r f Meepraten over het groenbeleidsplan? V Persoonsgegevens veilig bij Porthos Herstelwerkzaamheden kunstwerk Straat Aanmelden voor naschoolse activiteiten van Brede School r Dauwendaele viert feest: sprankelend Dauwendaele, samen kleurrijk! 9 WOENSDAG 18 MEI 2016 GEMEENTE MIDDELBURG Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: ©GemMiddelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Op maandag 30 mei organiseert gemeente Middelburg in de raadzaal van het stadskantoor een avond die in het teken staat van het groenbeleidsplan. Burgers en maatschappelijke organisa ties krijgen een steeds grotere rol in de invulling en het beheer van openbare ruimte, daarom vinden we het belangrijk te weten hoe zij denken over groenstructuur, groenkwalitiet en de bijdrage van de burger en organisaties hierin. U bent daarom op maandagavond 30 mei vanaf 19.15 uur welkom in de raadzaal (ingang aan de achterzijde bij het tankstation), om onder leiding van wethouder Arjan Beekman mee te praten over het groenbeleidsplan. Voor de bijeenkomst zijn ook de wijkteams, verschillende maatschap pelijke organisaties en raadsleden uitgenodigd. U kunt zich tot 25 mei aanmelden bij mevrouw Jackie Braspenning via j.braspenning@middel- burg of tel. (0118) 67 52 12. In 2010 werd het kunstwerk Straat van de kunstenaar Edwin Zwakman onthuld. Dit bijzondere werk drijft in het water van de Stadhouderslaan in de Magistraatwijk. Op een schaal van 1:20 is de huizenrij die langs het water staat nage maakt in polyester. Het rijtje huizen dobbert onbereikbaar midden in het water. De kunstenaar wil een hommage brengen aan het alledaagse. Huizen waar men normaalgesproken gewoon voorbijloopt, krijgen nu ineens extra aandacht. Normaal gesproken ligt het werk van medio april tot medio oktober in het water. Helaas is het beeld de afgelopen zes jaar ernstig vervuild geraakt. Ook zijn er kleinere beschadigingen ontstaan waardoor het beeld niet meer goed in het water lag. In overleg met de kunstenaar is het kunstwerk uit het water gehaald en wordt op zoek gegaan naar oplossingen voor deze problemen. De komende tijd wordt er ge werkt aan het verbeteren en herstellen van het kunstwerk. Na deze herstelwerkzaamhe den hopen wij dat het beeld weer lange tijd in goede staat het straatbeeld zal verrijken. Foto: Aart van Be/zen Hoe gaat Porthos om met per soonsgegevens van inwoners van Walcheren die zorg en on dersteuning nodig hebben? Zijn de medewerkers van Porthos die hierover gaan deskundig? Dit zijn vragen van de gemeen teraad van Middelburg aan het college van burgemeester en wethouders. Ook in de Tweede Kamer zijn vragen gesteld die te maken hebben met privacy nu de gemeenten in Neder land sinds 1 januari 2015 verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de Jeugdwet en de nieuwe Wet maatschappeli jke ondersteuning. De Walcherse gemeenten hebben hiervoor de organisatie Porthos opgericht, de toegang voor alle inwoners die te maken krijgen met zorg en ondersteuning. De twee belangrijkste uitgangspunten van Porthos zijn oog voor veili gheid en integrale ondersteuning. Daarom gaat Porthos in gesprek met gezinnen. Want alleen met dit persoonlijke contact is het mogelijk om een goede inschat ting te kunnen maken van wat nodig is. Bij de integrale aanpak gaat het erom dat Porthos niet alleen de individuele hulpvraag van bijvoorbeeld een kind oppakt, maar kijkt naar wat het gehele gezin nodig heeft. De ervaring leert, dat deze maatwerkaanpak van Porthos beter aansluit. In een steekproef van 110 gevallen van jeugdhulp heeft Porthos in samenspraak met het kind en zijn ouders/verzorgers en het netwerk 35 maal een ander soort jeugdhulp ingezet en 14 maal aanvullende ondersteuning uit het voorliggende veld georganiseerd. Die aanvullende ondersteuning kan voor het betrokken kind zelf zijn of voor iemand anders uit het gezin. Twee maal is doorverwezen naar het gebiedsteam omdat er zorgen zijn over veiligheid. Bij veiligheid gaat het erom dat Porthos een regierol heeft over de inzet van alle bij een casus betrokken (zorg)organisaties. Een belangrijk 'instrument' om veili gheidsrisico's te minimaliseren is het (in een vroeg stadium) delen van beschikbare en relevante infor matie. Uit het verleden kennen we allemaal gevallen waarin het mis ging omdat gegevens niet werden gedeeld. Voorbeelden waarbij hulpverleners achteraf onder kennen dat ze hadden ingegrepen wanneer de signalen en infor matie van de andere betrokken organisaties beschikbaar waren geweest. De aanpak van Porthos moet dit voorkomen. Gekwalificeerde medewerkers De taken van Porthos zijn vee lomvattend. Dit komt voort uit de wens van de gemeenteraden van Middelburg, Veere en Vlissingen die in de zogenoemde penteke ning de lijnen hebben opgeschre ven hoe Porthos de Jeugdwet en de Wet maatschappelijke onders teuning moet uitvoeren. Voor het invullen van de regierol, het organiseren van de best passende zorg en ondersteuning en het doelmatig inzetten van overheids geld zijn gekwalificeerde mensen nodig. De klantondersteuners van Porthos hebben allemaal minimaal HBO niveau. Het zijn ambtenaren omdat ze in dienst zijn van een gemeente, maar ze hebben veelal een achtergrond als professional in zorg en ondersteuning, bi jvoorbeeld als gekwalificeerd en geregistreerd hulpverlener in het kwaliteitsregister jeugd. Porthos besteedt veel aandacht aan (wette lijk verplichte) trainingen en aan vaardigheden die nodig zijn voor de uitoefening van hun taken. Zorgvuldig Een van de instrumenten die Porthos nodig heeft om deze taken goed te kunnen invullen is de beschikbaarheid van (soms) persoonlijke informatie. Inwoners moeten erop kunnen vertrouwen dat de gemeenten, Porthos dus, goed omgaat met hun gegevens. De colleges zijn het daar volledig mee eens. Zij hebben allerlei maatregelen genomen om ervoor te zorgen dat de gegevens van inwoners beschermd worden, nooit zomaar gebruikt worden en alleen bekeken worden door medewerkers van Porthos als dat nodig is. Porthos gaat met het gebruik van persoonlijke gegevens heel zorgvuldig om en hanteert hiervoor een privacyprotocol. Alle medewerkers hebben een ambtseed afgelegd. Lerende praktijk Op het gebied van privacy is een landelijke discussie gaande. De wetten zijn complex en geven niet altijd uitsluitsel over hoe je tegelijkertijd privacy beschermt, oog hebt voor veiligheid én werkt volgens het principe '1 gezin-1 plan-1 regisseur'. De regering wil in een 'lerende praktijk' met elkaar ontdekken hoe je dit het beste doet. Daarna kan er aanvullende wetgeving komen. Porthos is benieuwd naar de reactie van staatssecretaris van Rijn van het Ministerie van Volksgezondheid naar aanleiding van vragen in de Tweede Kamer over privacy. Zijn antwoord zal voeding geven aan de balans die we moeten vinden in het uitvoeren van de verschillende taken die de Jeugdwet en de Wmo van de gemeenten verlangt. Een overzicht van veelgestelde vragen staat op www.middelburg.nl. Tot aan de zomervakantie kan de jeugd, wonend of naar schoolgaand in Middelburg, zich aanmelden voor uitdagende naschoolse activiteiten. Op het programma staan onder andere een kennismaking met Scouting, heerlijk buiten sporten tijdens sportbuurtwerk en een reuze gezellige picknick op het Molenwa ter. Heb jij zin om mee te doen? Er is nog plaats! Leerlingen van 5 tot en met 7 jaar kunnen kennismaken met scoutingac- tiviteiten zoals spel, sport, natuur en knutselen. De kennismaking bestaat uit 4 lessen waarbij de kinderen lekker naar buiten gaan en onder andere broodjes bakken op het kampvuur. Leerlingen van groep 3 tot en met 8 kunnen elke week extra sporten tijdens sportbuurtwerk. Niet in de gymzaal, maar samen met meester Martin of meester Robin wordt er buiten gesport. De jaarlijkse picknick van Brede School Netwerk Noord vindt plaats op woensdag 1 juni op het Molenwater en belooft weer reuze gezellig te worden. Aan alle bovenstaande activiteiten kunnen de kinderen gratis meedoen. Combinatiefunctionarissen van onder andere Stichting Welzijn Middelburg verzorgen enkele keren per jaar een gevarieerd aanbod van naschoolse activiteiten op de 4 Brede Scholen. Brede scholen combineren onder wijs met naschoolse opvang, zorg, welzijn, sport en cultuur. Leerlingen worden uitgenodigd om na schooltijd in ongedwongen sfeer kennis te maken met sportieve en creatieve activiteiten. Daarnaast biedt het hen de mogelijkheid om hun talent(en) te leren ontdekken en ontplooien. Op zaterdag 4 juni vindt er voor het tweede jaar een groot wijkfeest plaats in Dauwendae le. Na het succes van vorig jaar hebben de organisato ren besloten het dit jaar nog grootser aan te pakken. Van 12:00-24:00 uur is het feest op sportpark De Kruimolen. Dauwendaele is multicultureel en divers wat inwoners betreft, er wonen veel verschillende nationa liteiten en huishoudens in de wijk. Dit vraagt inlevingsvermogen van inwoners, maar het levert ook veel diversiteit op. Sprankelend Dauwendaele, samen kleurrijk, vormt dan ook het thema van het feest van zaterdag. Sport, spel én eten verbindt mensen en dat is ook wat de organisaties willen bereiken met dit feest: mensen samenbren gen. Het feest wordt georganiseerd Dauwendaele, Stichting Welzijn Mid delburg en gemeente Middelburg. Programma Zaterdag bruist het van de activiteiten en optredens op sportpark de Kruitmolen. ledereen kan - na opgave- meedoen aan de Dauwendaelse spelen, een sportieve zeskamp waar groepen tegen elkaar strijden. Ook zijn er vele workshops te volgen, van bloemschikken tot taekwondo, er is rekening gehouden met ver schillende interesses en leeftijden, voor ieder wat wils. Er vinden optredens plaats van de Zeeuwse Muzikanten, Circus Bolo diabolo en Nelson de Kok verzorgt een freestyle voetbalshow. Ook vliegen er roofvogels over het sportveld tijdens de spectaculaire roofvo gelshows. Kinderen kunnen spelen op de speelkussens, meerijden op markt met kraampjes met multicul turele hapjes en streekproducten. Het feest wordt afgesloten met een feestavond, een barbecue (vooraf opgeven) en een kinderdisco. Meer informatie en opgeven voor één van de activiteiten via wijk- dauwendaele.nl/wijkfeest-dauwen- daele/. Deelname aan de acti viteiten is gratis, met uitzondering van het bloemschikken en de barbecue. Wijkvisie Dauwendaele Vorig jaar is een begin gemaakt met de uitvoering van de Wijkvi sie Dauwendaele. Verschillende organisaties in de wijk werken samen aan een toekomstbesten- dige wijk, waarbij saamhorigheid een belangrijk aandachtspunt is. Het wijkfeest is vorig jaar voor het eerst georganiseerd vanuit deze

de Faam | 2016 | | pagina 9