Boerenjongen werd een ware pionier l&M&JP&jterieti )W) Ter Reede vormt zaterdag het bivak voor veteranen Zeeuws terras aan de top 1 5 WOENSDAG 22 JUNI 2016 door Theo Rietveld Middelburgse Luiken Hoe een boerenjongen pionier werd op het gebied van landin richting en het leven en bestaan op het platteland van tiendui zenden boeren wist te verbeteren. Maar waarom geen biogra fie over Ferdinand Mesu? Op het eind van zijn leven schreef Mesu, op verzoek van zijn kinderen, zijn herinnerin gen op. Hij hoopte in de winter van 1978 de rest van zijn leven op te schrijven. Een heupope ratie, gevolgd door complica ties maakte op 25 september 1978 een eind aan zijn leven. Ir. M.A. Geuze kende Mesu een groot deel van zijn leven, be werkte de notities van Mesu en schreef vervolgens het tweede deel. Het boekje 'Mesu Het leven van een pionier' (1979). is nog steeds te leen in de bibliotheek. Ferdinand, iedereen noemde hem Nand, kwam uit een boe rengezin op Nieuw en Sint Joosland. Zowel van vaders- als moederskant zijn verschil lende polderbestuurders be kend. De overgrootvader van Mesu was een van de eerste landmeters onder Napoleon bij de invoering van het kadas ter. Mesu's vader verdronk op 40-jarige leeftijd toen hij te rugkeerde uit Vlissingen van het bezoek van Koningin Emma en dochter Wilhelmina in 1894. In die tijd moest er nog met een veerboot worden gevaren om in de Scheldestad te komen. Ferdinand was toen vijfjaar. Oom Jan, de oudste broer van zijn vader, werd voogd. Als kind had hij al ple zier in tuinieren. Iets wat in zijn latere leven als land- schapsdeskundige goed van pas kwam. Na de lagere school volgde in 1903 de H.B.S. in Middelburg, tweemaal vijf ki lometer heen en terug per dag. Wel op zijn burgers, daar voor droeg de kleine Nand het MESU WAS BETROKKEN BIJ HET PROJECT WIERINGERMEER Zëeuwse kostuum. In 1908 '■«raagde hij voor zijn examen en terugkijkend op deze jaren schrijft hij ondermeer dat hij nog nooit een voetbalwed strijd had gezien maar samen met zijn klasgenoten zwom hij wel de Westerschelde over en liep in één dag 65 km om Wal cheren. Zijn lange loopbaan heeft veel functies opgeleverd. Zo is hij betrokken geweest bij tiental len landinrichtingsprojecten zoals Wieringer- meer(i930-i935) en was hij lid van de Deltacommissie die in februari 1953 werd geïnstal leerd om toekomstige waters noodrampen te voorkomen. Tussen 1935 en tot zijn pensi oen in 1954 was hij Directeur van de Cultuurtechnische Dienst, die zich bezig hield met voorlichting over cultuur technische verbeteringen en uitvoering van gesubsidieerde boerenwerken en van ruilver kavelingen. Doel van de rege ring was om na de WOII de landbouwproductie te vergro ten om zo voldoende en zo goedkoop mogelijk voedsel te produceren. Tegenwoordig is Nederland het land met de meeste productieopbrengst per hectare. Iets waaraan Mesu zeker heeft bijgedragen. Landschapsdeskundige Ferdinand Mesu op bijna tachtigjarige leeftijd in zijn tuin. FOTO: CTD, Utrecht COLOFON VLISSINGEN - Zaterdag 25 juni is het atrium van Zorg centrum 'Ter Reede' in Vlissin gen opnieuw het 'bivak' voor talloze veteranen die deze dag niet naar Den Haag kunnen of willen. Die dag is het Nationa le Veteranendag. Welkom is elke veteraan, van welke leeftijd of missie dan ook. Ook andere geïnteres seerden en betrokkenen zijn van harte welkom om aan te sluiten. De toegang is gratis. Een veteraan is hij of zij die als militair onder oorlogsomstan digheden in dienst van. dev rede waar ook ter wereld zijn plicht vervulde en als zodanig is erkend. Deze dag is een eerbetoon aan alle veteranen. Helaas zijn vele missies en acties inmid dels toegevoegd aan de ver trouwde reeks: WO2, Indië, Korea en Nieuw Guinea. Van daar dat men tegenwoordig dan ook spreekt over 'oude en jonge veteranen'. Programma Diverse stands en het enter tainment maken deze dag tot een dag van herkenning, met een -lach en een traan. Om 10.30 is de ontvangst en. om 11.00 begint het officiële ge deelte met sprekers, zang en dans. De 'blauwe hap' wordt om 12.30 uur geserveerd. De kosten voor deze rijsttafel zijn 10 euro. Vanaf 13.45 uur is er ruimte voor muzikaal entertainment in de vorm van een big band en andere optredens. De dag wordt georganiseerd door WVO Zorg met onder steuning van de gemeente Vlissingen, Walcheren Moza- iek, de AVOM en SZVD. Advertentieverkoop en media-advies E advertising.zeeland@persgroep.nl Lisetta de Witte T 06-514 023 85 Linda Heikoop T 06-205 414 55 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (o88)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 Bezorgklachten www.de-faam.nl/service T 088-0561595 Kantooradres Edisonweg 37E, 4382 NV Vlissingen Commercieel directeur Tessa van Waarde Website www.de-faam.nl Facebook Facebook/DeFaamWalcheren de Persgroep Nederland BV Persberichten: E redactie.faam@ persgroep.nl T (088) 013 09 20 Redactie Marina Meijers (eindredacteur). Conny den Heijer, Gerard van der Hoeven, Mark Lobbezoo, Stan Ross, Ingrid Borger (fotograaf), Izaak Verkeste (fotograaf) Redactiechef Dennis Rijsbergen Algemene voorwaarden en overige informatie www.persgroep.nl/adverteren De Faam is een uitgave van de Persgroep Nederland bv Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland bv Druk De Persgroep Nederland U^UNTje. Kiek 3>i -ZJT- uw duitsbk. VLISSINGEN - Denk je aan Zeeland, dan denk je Ban zon, zee en toeristen. Denk je aan toeristen dan denk je aan een terras. Zeeland kent dan ook veel mooie terrassen waar gasten urenlang kunnen vertoeven. Al leen de beste van deze terrassen komen te recht in een prestigieuze lijst: de Misset Ho reca Terras Top 100. Deze landelijk lijst wordt ieder jaar uitgegeven door het vakblad Mis set Horeca. Anonieme juryleden brengen door het gehele land honderden terrassen bezoekjes om hen te beoordelen: Zé kijken naar snelheid, netheid, prijs-kwaliteit en personeel. Tot op de kleinste details worden ze beoordeeld. In de editie van 2015 hebben zeven Zeeuwse terrassen de uiteindelijke lijst gehaald. Voor de 2016 editie kwamen al elf Zeeuwen door de voorrondes, zij zaten bij de beste 135 ter rassen van het land. Gisteren hebben alle deelnemende terrassen bericht gekregen of zij naar aanleiding van meerdere Mystery Vi sits definitief geplaatst zijn voor de Terras TopiQO 2016. De bekendmaking is op 4 juli bij Van Speijk in Egmond, de nummer 1 van vorig jaar. In willekeurige volgorde waren de volgende bedrijven door de eerste ronde gekomen (beste 135 térrassen) voor de editie van 2016: Soif in Vlissingen, De Werf in Veere," Juno in Wemeldinge, De Paardenkreek in Kortgene, De Smederij in Goes, D'ouwe Smisse in Zon- nemaire. Het Bonte Hert in Hulst, Restaurant Oranjeplaat in Arnemuiden, Pacwfont in Vlissingen, Rosaura Clementines in Ter- neuzen én Waterfront in .Vlissingen;1

de Faam | 2016 | | pagina 5