vlammen tongen de prille ochtendlucht in'. De brand verwoest een ze- verital woningen aan de Looi erssingel. Weduwe Lippens had die nacht tijdelijk haar schoonzoon en dochter met twee kinderen in huis. De hui- Links een zwarten houten loods, rechts de huisjes die afgebrand zijn, behalve het huisje direct bij de loods met de schoorsteen van onze held Poot. Bron: Zeeuws archief, Historisch-Topografische Atlas Middelburg, nr HTAM-B-0160 zen van de broers Maas, de familie Schout (man, vrouw en twee kinderen), de familie Moolenbroek(man, vrouw en dochter), de heer en mevrouw Outermans, de alleenwonen de Fraanje en een garage van de houthandel en een pak- huisje van de graanhandel van de familie Alewijnse, gaan verloren. P. Tinbergen verliest voor de tweede keer zijn touwslagerij met inboedel. Op 17 mei eer der dat jaar brandt zijn huis in de Zusterstraat af tijdens het bombardement. Alleen Jo hannes Poot wist zijn huisje te redden van de vuurzee. Uren lang gooide hij emmers water naar het naderende vuur. "Ik dacht", zoo vertelde hij ons la coniek, "ik ga er niet uit, voor dat er niets meer te redden is." Hoeden af voor dit kordate op treden. Poot heeft zijn heelen inboedel, die niet verzekerd was, behouden." VEERE - Bollende zeilen, zwaarden die door het water snijden, sprankelend witte boeggolven en schuimend kielzog. Schepen die 'er lekker inhangen'. Kan het nog Zeeuwser? Zaterdag 16 en zondag 17 juli is het allemaal te beleven tijdens de Van Loon Hardzeildagen. Op za terdag is er de Hardzeilwed strijd. Op zondag kunnen de acht schepen van SBH gratis worden bezichtigd en kan ie dereen er op meevaren. Aan melden is niet nodig, wees wel op tijd in verband met de drukte. MIDDELBURG - Senioren, chauffeurs met rijbewijs C/D/E en overige automobilisten die voor verlenging van hun rij bewijs moeten worden ge keurd, kunnen hiervoor 15 juli en 26 augustus terecht op het spreekuur in Woonzorgcen trum Het Getij, Ooste'rschel- destraat 18 b in Middelburg en in Woon-zorgcentrum Ter Reede, Vredehoflaan 370 in Vlissingen. Voor senioren kost de keuring 35 euro en voor chauffeurs tot 75 jaar met rij bewijs C/D/E is het 55 egro. Voor informatie en een af spraak belt u tijdens kantoor uren naar het landelijke af- sprakenbureau van Regelzorg Rijbewijskeuringen: ?o88 23 23 300. Zelf een datum plannen kan via www.regelzorg.nl. WESTKAPELLE - Fletcher Zui derduin Beachhotel is geno mineerd voor de Zoover Awards 2016 Accommodaties. Het hotel heeft tussen 1 janu ari 2015 en 31 mei 2016 meer dan 25 reviews gehad met een waarderingscijfer van een 8 of hoger. De consument bepaalt welke accommodaties dit jaar de felbegeerde Awards win nen. Stemmen kan via http:/' accommodaties.zoovera- wards.nl/zuiderduin-be- achhotel. DISHOEK - Van 19 t/m 23 juli. exposeren acht kunstenaars uit Dishoek hun werk in de plaatselijke Toeristenkerk. Er wordt een grote variatie van werk getoond; schilderijen, beelden, keramiek, fotografie en diverse soorten paper art. De Toeristenkerk in Dishoek is aan de Westerscheldelaan. De kerk is open van 11.00 tot 17.00 uur. De toegang is vrij. MIDDELBURG - De winkel van Terre des Hommes in de Geerepassage in Middelburg is te klein geworden. Het be stuur zoekt daarom een ander winkelpand in de binnenstad om het assortiment van nieu we en 2e hands artikelen te kunnen vergroten. Verder doet de organisatie een be roep op inwoners van Middel burg, Veere en Vlissingen om goederen voor de verkoop be schikbaar te stellen. Wie hier gebruik van wil maken, bij voorbeeld bij een verhuizing kan bellen naar 06-19996563. MIDDELBURG - In de Koor kerk in Middelburg is woens dag 20 juli een unieke CD-pre- sentatie van Martin Mans, Joost van Belzen, Mark Brand wijk en Peter Wildeman. De vier organisten spelen samen op de cd 'Intens muzikale mo menten'. Naast de cd-presen- tatie van de 4 bekende musici, is er ruimte aanwezig voor verzoeknummers. Reserveren kan via www.peterwildeman. nl. Om 19.15 gaan de deuren open. Het concert begint om 19.45 uur. Adres van de kerk is: Onder de toren in Middel burg. MIDDELBURG - Gedurende de zomermaanden juli en au gustus houdt de Hofpleinkerk weer openkerk elke donder dagmiddag van 13.00 t/m 16.00 uur. De Hofpleinkerk maakt ook deel uit van het Kerkenpad in Middelburg.Te- vens is er een expositie van Kerkkunst, ingebracht door Wilrik van Oostende,Gerda Keizer en Diny Schuurman. DOMBURG - Vanaf heden tot en met zondag 6 november opent Museum Marie Tak van Poortvliet te Domburg haar deuren voor de expositie 'Naar Zeeland'. In deze ten toonstelling wordt een repre sentatie gegeven van de wer ken die in het boek Naar Zeeland! schilders van het Zeeuwse landschap van Ad Beenhakker ten tonele wor den gevoerd. OOST-SOUBURG - Het fami liebedrijf MegaBed met win kels in Oost-Souburg, Kapelle en 's Gravendeel gaat terug naar haar Zeeuwse roots met de ontwikkeling van het unie ke Belle Knoppe dekbedover trek. Dit overtrek wordt samen ontworpen met de Zeeuwse Belle Company, bekend van De Van Loon Hardzeildagen zijn op 16 en 17 juli in Veere. FOTO: PR de Belle Knoppe fietsbel. Ei genaar Ralph Hanraads van MegaBed vertelt: "Normaal bestaat ons ruime assorti ment van dekbedovertrekken uit ontwerpen die landelijk gelijk zijn. Deze keer wilden we iets unieks in de schappen hebben liggen." De dekbed overtrekken zijn te koop in de winkels van Megabed, de ver kooppunten van Belle Knoppe én online via de webshop www.megabed.nl met gratis verzending. megabed.nl VLISSINGEN - Op zaterdag 16 juli doet Ada Schipper in woord en beeld verslag van haar reis naar Japan. Zij vertelt over een fascinerende wereld van weidse berglandschap pen, fel verlichte stadscentra, perfect aangelegde tuinen, rommelende vulkanen, oude keizerpaleizen en traditionele architectuur. Foto's maken het verhaal compleet. Belangstel lenden zijn welkom om 14.30 uur in De Herberg aan het Bellamypark 151 in Vlissingen. Toegang gratis. ZOUTELANDE - In de serie Zomeravondconcerten in de monumentale Catharinakerk in Zoutelande is er een afscheidsconcert van de bekende organist Sander van Marion. Medewerking wordt verleend door Pascal van de Velde op trompet. Het concert is woensdag 13 juli (vanavond) en begint om 20.30 uur. De kerk is open vanaf 20.00 uur, entree is 6 euro.

de Faam | 2016 | | pagina 15