Identificatie omgekomen vliegers Nieuwe oever I Exposities vuurtoren Bijzondere David Aus- tin-roos .bij Intratuin Portret leren tekenen gpi£ 19 WOENSDAG 11 MEI 2016 TOERNOOI VLISSINGEN - De Vlissingse quiltgroep de Paraplu viert dit jaar haar dertigjarig bestaan. Ook houdt zij voor de vijfde keer een overzichtstentoon stelling van traditionele en eigentijdse quilts van haar le den. Ria Schout-de Jonge is al dertig jaar de enthousiaste leidster van de quiltgroep. De tentoonstelling is in het Theo van Doesburgcentrum aan de Brouwenaarstraat in Vlissin- gen. Bezoektijden: woensdag 18 mei, donderdag 19 mei en vrijdag 20 mei van 10.30 tot 17.00 uur. Tijdens de tentoon stelling worden door leden gemaakte tassen verkocht. De opbrengst is voor het Oden- sehuis in Vlissingen. Studiegroep Luchtoorlog 1939 -1945 doet een oproep aan de regering (provin cies/ gemeenten) deed om zich in te spannen, omgekomen vliegers uit hun wrak te bergen. Onze correspondent Theo Rietveld schreef een uitgebreid artikel hier over. Ruim 140 vliegtuigen neergehaald Boven Walcheren zijn tussen 1939-1945 voornamelijk Britse en Franse gevechtsvliegtuigen neergehaald daar de Duit sers. De studiegroep Luchtoorlog(SGLO) probeert samen met gelijkgerichte organisaties en deskundigen in binnen- en buitenland zoveel mogelijk de omgekomen vliegers te iden tificeren om ze een laatste rustplaats te geven. wilde een noodlanding ma ken op het vliegveld van Vlis singen, maar dit mislukte. Op een haar na miste hij de torenkraan van de Schelde, waarna hij om 17.20 uur te gen de voorgevel van een huis aan de Verkuyl Quakke- laarstraat in stukken sloeg. Onder leiding van dr. Jens hebben leden van het Rode Kruis de stoffelijke resten ge borgen. George Saméry en Eugène Le Maresquier zijn in Middel burg begraven en in 1949 als onbekende soldaten her- bergraven op de Franse mili taire begraafplaats in Kapelle. MIDDELBURG - Hoeveel oor logsvliegtuigen er boven Walcheren tussen.1939 -1945 zijn neergehaald, is niet pre cies bekend. Sinds twee jaar is het de SGLO gelukt om een lijst online te publiceren met informatie over meer dan 6.000 in Nederland neerge komen vliegtuigen. De Stichting Wings to Glory in Zeeland, heeft een vergelijk bare database gepubliceerd met daarnaast vele persoon lijke verhalen die verzameld zijn door Wim de Meester. In Nederland zijn tot nu 501 vindplaatsen bekend. De werkgroep heeft in totaal 'OP EEN HAAR NA MISTE DE PILOOT DE TORENKRAAN VAN DE SCHELDE' 1085 omgekomen beman ningsleden een graf gegeven. Omgerekend naar het aantal neergehaalde vliegtuigen, betekent dit dat er nog vele honderden vliegers met hun vliegtuig op de zeebodem of in de grond verstopt zijn. Probleem is dat de kosten voor de berging van oorlogs wrakken betaald wordt door de gemeente. Vaak lopen de kosten op tot een half miljoen euro per berging. Daarnaast moet ook eerst toestemming gevraagd worden aan de ei genaarvan de grond. Op de lijsten van de SGLO staan 143 neergehaalde vlieg tuigen, waarvan de locatie op Walcheren is vastgesteld. De meeste toestellen zijn in de gemeente Vlissingen (62). Daarna volgen Westkapelle en Domburg met elk 10 toe stellen. Arnemuiden (6), Zou- telande (5), Oostkapelle (5), Aagtekerke (4), Buttinge (2), Ritthem (2), Vrouwenpolder (2), Veere (1), Valkenisse (1). Patrouillevluchten De Fransen beschermden vanaf mei 1940 scheeps- en troepenbewegingen vanuit de lucht. De Engelsen voer den ook wel patrouillevluch ten uit langs de Belgische- en Nederlandse kust, maar gin gen gevechtscontacten met de Duitsers uit de weg. De Fransen waren veel bruta ler. Totdat het op 11 mei misging. Zes tweemotorige jachtbom menwerpers stegen 's mid dags om vier uur op van het vliegveld bij Calais om een zelfde aantal toestellen bo ven de Westerschelde af te lossen. Na een kwartier za gen de Franse vliegers Duitse vliegtuigen aankomen die van plan waren om spoor wegdoelen bij Middelburg en Vlissingen aan te vallen. In een kort luchtgevecht werd één van de Franse toestellen door een Messerschmitt van de Duitsers geraakt De piloot WOLPHAARTSDIJK - In Wolp- haartsdijk legt waterschap Scheldestromen vanaf 17 mei een natuurvriendelijke oever (nvo) aan. Over een lengte van ongeveer een kilometer ver breedt het waterschap de hui dige waterloop langs Naza reth. De grond die daarbij vrijkomt wordt hergebruikt op percelen achter de Veerweg en Burgemeester Hackstraat. Voor direct betrokkenen organiseert het waterschap op donderdag 12 mei van 19.00 uur tot 20.30 uur een inloopbijeenkomst in dorpshuis De Griffioen, Oost- kerkestraat 24 in Wolphaarts- dijk. Ook zijn aanwonenden aangeschreven en gevraagd tijdens de werkzaamheden extra alert te zijn op genoem de wegen. Uit de oever komt ongeveer 18.000 m3 grond vrij. Het wa terschap neemt maatregelen om de werkzaamheden en het bijbehorende transport veilig te laten verlopen. De duur van de werkzaamheden is zeer af hankelijk van de weersom standigheden. Regen kan het werk vertragen. De werkzaam heden zijn naar verwachting begin juli gereed, aanne mingsbedrijf Romers Grond verzet uit Zwijndrecht voert het werk uit. De kosten van het project bedragen 212.000,-. De grond die bij de werkzaam heden vrijkomt wordt via de Aardbolleweg en de Veerweg afgevoerd. Om er voor te zor gen dat het overige verkeer zo min mogelijk hinder ervaart, worden op de Aardbolleweg passeerstroken aangelegd. Om de Veerweg te ontlasten rijden de lege vrachtwagens vervol gens via de Bijsterweg, Lange- dijk, Muidenweg en Aardbol leweg weer terug naar Nazareth. MIDDELBURG - Portret schilder en tekendocent Janita de Jong start in week 22 weer met de Basiscursus Portrettekenen in haar ate lier. Janita werkt met groe pen van max. 6 cursisten. Dit is niet alleen gezellig, maar garandeert eveneens een optimale begeleiding. De cursus bestaat uit 8 we kelijkse lessen van ieder 2 uur. Aanmelden kan tot week 21. info@janitade- jong-portretschilder.nl MIDDELBURG - Op maandag 16 mei (2e Pinksterdag) wor den op de banen van Club Jeu de Boules Middelburg wed strijden van het Tête-a-Tête Toernooi gespeeld. Inschrij ven kan tot 12 mei via inschrij- ving@cjbm.nl of 06- 45608163. www.cjbm.nl WESTKAPELLE - Vuurtoren 't Hoge Licht in Westkapelle wordt deze week symbolisch in de spotlights gezet. De transformatie van de vuurto ren in een museum zal nog zeker een jaar in beslag ne men, maar dat is geen reden om een min of meer formele opening uit te stellen. Vanaf 14 mei zijn er drie exposities in vuurtoren 't Hoge Licht. Op de eerste verdieping is de fo to-expositie Ruben Oreel op Eén, foto's van Ruben Oreel in het thema De Zee. Op de der de verdieping kan de bezoeker kennismaken met het leven en werk van de lichtwachter vóór de oorlog. Een expositie van Stichting Cultuurbehoud Westkapelle. Op de vijfde verdieping is de geschiedenis van de toren te zien, een expositie van Peter Kouwenhoven van de Neder landse Vuurtorenvereniging. Op zaterdag 14 mei wordt om 11.00 uur de aftrap gegeven van het openingsweekend, met om 11.15 uur de opening van de foto-expositie Ruben Oreel op Eén. Tussen 11.00 en 12.30 uur is de vuurtoren geo pend voor genodigden en media, tussen 13.00 en 16.00 uur voor inwoners van West kapelle en op maandagmid dag 16 mei van 13.00 tot 16.00 uur voor iedereen. de neergehaalde Potez 63-11 van George Saméry in de Verkuyl Quakkelaarstraat. KOUDEKERKE - De geur van een roos is 'als de adem van de liefde', schreef de Griekse dich teres Sappho al. En nog steeds spreekt de roos tot ieders ver beelding. Jarenlang was ze vatbaar voor allerlei ziektes, maar 's werelds bekendste ro- zenkweker en veredelaar David Austin slaagde erin volle en sterkere soorten te kweken die lekker geuren en eindeloos doorbloeien. Met de introduc tie is de Nederlandse tuin een 'koningin van de bloemen' rij ker.

de Faam | 2016 | | pagina 19