Lavooij: 'Fotograferen is magisch' iii Lezing Huub Oosterhuis Racen met zeepkisten Ineke Otten exposeert Suikerfabriek in Indonesië Wandeltocht bij Mae Uku Bierfestival in de Abdij Stoomschip in stadje Veere Lentefair bij Nieuw- Sandenburgh 3 WOENSDAG 11 MEI 2016 Gerard van der Hoeven Hoe Vlissingen is veranderd in de loop der jaren iaat het boek je 'Vlissingen wat was en is' mooi zien. Het fotoboek van Ha- rald Lavooij (1963) kwam onlangs uit in eigen beheer en telt 132 pagina's. Harald, woonachtig in Koudekerke en werkzaam als ICT-ondernemer, heeft al jarenlang fotograferen als hobby en maakte gebruik van oude prentbriefkaarten en foto's van Vlissingen van pakweg een eeuw geleden en fotografeerde vanaf bijna de identieke locatie het tegenwoordige Vlissingen. VLISSINGEN - Een poging die eerder werd vormgegeven in een publicatie 'Vlissingen Ver anderd Gezicht' (Jac. Schoen maker) uit 1982. Maar dit boek is achterhaald door de tijd en inmiddels is de Scheldestad aan zijn zoveelste metamorfo se bezig. De zwart-witfoto's van een eeuw terug nemen een pro minente plaats in en zijn aan gevuld met nieuwe prenten van Lavooij van bekende loca ties als de Boulevard, Bellamy- park, Badhuisstraat, de Leeu- wentrap, Nieuwendijk enz. Opmerkelijk is dat uit de ver gelijking met de oude en nieu we prenten blijkt dat ondanks de vele veranderingen (door oorlof^-.afbraak en sanering) sommige contouren van hui zen en straten in ruim een eeuw dezelfde zijn gebleven. In die zin kunnen we, als we het willen, zien hoe mooi de stad is. Lavooij schrijft in zijn vlDDfLBURG - In samen werking met het Pastoraat Middelburg houden de PZC en boekhandel de Drvkkery op donderdag 19 mei om 16.00 uur een lezing met theoloog en dichter Huub Oosterhuis in de Nieuwe Kerk. Centraal staat zijn nieuwe boek Wolf en lam.' Met muzikale begeleiding van Broeder Dieleman. Wolf en lam is het eerste boek Van meesterverteller Huub Oos terhuis met verhalen in plaats van liedteksten en preken. Eerlijk bedacht, soms waar gebeurd. Over heel verschil lende mensen, die hij liefheeft zoals ze zijn. Over herkenning en vervreemding, over dood en liefde sterker dan de dood. donderdag 19 mei, 16.00 uur Nieuwe Kerke, www. drukkerijrniddeiburg.nl/ tickets VLISSINGEN - Op 13 mei van 15.30 tot 17.00 uur kan ieder een die houdt van racen en techniek zijn hart ophalen op het voormalig Olau-terrein. Leerlingen van het Vakcollege Techniek van Nehalennia boek: "Fotograferen is ma gisch. In een oogwenk wordt een beeld gevangen dat direct achterhaald is. Het wordt ook nooit meer zoals het was." QR-codes Daarbij heeft hij het boek werkje ingedeeld als een rou tebeschrijving met ondersteu nende QR-codes Door een app te scannen krijgt de lezer een kaart te zien met de fotolocatie en biedt het nadere informatie en een ondersteuning naar filmpjes op bijvoorbeeld You- Tube. Lavooij: "Het is geen ge schiedenisboek, maar een fo toboek met enige uitleg over de locatie". De fotograaf is zelf een geboren Middelburger. Logisch dat.hij bij een dergelijk volgend project een fotoboek wil maken met hetzelfde idee over zijn geboortestad: "Die hebben het qua restauratie van hun stad beter aangepakt dan Vlissingen." DOMBURG - De Goese kun stenares Ineke Otten heeft momenteel een tentoonstel ling van sieraden en objecten in het Veerse gemeentehuis in Domburg. Otten ontwerpt onder andere sieraden, glasobjecten en 3D-printing objecten. Daarvoor gebruikt ze verschillende materialen als kunstof, glas en hout, waarbij de natuur haar voor naamste inspiratiebron is. Voor haar lamp 'Something to drink' ontving ze de TNO De sign Prijs. De expositie is te bezichtigen op maandag tot en met woensdag van 9.00 uur tot 1700 uur, op donder dagvan 9.00 uur tot 20.00 uur Het boek 'Vlissingen Wat Was En Is' is te bestellen via ImbvJil of verkrijgbaar in de boekhandel voor 19,50 euro. gaan dan testen welke zelfge bouwde zeepkist de snelste is. Het Vakcollege Techniek is een keuzerichting binnen het VMBO die leerlingen al vanaf de eerste klas kunnen kiezen. Deze leerlingen zijn veel bezig met de praktijk en leren al vanaf het begin om zelf aan de slag te gaan. De leerlingen zijn in de weer met zaken als houtbewerking, metaalbe werking, elektra en ook mo torvoertuigen. Zo hebben deze leerlingen straks een stapje voor bij de overgang naar het MBO, de basis is al en vrijdag van 9.00 uur tot 12.00 uur. Toegang is gratis. De tentoonstelling is tot 21 juni te bezoeken. MIDDELBURG - De NVBS lan delijke vereniging van spoor- en tramweg liefhebbers) houdt maandelijks bijeen komsten met lezingen in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg. Een reis naar Indo nesië om de laatste stoom te zien bij de suikerindustrie bleek een teleurstelling. Dit vooral omdat verschillende fabrieken juist dit seizoen overgingen op het gebruik van diesellocomotiefjes of tractoren. Daarom heeft de spreker besloten om het on derwerp 'Stoom in Indonesië' te verbreden. Besproken wordt flink aantal suikerfa brieken, we bekijken hoe het er bij de fabrieken aan toegaat en ook Indonesië in zijn alge meenheid krijgt de aandacht. Een programma door Bram Stelling. Vrijdag 13 mei Zeeuwse Bibliotheek 19.40 uur Theoloog en dichter Huub Oosterhuis houdt donderdag 19 mei een lezing in de Nieuwe Kerk. Foto: PR EEN RIJKE HISTORIE Vlissingen is een stad met een rijke historie. De tocht in het boek begint op het Nollehoofd en gaat via de Boulevards Evertsen, Bankert en De Ruyter naar de binnenstad. Soms is van de route afgeweken om enkele bezienswaardigheden OOST-SOUBURG - Zaterdag 14 mei doopt Mae Uku de maan delijkse wandeltocht in de 'Pattimura Walk' vanuit het Mae Uku gebouw in Oost-Souburg. Deze wandel tocht die ook vertrekpunten kent vanuit Alphen a/d Rijn en Moordrecht met Capelle aan den IJssel als eindpunt is ook voor de Zeeuwen mogelijk met Mae Uku als start- en eindpunt op deze 2e zaterdag van de maand mei. De Patti mura Walk vanuit Mae Uku is een wandeltocht van 5, 10 en 15 km. Vertrektijd tussen 8.30 en 9.00 uur vanuit het Mae Uku wijkgebouw. Prins Hendrikstraat 35A inOost Sou burg. Deelname ad 1,50 euro is inclusief koffie/thee/koekje. MIDDELBURG - Op 20 en 21 mei vormt d,e abdij van Mid delburg voor de tweede maal het decor voor het Middel burgs Abdij Bier Festival, een festival voor de bierliefhebber. Bijna alle Zeeuwse brouwers zullen met hun bieren aan wezig zijn. Ook zijn ruim vijf tig verschillende Europese kloosterbieren te proeven bij de aanwezige brouwers en bij de Stichting Bier In Zeeland. Er zijn lezingen en workshops over bier en spijs, Zeeuwse amateurbrouwers kunnen meedingen naar de Zeeuwse Publieksbierprijs en het Bier- gilde zal beide festivaldagen onder het toeziend oog van het publiek bier brouwen. De organisatie is in handen van de stichting Bier In Zeeland in samenwerking met Zeeland Catering en ruim 70 vrijwilli gers. www.abdijbierfestival.nl. VEERE - Op 21 en 22 mei staat Veere stil bij het feit dat het 200 jaar geleden is dat het eerste stoomschip in Neder land aan land kwam. Deze historische gebeurtenis was op 8 mei 1816 toen kapitein William Wager met het rader- stoomschip The Defiance (De Uitdaging) uit het Engelse Margate de haven van Veere binnen stoomde. De stoom vaart is mede te danken aan de Schot James Watt (1736- 1819), in 1769 de uitvinder van de stoommachine, die tot de Industriële Revolutie leidde. Op 21 en 22 mei meert het-En- gelse historische stoomschip VIC 96 (bouwjaar 1945) af in de haven van Veere en wordt er een stuk Kaai 'aangekleed' in de sfeer van 1816, met di verse historische figuranten (re-enacters). Ook zijn er kin deractiviteiten en is er mu ziek. VEERE - Zaterdag 14 mei houdt zorg- en verpleegcen- trum Nieuw-Sandenburgh in Veere samen met de wijk haar jaarlijkse lentefair. Van 10.00 tot 16.00 uur is er van alles te beleven. Er zijn kraampjes met streekproducten en fruit. Voor kinderen is er een springkussen en ook kunnen Harald Lavooij: "Het is geen geschiedenisboek, maar een fotoboek met enige uitleg over de locatie' Foto: Wim Goedhart

de Faam | 2016 | | pagina 3