Eerste fotoatelier dateert van 1842 - Ziekten en vaccinaties Ecologische open tuin Rommelmarkt in Westerzicht Playing for culture in actie Evensong op de 2e zondag Kung Fu nu in Middelburg Sieraden bij Blauwe Hope Boottocht De Zonnebloem Davidse krijgt een lintje Kinderfeest bij Het Zwin 5 WOENSDAG 1 JUNI 2016 Middelburgse Luiken Foto'# maken met je smartphone, tablet of digitale camera. We zijn hét zo gewoon. Maar wanneer maakte U voor het laatst dia's, polaroidfoto's of foto's met een fotorolletje? Zwart-wit of kleur? Het lijkt alweer jaren geleden. En wanneer maakte men in Mid delburg de eerste foto's? Bijna 200 jaar geleden lukte het de fransman Joseph Ni- céphore Nièpce een foto te maken met een simpele ca mera obscura. Nadeel was de belichtingstijd van twaalf uur. Zijn landge noot Louis Jacques Mandeé Daguerre verfijnt het procédé en verbindt er zijn eigen naam aan: Daguerréoptype. In 1839 koopt de Franse staat de uitvinding en maakt het wereldkundig. Vanaf 1842, als de daguerreo type sterk is verbeterd, trek ken reizende buitenlandse fotografen door ons land. In Nederland zit men hier niet op te wachten, maar Middel burg vormt hierop een uit zondering, In 1842 verkoopt de Middelburger Huibert Daniel Erdegaingh (in Middelburg spreekt men de naam uit als Artegaal) zijn apotheek en verhuist met zijn gezin naar de Korte Herengracht om daar een fotoatelier te beginnen. De opening is op 18 augustus 1842. Het atelier bestaat waar schijnlijk vier jaar. In 1850 overlijdt zijn vrouw en ver trekt hij naar Utrecht. Wie toch een portretfoto wil laten maken, kan terecht bij reizen de fotografen die regelmatig Middelburg aandoen. Regenten en notabelen Op 8 mei 1852 opent de 20-ja- rige Hendrik Hermanus Roel- se een atelieraan de zuidzijde van de Dam. Drie jaar later adverteert Claus Pruter in de Middelburgsche courant met VANAF 1860 KWAM EEN VISITEKAARTJE MET FOTO OPEENS IN DE MODE fotografieportretten op papier en vestigt zich op de Vlas- markt. Het zijn vooral de Mid delburgse regenten en nota belen die zich op de gevoelige plaat laten vastleggen. Vanaf i860 is het mode om een visi tekaartje met foto te laten maken. Het aantal fotografen stijgt snel tot over de 20. Anno In Europa en Amerika wordt de uitvinding met gejuich ontvangen. Nederlandse kranten melden het opvallend weinig en vinden historische onderwerpen vee! interessanter. 2016 kent Middelburg nog en kele fotozaken; winkels waar pasfoto's genomen kunnen worden en vooral adressen, al of niet via internet, waar foto filmpjes worden ingeleverd om afgedrukt te worden. Dit verhaal, geschreven door Theo Rietveld is tot stand gekomen met dank aan de au teurs van het boekje In Zeeuws licht gevangen, uitgegeven in de serie Zeeuwse Kater nen. MIDDELBURG - Alex Léon geeft zaterdag 4 juni een le zing "Kinderziekten 8c Vacci naties nader bekeken'. Welke verantwoordelijkheid neem je als ouder zijnde en wat zijn de alternatieven. De lezing is voor ouders, aanstaande ou ders, opa's, oma's en voor ie dereen die geïnteresseerd is. Kinderen zijn ook welkom en de toegang is gratis. De lezing is van 13.30 tot 15.30 uur in de Zeeuwse Bibliotheek (Zaal 2), Kousteensedijk 7 in Middel burg. De toegang is gratis. KOUDEKERKE/VLISSINGEN - In het weekend van 4 en 5 juni zijn in de regio Zeeuwse Ei landen drie ecologische Velt-tuinen open gesteld voor het publiek. De bloemen pracht en rijke groente- en fruitoogsten die je in deze ecologische tuinen ziet, be wijzen datje perfect kunt tui nieren zonder chemische hulpmiddelen. Bezoek een ecotuin in je buurt (www.velt. nu/ecotuindagen) en maak er een fantastisch weekend van! In Walcheren zijn de tuinen van Petra Kas aan de Groene- weg 6 in Koudekerke geopend en die van Gerrit Prins, Verdi- laan 74 in Vlissingen. Ope ningstijden: 4 juni: Petra Kas van 10.00- 18.00 uur en 5 juni: Petra Kas van 10.00-18.00 uur en Gerrit Prins van 13.00-18.00 uur. VLISSINGEN - Zaterdag 18 juni houden de bewoners van de wijk Westerzicht in Vlissin gen een rommelmarkt vanaf eigen terrein. Bewoners kun nen zich opgeven via rom- melmarktwesterzicht@gmail. com of via Facebookpagina Rommelmarkt Westerzicht. Ook opent Stichting ROAT deze dag haar deuren en kunt u daar terecht voor een kle- dingbeurs en bazaar. U kunt daar tevens terecht voor een hapje en een drankje. VLISSINGEN - Als goede doel heeft Playing for culture dit jaar gekozen om de Molukse Inzameling Actie (MIA) te steunen.Op 4 juni 2016 wordt het PFC festival georganiseerd op de grasvelden aan weers kanten van de Machinefabriek aan de Jan Weugkade op het Scheldekwartier in Vlissingen van 12.00 tot 0.00 uur. Er zijn volop muziek- en dansoptre- dens en er is een zumbales onder leiding van Leida Wal- laart. ledereen is uitgenodigd om in te schrijven voor een workshop.Leida geeft twee keer een zumba-workshop van 20 minuten, om 14.15 en 15.30 uur. Medewerkers van de NOK Highland Games, Ned. Open Kampioenschappen, begeleiden het hamerslinge ren en het steenlstoten. Even eens is er een informatie- en verkoopkraam. VLISSINGEN - De eerstvol gende evensong in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen valt dit maal niet op de eerste zondag van de maand, maar op zon dagmiddag 12 juni. Op 12 juni is Ds. Gerrit Klein uit Veere de voorganger/liturg, terwijl Jos Vogel weer de orgelbegelei ding van koor- en gemeente zang op zich zal nemen. De middag begint om 17.00 uur, de kerk is open vanaf 16.30 uur. MIDDELBURG - Sinds kort wordt in Middelburg les ge geven in de vechtkunst Choy Li Fut Kung Fu. Deze kung fu stijl kenmerkt zich door ronde, elegante vormen en ontspan nen, interne kracht. Langzaam uitgevoerd is een Choy Li Fut een goede oefening voor li chamelijke beheersing. Op hoge snelheid uitgevoerd is het een prima conditietrai ning. Joost van Driel geeft de lessen op vrijdagavond van 19.00 tot 21.00 bij Padma, zaal Bamboe. Verwerijstraat 51 a in Middelburg. Alle leeftijden, zowel beginners als gevorder den, zijn welkom, www.kung- fuzeeland.nl MIDDELBURG - Zondag 5 juni zijn bezoekers van harte wel kom bij Blauwe Hope, Seis- weg78 in Middelburg. Tussen 13.00 en 17.00 uur kunnen zij genieten van sieraden met edelsteenkralen van gast vrouw Anne de Kam. Repara ties kunnen aangeboden wor den. Gastexposanten zijn Tineke Labrujère, keramiek en Tessi Schenk, vilt. Meer siera den te zien in Middelburg be kijken bij Atelier Zilverhand, Sint Janstraat 16, en Hotel de Nieuwe Doelen, Loskade 3. www.blauwehope.tk MIDDELBURG - Op vrijdag 9 Zaterdag 4 juni is het Playing for culture festival bij de Machinefabriek in Vlissingen met muziek- en dansoptredens. FOTO: René Simons juni houdt de Zonnebloem af deling Middelburg weer de jaarlijkse vaartocht. Vertrek is vanaf de Loskade in Middel burg stipt om 9.30 uur. In schepen kan vanaf 8.45 uur. Omstreeks 16.30 uur wordt weer afgemeerd. De tocht gaat over het Veerse Meer en de Oosterschelde. De kosten bedragen €32.50 inclusief een warme lunch. Voor inschrij ving belt u (0118) 582942. ZOUTELANDE - Burgemees ter Rob van der Zwaag heeft vorige week een Koninklijke Onderscheiding uitgereikt aan de heer Jan Willem (Johnny) Davidse uit Zoutelande omdat hij sinds 1996 lid is van de vrij willige brandweer Veere, post Zoutelande. De heer Davidse is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje Nassau. MIDDELBURG - Op zondag 12 juni is er bij het Leger des Heils aan Het Zwin 1 in Mid delburg een leuk kinderfeest. Het feest duurt van 16.00 uur tot 18.00 uur en biedt als pro gramma o.a. zingen, muziek maken, bijbelverhaal, knutse len, samen spelen en drinken met wat lekkers. We sluiten af met samen eten. Kinderen va„n 6-12 jaar met of zonder (groot-) ouders of verzorgers zijn van harte welkom. Kinde ren onder 6 jaar alleen met begeleiding. Wil(t) u/jij naar dit kinderfeest komen, geef dan vóór 10 juni naam, adres en leeftijd van het kind op via e-mail: korps.walcheren@le- gerdesheils.nl of telefoon 0118-615247.

de Faam | 2016 | | pagina 5