De Vlissingse jaren van Annie Het verlies delen Tommie zoekt een baasje met karakter Evenement Molukkers Wie kan luisteren? 3 WOENSDAG 22 JUNI 2016 BEACH Anna Maria Geertruida, gebo ren op 20 mei 1911 in het Be- velandse Kapelle als dochter van een dominee, volgde de HBS in Goes en ging studeren in Den Haag. Na haar studie werkte ze een jaar als au-pair in het Duitse Hannover. Terug in Nederland volgde ze een bibliothecaresseoplei ding. Begin 1942 werd ze di recteur van de Vlissingse bi bliotheek die destijds aan het Bellamypark was gevestigd. Ze werd op 23 april ingeschre ven in het bevolkingsregister van Vlissingen en woonde volgens die gegevens op Bou levard Bankert 42. In 1938 had ze al wat gedichten geschre- 'GEEN PLAATS 1 WERELD ZO VERLATEN ALS ER ven, maar had geen ambitie om daar haar beroep van te maken. Haar eerste gedichtje had ze als peuter van 4 jaar al verzonnen en daarin was al iets te herkennen van haar la tere ondeugende rijmelarij: 'Er was eens een hond; die zat op zijn kont. Er was eens een kat; die zat op haar gat'. In 1987 keek zij in een inter view met Ischa Meijer terug op het feit dat zij pas op latere leeftijd begon met schrijven: 'Ik werkte in een bibliotheek en in een bibliotheek hoefje niks te schrijven. Alles is al ge schreven; het bestaat al'. Toch zette ze destijds wat proza op papier. Vele jaren later werd het gedicht 'Zondag' gepubli ceerd, geschreven tijdens haar verblijf in Vlissingen: 'Geen plaats ter wereld is zo godver laten en zo fatsoenlijk als het Scheldeplein, bij avond als het regent en de straten langer en glimmender en leger zijn. Dit is een stad met veel te weinig moorden. Het regent gluiperig in het plantsoen. De tramrails wijzen koppig naar het noor den en dat is dan ook alles wat zij doen.' (uit 'Zondag' bundel 'Tot hier toe') Directrice bibliotheek In het programma 'Tony van Verre ontmoet...' (1977) sprak zij over haar Vlissingse jaren: 'Als directrice van de biblio theek kwam ik terecht in een puinhoop. Vlissingen heeft het niet gemakkelijk gehad vanwege bijna dagelijkse bombardementen. Dus het was voortdurend puinruimen.' Ze kwam in die tijd in aanra king met het verzet door in opdracht samen met haar as sistente Zwaantje uit heren en dameshandtassen in de leeszaal persoonsbewijzen te ontvreemden, die daarna in de illegaliteit verdwenen. En raakte zij ook nog in conflict met de Vlissingse interim N£p-burgemeester Van Cal- lenfels, nadat ze weigerde na- zipropaganda in de bieb op te hangen en het NSB blad Volk Annie M.G. Schmidt keerde eind jaren '80 terug naar de Vlissingse bibliotheek om voor te lezen. Onder de aandachtige toehoorders het burgemeestersechtpaar Van der Doef. FOTO: Collectie Gemeentearchief Vlissingen 81 Vaderland in de leeszaal te Toch had ze volgens eigen zeggen in Vlissingen 'geen akelige tijd. 'Omdat Vlissingen deels onder water stond van wege de inundatie heb ik mijn bed later naar de lees zaal van de bibliotheek ver plaatst en daar geslapen. Daar was het tenminste droog!' schreef ze later. Na de oorlog ging de toen 35-jarige Annie werken en schrijven voor Het Parool en verruilde zij de Scheldestad voor een nieuwe en grotere carrière. Ze vertrok op 5 febru ari 1946 naar Amsterdam. WESTKAPELLE - Coöperatie DELA helpt graag herinnerin gen aan overleden dierbaren levend -te houden. Daarom houdt Dela op dinsdag 28 juni van 19.30 tot 21.00 uur voor de eerste keer in de regio Wal cheren en Beveland een her inneringsbijeenkomst. leder een die een dierbare heeft verloren is van harte welkom. Petra van der Gaag, regioma nager bij Dela in Walcheren en Beveland: "Het bijzondere van deze herinneringsbijeen komst is dat we samenkomen in Hotel-Restaurant Zuider duin en de avond afsluiten op VUSSI - Vorige week woensdag hebben Jan van Beekhuizen en Sem Stroosnijder in het stadhuis in Vlissingen de tentoon stelling 'Het Middengebied; van vroeger naar nu' geo- het strand van Westkapelle." Samen herinneren De bijeenkomst is voor nabe staanden een mooi moment om samen, in onderlinge ver bondenheid, hun overleden dierbaren te gedenken. Ge dichten, verhalen en live mu ziek wisselen elkaar daarbij af. Petra: 'Nabestaanden vinden het fijn om samen met de fa milie weer herinneringen op te halen. Het is vaak een mo ment om stil te staan, terug te kijken en vooruit te kijken. In woorden en muziek'. De her inneringsbijeenkomst is bij het Fletcher Hotel Zuiderduin pend. De tentoonstelling is tot donderdag 14 juli te be zoeken in het stadhuis tij dens de openingstijden. Het Middengebied is onderhe vig geweest aan veranderin gen. Sloop en nieuwbouw wisselden elkaar in redelijk tempo af. Er zijn véle starten van nieuwbouw, hoogste punten en opleveringen ge vierd. Nu kunnen bezoekers eens terugkijken op al deze veranderingsjaren. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. in Westkapelle. ledereen die een dierbare heeft verloren is van harte welkom. Deelname is gratis. Aanmelden kan voor 24 juni via ajansbeken@dela. org. Voor meer informatie over de bijeenkomst neemt u contact op met de eventcoör- dinator Anneke Jansbeken via 0613 86 73 74. Het is de ambi tie van coöperatie DELA dat haar leden en hun nabe staanden de toekomst zo zor geloos mogelijk tegemoet kunnen zien. Nabestaanden waarderen de dienstverlening met een negen. - Sensoor zoekt luistertalent voor haar telefonische en online hulpdiensten. De vrijwilli gers van Sensoor bieden dag en nacht een luiste rend oor aan mensen die hun verhaal niet in hun ei gen omgeving kwijt willen of kunnen. Ze luisteren naar verdriet en proble men, geven steun en den ken mee. Vanaf 14 oktober 2016 start er een nieuwe Sensoortraining in Middel burg om nieuwe vrijwilli gers op te leiden. Meer info op www.sensoor.nl. VLISSINGEN - Tommie is een kater uit 2012. Hij is op zoek naar een heel speciaal baasje. Tommie heeft namelijk twee kanten. Soms vindt hij het lekker om geaaid te worden. Maar Tommie heeft ook een andere kant. Hij kan op onver wachte momenten bijten of aanvallen. Zijn nieuwe baas moet hier dus wel tegen kun nen, Tommie kan dan ook be ter niet bij kinderen of andere huisdieren geplaatst worden. Interesse in Tommie? Kijk op www.dierenasielwalcheren. MIDDELBURG - Afgelopen weekend was er een heus strand op de Markt in Middel burg. Er werd beachvolley ge speeld en kinderen konden zich heerlijk vermaken in de zandbak tijdens de zoge naamde Beach Games. FOTO: RICARDO KIEVIT KOUDE KERKE - Vanwege het feit dat het dit jaar 65 jaar ge leden is dat de eerste Moluk kers op Nederlands dienstbe vel in Nederland zijn aangekomen, houdt de 'Werkgroep 65 jaar Molukkers in Koudekerke' een Moluks cultureel evenement op zater dag 25 juni in Sport- en Ge meenschapscentrum 'De Cou- burg'. Duinstraat in Koudekerke. Om '10.45 uur start de dag op ceremoniële wijze met een wandeling vanuit de Molukse wijk naar 'De Coubcirg'. Burgemeester Van der Zwaag van de ge meente Veere en de heer J. Lekatompessy, één van de eerste Molukse bewoners in Koudekerke, wachten aldaar de (voormalige) kamp- en wijkbewoners op. Vanaf 13.00 tot 22.00 uur zijn er diverse activiteiten zoals dans, muziek en poëzie. Uiteraard is er ook aan de inwendige mens ge dacht. Het thema is 'Dari mana datang - waar kom je vandaan?' De 'Werkgroep 65 jaar Molukkers in Koudekerke' wil hiermee stil staan bij het verleden omdat de trieste ge schiedenis van de Molukkkers in Nederland nooit verloren mag gaan. Tegelijkertijd kijkt de organisatie ook vooruit met een eredienst op zondag 26 jun om 10.00 uur. Blauwgeruite Ziel

de Faam | 2016 | | pagina 3