Dit was de skyline van Vlissingen Bio-ritme 5 WOENSDAG 25 MEI 2016 Gerard van der Hoeven Blauwgeruite Ziel Kranen bepaalden jarenlang de skyline van Vlissingen. Tiental len staken torenhoog boven de huizen uit tijdens de hoogtijda gen van scheepswerf De Schelde. Na sluiting van de werf ver dwenen ze naar de schroothoop. Tot ongenoegen van oud-Scheldeman Willem Murre. Hij schreef talloze gedichten en bevestigde die ais pamflet aan de nog enige overgebleven kraan, de 528-01, om die als maritiem erfgoed te behouden. Wellicht was Murre geïnspi reerd door een treurdicht dat in 1840 in de krant verscheen toen een imposante tredrad- kraan aan de Bierkade (nu het Bellamypark) werd gesloopt. 'Vaarwel o werktuig, ons in be tere tijden geschonken! Ver molmde kraan, vaarwel! De bijl klieft thans uw kruin. Met Vlis- sings handelbloei zijt ge ook in 't niet verzonken. Uw rad'ren liggen daar, en 't fraaije dak als puin'. Ooit werkten dagelijks 4000 arbeiders op 'de fabriek' die economisch bepalend'was voor de stad. Een gevierde uit spraak was: 'Als De Schelde niest, is heel Vlissingen ver kouden!' In 1911 werd de bouw van een reuzenkraan gemeld:.; 'Men kan reeds duidelijk zien' welk een gevaarte deze kraan zal worden, waarbij de thans bestaande torendraaikranen slechts kleine kinderen zijn' (De Zeeuw 8/8/1912). De kraan had een hefvermogen van 150 ton en was 50 meter hoog: 'juist dezelfde hoogte tot de haan van de onlangs afgebranden St. Jacobstoren.' Het was de op één na grootste kraan ter we reld. Met de komst van deze blikvangers deden zich vaker bedrijfsongevallen voor. In no vember 1928 ging een loop kraan na een storm spontaan rijden. 'De kraan verbrijzelde de stootblokken aan het eind van de rails waardoor het logge ge- ALS DE SCHELDE NIEST, IS HEEL VLISSINGEN VERKOUDEN! vaarte omsloeg en gedeeltelijk over den Singel kwam te liggen' (De Zeeuw 19/11/1928). Een winkelier adverteerde: 'De Groote Kraan imponeert ieder een' en bood aan 'Een Schel- debloc, 100 vel mooi gelijnd postpapier met vloeiblad met afbeelding der groote kraan'. BURGEMEESTER VAN DEN TILLAAR Recent was ik op bezoek bij de Stichting Scheepsbouwgeschiedenis Vlissingen. Zij hebben hun thuisbasis in de 'Ver- bandkamer', ook wel het 'Vakbonds- JMKL§jLir gebouw', op het voormalige KSG-ter- De stichting heeft een nieuwe ten- rj^r toonstelling ingericht, gewijd aan de voormalige Provinciale Stoombootdien sten, die de veerdiensten in Zeeland onder hield. Onder andere vanuit Vlissingen. Het werd een mooie ontmoeting met de vele enthousiaste vrijwilligers van de Stich ting Scheepsbouwgeschiedenis. Met mensen die veel herinne ringen hebben aan de scheepsbouwgeschiedenis van Vlissin gen, en die herinneringen levend willen houden. Met mensen die mooie verhalen kunnen vertellen over de Stoombootdien sten. De KSG had bijvoorbeeld, als eerste bedrijf in Nederland een bedrijfsgezondheidsdienst, en als eerste een cao. Verhalen over het zware werk, en over wat het betekende voor om wonenden als er een schip, midden in de stad, op de hel ling lag. Dat betekende soms letterlijk dat omwonenden van de werf een tijd 'in de schaduw' zaten. En zo had de scheepsbouw in Vlissingen, haast letterlijk, een grote invloed op het bio-ritme van onze stad. Mooi dat er en thousiaste mensen zijn die die geschiedenis voor ons be waren. Woon-Werk Gemeenschap Walcheren zoekt deelnemers. door Conny den Heijer BIGGEKERKE - De initiatiefne mers van Woonwerkgemeen- schap Walcheren proberen een manier van gemeen schappelijk wonen en werken te realiseren. Hun plan is om 10 tot 20 wooneenheden in een landelijke omgeving op Wal cheren te realiseren. Deelne mers kopen of bouwen hun eigen wooneenheid en delen de kosten van gemeenschap pelijke ruimtes en voorzienin gen. Er worden voorzieningen gerealiseerd waardoor het voor deelnemers mogelijk is om vanuit de gemeenschap een kleinschalig bedrijf te voe ren. Uitgangspunt zijn drie kernwaarden: het recht op pri vacy omdat iedereen zelfstan dig woont. Zelfbeheer, want iedereen heeft zeggenschap over zijn woonsituatie. En ge meenschappelijke functies: er zijn dingen die gedeeld wor den en mensen zijn betrokken met elkaar. De initiatiefnemers willen meer van elkaarzijn dan alleen maar buren. Zij willen samen verantwoordelijk zijn en zorgen voor hun directe woon- en leefomgeving. Daar bij gaan zij niet uit van een be paalde levensbeschouwing maar solidariteit. De opzet is om alles zo ecologisch moge- lijkte doen. Ook is het mogelijk om voor elkaar te mantelzor gen in geval van ziekte of func tieverlies. Dit hoeft geen ver plichting te zijn want deze inzet is een keuze. Belangstel lenden zijn welkom op een in- troductiebijeehkomst op zater dag 4 juni van 14.00 uur tot 16.00 uur aan de Dorpsstraat 33 in Biggekerke. Aanmelden via 0118-556057 Advertentieverkoop en media-ad- E advertising.zeeland@persgroep.nl Lisetta de Witte T 06-514 023 85 Linda Heikoop T 06-205 414 55 Familieberichten E familieberichten@persgroep.nl T (o88)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.familieberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 www.de-faam.nl/service T 088-01350 25 Kantooradres Edisonweg 37E, 4382 NV Vlissingen Commercieel directeur Tessa van Waarde Website www.de-faam.nl Facebook Facebook/DeFaamWalcheren de Persgroep Nederland BV Redactie en persberichten Marina Meijers E redactie.faam@ persgroep.nl T (088) 013 09 20 Redactie Marina Meijers (eindredacteur), Conny den Heijer, Gerard van der Hoeven, Mark Lobbezoo, Stan Ross, Ingrid Borger (fotograaf), Izaak Verkeste (fotograaf) Redactiechef Dennis Rijsbergen Algemene voorwaarden en overige informatie www.persgraep.nl/adverteren De Faam is een uitgave van de Persgroep Nederland bv Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland bv Druk De Persgroep Nederland w»üHaniitiiiTil Jaren '60: een wirwar van kranen stak boven de huizen uit. FOTO: Collectie Gemeentearchief Vlissingen Bij de bevrijding van Vlissingen in 1944 werden geallieerde sol daten vanuit de Scheldekranen beschoten door Duitse scherp schutters. In de jaren '60 had den de kranen een keerzijde. SAMENWERKING MET GEMEENTE-ARCHIEF Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite Ziel over een historische gebeurtenis in Vlissingen, Deze rubriek komt tot stand in samen werking rnet het gemeente-archief Vlissingen.

de Faam | 2016 | | pagina 5