Laffe moordenaar liep tegen de lamp l Zwemmen in zee Lunch voor verzorgers Poes Iris ligt graag op schoot en in de zon I Rectificatie 3 WOENSDAG 1 JUNI 2016 KJ BREIEN Blauwgeruite Ziel SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel over een his torische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het gemeente-archief Vlissingen. Adrianus Franciscus Inkman toonde een afwezige indruk tij dens de rechtszitting op 18 december 1925 in Middelburg. 'Be klaagde kan zich niets meer herinneren en trekt steeds met de schouders' staat in het rechtbankverslag. Hij stond terecht voor een delict dat hij zes jaar eerder had gepleegd op 31 au gustus 1919. VLISSINGEN - Na maanden training in het zwembad kun nen de zwemmers weer naar buiten. Nu de ergste kou uit het water is, zullen de zwem mers van Zwemmen langs Walcheren 's zondags weer als een optocht van oranje boeitjes langs het Vlissingse Badstrand te zien zijn. Vanaf 5 juni geeft de ervaren trainer Thierry Potin elke zondag vanaf 10.30 uur training. Er is in de groep ruimte voor nieuwkomers, jong of oud. Nieuwkomers worden tijdens het zwemmen gekoppeld aan een van de ervaren zeezwem- :r - Voor de korte FilmstarZ-film Parallelle Di mensies van Aran Verbogt wordt gezocht naar acteurs en figuranten. Vanuit Cavak is er op 4 juni een castingdag van 12.00 tot 14.00 uur in de mers en krijgen zodoende één-op-één begeleiding. Vooral in het begin van het zwemseizoen wordt vaak ge bruik gemaakt van een wets- uit, dat een goede bescher ming biedt tegen kou en kwallen. Oranje drijfboeitjes zijn uit veiligheidsoverwegin gen verplicht (deze zijn voor nieuwkomers te leen). Na de training, die overigens gratis is, wordt er gezamenlijk een kopje koffie met iets lekkers genuttigd. Verzamelen op het Badstrand uiterlijk om 10.15 uur. De meer ervaren zwem mers hebben inmiddels al ge- loods aan de Voltaweg 11e. Het verhaal: Tasha, een jonge vrouw, is onderweg met de trein naar een langverwachte ontmoeting met haar verlo ren jeugdliefde Thom. Ze heeft lang op hem gewacht. bruik gemaakt van de moge lijkheid om in te schrijven voor een of meerdere jaarlijks terugkerende wedstrijden van Zwemmen langs Walcheren. Het deelnemersveld van deze zwemtochten is zeer divers; mannen, vrouwen, meisjes en jongens van 14 tot 69 jaar, uit binnen- en buitenland (Bel gië, Duisland, USA), beginners en olympisch kampioen. Ie dere geoefende zwemmer kan deelnemen. Vóórinschrij- ven voor de wedstrijden is verplicht en kan tot één dag voor de wedstrijden via www. zwemmenlangswalcheren.nl. Voor de rol van Tasha en Thom zoekt de regisseur drie acteurs en actrices in de leef- tijdcategoriën 4 tot 8 jaar, 14 tot 18 jaar en 27 tot 31 jaar. Ook zijn figuranten nodig. fiimstarz@aronverbogt.com. ARNEMUIDEN - Op zaterdag 4 juni houdt Atelier Jaffari van het blog Blij dat ik brei, in Ar- nemuiden het Zeeuwse Brei en Haakfestival op de Markt. Vanaf 13.00 uur is iedereen welkom om samen te hand werken en elkaar te inspire ren. MIDDELBURG - De gemeente Middelburg en Manteling no digen Middelburgse mantel- zorgers uit voor een heerlijke lunch. Zij zijn van harte wel kom op vrijdag 17 juni om 12.00 uur in het Spiegelthea- ter aan de J.van Sprengerlaan 6 in Middelburg. De lunch duurt tot ongeveer 13.30 uur. Tijdens de lunch kunnen mantelzorgers van gedachten wisselen met onder andere wethouder Saskia Szarafinski, ambtenaren en klantonder steuners van de gemeente Middelburg en medewerkers van Manteling. De gemeente wil heel graag van de mantel zorgers horen waar zij als mantelzorger in de praktijk te gen aan lopen, welke dingen belangrijk zijn en waar zij het beste mee geholpen zijn. De gemeente hoopt van de man telzorgers veel suggesties en tips te krijgen om in het ge meentebeleid mee te nemen. En natuurlijk hoopt de ge meente ook dat zij genieten van het eten en de ontmoe ting met andere mantelzor gers. Na afloop krijgen de deelnemers een verslag van de bijeenkomst toegestuurd. Aanmelden kan tot 15 juni bij Manteling: 0118-553530/ info@mantelingwalcheren.ni In de Paul Krugerstraat en in de nabijgelegen Scheldestraat in Vlissingen had Franciscus Inkman rond acht uur 's avonds twee vrouwen zonder enige aanleiding rriet een mes in de onderbuik gestoken. Johanna Maria Geers (24) overleefde de aanslag. De 19-jarige Dingena Burgmeijer overleecf helaas vijf dagen la ter aan buikvliesontsteking, een direct gevolg van de mes steek. De laffe en brute moord bracht veel teweeg. 'Het is te hopen dat de politie er in moge slagen dezen aterling -een andere benaming is dit GETUIGEN HER KENDEN ZIJN EIGENAARDIGE i nopiF gevaarlijke individu niet waard -op te sporen' schreef de Vlis- singsche Courant daags na het incident. Dingena's vader sprak tijdens de begrafenis de hoop uit 'dat de moordenaar het visioen van zijn mis daad hem steeds voor oogen moge blijven staan.' Recividist De 33-jarige zoon van een Middelburgse horlogemaker bleek een gevaarlijke recidi vist. Getuigen herkenden 'zijn ei genaardig loopje met doorge zakte knieën'. Hij had toege geven in dronken staat gestoken te hebben,'...uit aar digheid; niet met de bedoe ling de vrouwen te mishande len.' Steenepad Dat de zaak na zes jaar toch nog kon worden opgelost kwam omdat Inkman een paar maanden eerder was aangehouden. Op 9 juni 1925 had hij zich aan het Steene pad (Koopmansvoetpad) in Souburg vergrepen aan de 7-jarige Neeltje de Landmeter uit Abeele. Hij had het meisje meegelokt met de smoes om eieren te zoeken en haar seksueel mis bruikt, Nadët hij haar had verkracht had hij haar toegesproken: "Er zit wat in je oog; ik zal dat er even uithalen." Om vervol gens het meisje de keel door te snijden. Hevig bloedend was zij haar aanrander ont vlucht. Een arts kon het kind nipt van de dood redden en Inkman werd opgepakt. Na onderzoek bleek hij ook de dader van de steekpartij in Vlissingen in 1919. Tien jaar cel In september vonniste de rechter tien jaar cel voor aan- randirijtten poging tot moord op NeelSe de Landmeter. Voor doodsf^; op Dingena Burg meijer veroordeelde de rech- In De Faam van vorige week is een aantal storen de fouten geslopen in het archief-artikel over conci erge Boon. In verband met druktechnische problemen is een deel van de tekst in het verhaal weggevallen. Ook de foto van conciërge Boon, die tussen 1961 en 1981 de scepter zwaaide in het gebouw van de Chris telijke Scholengemeen schap in Middelburg, was niet juist geplaatst. Het volledige artikel, met een foto van de inmiddels en kele jaren geleden overle den heer Boon vindt u op www.de-faam.nl. VLISSINGEN - Iris is een lieve poes die dol is op kletsen en graag op schoot ligt. Op haar leeftijd van 14 jaar vangt ze nog volop vliegen. Ze is daar om op zoek naar een baasje die graag met haar kroelt en kletst en bij voorkeur een tuintje heeft waar ze languit in de zon kan liggen. Iris heeft dieet-voer voor haar schild klier. Belangstelling voor Iris? Of voor een van de andere katten of honden in het asiel? Kijk op www.dierenasielwal- cheren.nl of bel 0118-613579. Arrestatie A.F. Inkman (links op de foto) in augustus 1925 in Oost-Souburg. Rechts op de foto Politieagent Visser en geheel rechts agent Hendrikse, in de volksmond 'Heine Boeboe' genoemd. FOTO: Collectie Gemeenteacrhief Vlissingen ter hem op 30 december 1925 tot een extra gevangenisstraf van drie jaar. Daar kwam hij nog goed mee weg, want er was een extra gevangenisstraf geëist van 10 jaar. Waar Inkman verbleef na zijn detentie en hoe zijn verdere leven verliep is onbekend. Van Neeltje de Landmeter weten we meer. Er bestaat een aandoenlijke foto waarop ze sip kijkend po seert met een verband om haar hals. Die traumatische ervaring, is zij volgens zeggen, nooit te boven gekomen. Ze stierf op 50-jarige leeftijd in 1968.

de Faam | 2016 | | pagina 3