Brit icoon van mondain Vlissingen Open Havendag u Team PMC In Balans beklimt Alpe d'Huez Mindfulness kinderen Het leven in Middelburg 5 WOENSDAG 8 JUNI 2016 door Gerard van der Hoeven Blauwgeruite Ziel Onderstroomf I ligt De hoofdlocatie voor het k( rond het voormalige Hotel Britannia. Tegenwoordig een bouw val van weinig allure, maar ooit prominent icoon van het mon daine Vlissingen. Oorspronkelijk geopend in 1886 als Grand Hotel des Bains. In 1924 werd de naam na een grondige verbouwing omge doopt tot Grand Hotel Britan nia. Het was overgenomen door een nieuwe eigenaar, de Stoomvaartmaatschappij Zeel and en naast pension voor de wat beter gefortuneerden ook vanaf die tijd voor de gewone Vlissingers een begrip vanwe ge congressen, verenigings manifestaties, diner-dansants, concerten en variétévoorstel lingen. Een avondje dansen in 'Brit' was een begrip. Talloze in 'roaring twenties' en 'turbulent thirties' beroemde artiesten traden er op. Namen BRIT WAS EEN BEGRIP DOOR DE DIN ER-DANSANTS die allang zijn vergeten. Zoals het Beierse jodel- en dan- sechtpaar Mimi Lucki Kiese- wetter(ig25), de Hongaarse ka pel van Julius Horvath (1929), The English Folk Dance Society uit Londen (1926). Het liep storm en in de aankondigin gen van destijds lezen we 'Met het oog op de te verwachten drukte is het wenschelijk plaatsen te reserveren'. Tot eind jaren '30, tot aan het uit breken van WOII werden on danks de crisis nog volop amu sementsvoorstellingen en dansavonden gehouden in het fraaie decor van de verschillen de sfeervolle zalen van Britan nia. In 1936 kwam de beroem de Duitse barbershopzanggroep Come dian Harmonists. Vijf zangers en een pianist brachten komi sche bewerkingen van Ameri kaanse jazzsongs en traditio nele volksliedjes. In 1933 waren zij in eigen land in onmin ge raakt vanwege de volgens Nazi Duitsland 'entartete kunst' (kunstvormen die niet voldeed aan het nationaalsocialistische gedachtengoed). Nadat enkele joodse groepsleden Duitsland ontvluchtten ging de groep als volledig Duits gezelschap ver der. En op de heugelijke dag dat de eerste paal van de in het oog springende wandelpier op de boulevard in zee werd ge slagen, 5 maart 1935, hield de AVRO in een uitverkocht Bri tannia een muzikaal evene ment met het beroemde or kest van Kovags Lajos. In december 1937 en in maart 1938 kwam de populaire 'Bon te Dinsdagavondtrein' naar Vlissingen en was de kurzaal opnieuw uitverkocht en traden bekende AVRO-coryfeeën op zoals zanger Bob Scholte, imi tator Koos Koen, Alex de Haas en Juffrouw Snip en Juffrouw Snap, een humoristische crea tie van Willy Walden en Piet Muyselaar. Vol trots kon AVRO-voorman Willem Vogt in zijn propagandapraatje mel den dat zijn omroep de groot ste van ons land was met ruim 200.00 leden. In juni 1939 wa ren Snip 81 Snap met hun ei gen revue terug in Vlissingen. Twee dagen achtereen was de zaal tot de nok toe uitverkocht en werden de artiesten warm onthaald. Letterlijk, want sinds oktober 1935 was in Britannia moderne centrale verwarming aangelegd! Na het uitbreken van de oorlog was het gedaan met het amusement. 'Brit' werd door de bezetter gevor derd en ingericht tot Duits hoofdkwartier. Na de oorlog bleek de schade aan het eens zo mondaine hotel van dien aard dat het prachtige impo sante hotel moest worden ge sloopt. VLISSINGEN - Op zaterdag 18 juni houden havenbedrijf Zeeland Seaports en Zeeland Port Promotion Council, de promotieorganisatie van on dernemers in de haven, de traditionele tweejaarlijkse Open Havendag in Terneuzen en Vlissingen. Deze keer wordt de Open Havendag Zeeland zowel bij Damen Shiprepair Vlissingen als in Terneuzen bij het Portaal van Vlaanderen gehouden. Er is op beide loca ties van alles te zien en te be leven zoals een rondvaart door de haven, een rondrit door het havengebied, de be- - Op vrijdag 9 september gaat de tweede editie van de City Trail Mid delburg van start. 1750 deel nemers - wandelaars en hardlopers- lopen op de rou te van circa 9 km langs én drijvenmarkt waar bedrijven zich met een stand presente ren, te bezichtigen schepen, demonstraties en een aantal attracties voor de jeugd. Een dweilband zorgt voor een ge zellig muziekje en natuurlijk is er van alles te eten en te drin ken. In Vlissingen kan er per bus een kijkje worden geno men bij Bow/Kloosterboer en de Sloecentrale. Het terrein van Damen Shiprepair Vlis singen kan worden bekeken vanuit een zonnetrein. In Vlis singen zijn ook demonstraties van Rope Rescue en de jeugd brandweer te bezoeken. Het door markante gebouwen en laten zich verrassen door op tredens en artiesten. Een goede organisatie en de vei ligheid van de deelnemers zijn belangrijke aspecten. De organisatie is daarom op zoek naar vrijwilligers voor het opbouwen en inrichten van het start- en finishterrein en om langs de route te staan. Belangstellenden kunnen mailen naar vrijwilli- ger@citytrailmiddelburg.nl. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHI Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Bla torische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot st gemeente-archief Vlissingen Huis van de Techniek, De Zeeuwse Werkkamer en C-Port houden tijdens de Open Havendag Zeeland een informatiebijeenkomst voor werkzoekenden. Gratis busvervoer Er rijden die dag gratis pen delbussen tussen de terreinen in Terneuzen bij het Portaal van Vlaanderen naar het ter rein van Damen Shiprepair Vlissingen. Ook rijdt er een pendelbus tussen station Vlis singen en het terrein van Da men Shiprepair Vlissingen. openhavendagzeeland.nl MIDDELBURG - De derde editie van het historische tijdschrift Het leven in Mid delburg is verschenen. Cen traal in dit themanummer staan Middelburgers die vanaf het midden van de 19e eeuw naam maakten. We zien hoe een van de grootste historici van Ne derland op het buiten Toornvliedt aan zijn levens werk schrijft. Hoe een Zuid-Molukse jongeman furore maakt in de popmu ziek en uitgroeit tot 'de Ne derlandse Jimi Hendrix'. Verkrijgbaar in De Drukkerij. KOUDEKERKE - De fysiothe rapeuten van PMC In Balans beleefde een inspannende Tnaar ook schitterende week bij het evenement Alpe d'Hu- zes. Piet van Liere, Peter Koe tje, Marielle Francke, Jouri van den Broeke, Annet Van de Kreke, Wouter Harthoorn, Annet Koetje-de Lange, Den nis Hagenaars en Diana van den Dries hebben deze alp fietsend al dan niet hardlo pend bedwongen. Met deze prestatie hebben zij geld ingezameld voor het KWF. MIDDELBURG - De Water sportdag in Middelburg was een succes. De kinderen op de foto probeerden hun even wicht te vinden op de drijven de planken. Bezoekers konden aan boord van een hoogaars en meevaren op een sleep boot. FOTO: Ricardo Kievit MIDDELBURG - Vanaf sep tember start BinnensteBuiten Kindertraining met mindful ness trainingen met dansex- pressie op Walcheren voor kinderen. Een gratis proefles op zaterdag 18 juni van 11.00- 12.00 uur aan de Korendijk 34 in Middelburg biedt een in kijkje in deze bijzondere ma niervan kindertraining. Kinderen moeten tegenwoor dig heel veel. De druk om te presteren is hoog en er zijn veel prikkels om hen heen. Hoe zorg je als kind ervoor dat je al die prikkels kunt verwer ken en de aandacht op jezelf kunt richten om op te merken hoe jij je voelt? Binnenstebui ten kindertraining kan daarbij helpen. Door te oefenen in bewuste aandacht leren kin deren stoppen, op adem ko men en hun aandacht geven aan wat ze voelen en denken. Door gevoelens en gedachten te accepteren ontstaat er ruimte, hierdoor kunnen kin deren beter aangeven wat er nodig is, reageren ze minder op impulsen en kunnen ze zich beter concentreren. Vanaf september start een 10-week- se training. Elke week is er een training van 1 uur in een klei ne groep; minimaal 4 en maximaal 10 kinderen. Info op www.binnenstebui- tenkindertraining.com. De grote zaal van Hotel Britannia in de jaren dertig. Cabaretvoorstellingen van Koos Speenhoff (1926) en geboren Vlissinger Jean-Louis Pisuisse met zijn gezelschap (1924,1927) zorgden voor een volle dans- en toneelzaal FOTO: Collectie Gemeentearchief Vlissingen

de Faam | 2016 | | pagina 5