D I- ;i 11/05/16 Zelf actie voeren tegen verkeersonveiligheid Springlevende vissen dankzij vispassage bij gemaal Prommelsluis sioeweg: Molendijk deels open Tekenen voor vrijheid Provinciehuis Abdij gesloten Zeeland me iewerk .'•-Informatierubriek vSri# j Geïnteresseerd in het taaiste nieuws? de Pro. -cie Zeeland Kijk dan o www.zeeland.nl 'uèiicaties en faékèndmakingen vindt j :c www.zeetand.nl/provinciaalblad Eind april 2016 openden bestuurders van de Provincie Zeeland, waterschap Scheldestromen en Rijkswaterstaat de nieuwe vispassage bij gemaal Prommelsluis in Kerkwerve. Vroeger gingen veel vissen dood tijdens hun trektocht om op te groeien of te paaien, omdat ze klem kwamen te zitten in sluizen, pompen en gemalen. Dankzij een vispassage blijven ze springlevend. Sinds 1958 voert het gemaal Prommel sluis overtollig oppervlaktewater af uit de polder Schouwen naar de Oosterschelde. Dankzij deze afvoer houden wij droge voe ten. De afvoer van het water uit de polder heeft een grote aantrekkingskracht op vis sen uit de Oosterschelde. De verplaatsing tussen zout en zoeter water (vismigratie) is onderdeel van hun levenscyclus, maar omdat wij ons land hermetisch hebben afgeslotèn met dijken en gemalen is het voor trekvis lastig om het polderwater te bereiken. Daarom legde het waterschap bij dit drukke vissenkruispunt een vis passage aan. De vissen worden met een lokstroom de verzamelbak in geleid en vérvolgens stroomt de vis met het water uit de verzamelbak automatisch naar de polder. Hierdoor kunnen aal (of paling), driedoornige stekelbaars, spiering en bot ongehinderd heen en weer zwemmen tussen de Oosterschelde en dé polder Schouwen met natuurgebied De Prunje. Hiermee draagt de vispassage bij aan een betere visstand op Schouwen-Duiveland en dat komt ook ten goede aan.de vissers en de vogels in het gebied. Bevordering vissentrek De Provincie gaf opdracht aan waterschap Scheldestromen voor de aanleg van vis- passages in Zeeland. De nieuwe vispassa ge vervangt de allereerste aalgoot in Nederland, die we in april 1995 aanlegden bij gemaal Prommelsluis. Gedeputeerde Ben de Reu: "Sindsdien is er veel nage dacht over betere manieren om vismi gratie te bevprderen. Daarvoor hebben Provincie, waterschap en Rijkswaterstaat hun krachten gebundeld in de werkgroep vismigratie Delta. Daarin worden de belangrijkste knelpunten en mogelijke oplossingen bediscussieerd, zodat we er samen het beste uit weten te halen. Die gezamenlijke aanpak leidt bijvoor- beeld tot deze prachtige voorziening." De passage maakt deel uit van het maat regelenprogramma voor de Europese Kaderrichtlijn Water en is financieel mede mogelijk gemaakt door de Provincie en Rijkswaterstaat. Rijden automobilisten te hard door uw straat, waardoor verkeersonveilige situaties ontstaan? Daar kunt u samen met uw buurtbewoners iets aan doen! Het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (RÖVZ) stelt gratis materiaal beschikbaar om zelf actie te voeren als er te hard wordt gereden. Op deze manier wil het ROVZ met zoveel mogelijk betrokkenen gericht werken aan het verhogen van de verkeersveiligheid in straten en wijken. Via www.zeeland.wn.nl/bedankt kunt a diverse actiematerialen aanvragen, zolang de voorraad strekt Dit is vanwege de snei- heidscampagrte 'Bedankt dat je langzamer rijdt!' Met deze campagne worden auto mobilisten aangesproken op bun verant woordelijkheid voor de eigen veiligheid en die van anderen en zich te houden aan de snelheidslimieten. Een paar kilometer te hard rijden lijkt onschuldig, maar verhoogt de kans op een ongeluk met letsel of dodeiijke afloop aanzienlijk. Vooral binnen de bebouwde kom en op 6ö km/u wegen buiten de bebouwde kom zijn de risico's van te bard rijden groot. Meer informatie leest u op www.zeeiamtwn.nt/bedanfct Zeeland is dit jaar standplaats voor het Nederlands Cartoonfestival. Een internationale cartoonwedstrijd en tentoonstelling die veel aandacht trekt. Op 20 mei 2016 opent Commissaris van de Koning Han Polman, als voorzitter van de Roosevelt Foundation, de 19e editie van het festival in de ZB I Planbureau en Bibliotheek van Zeeland (ZB) in Middelburg met het thema 'De Vier Vrijheden'. Het thema van deze cartoonwedstrijd is verbonden aan de Four Freedoms Awards die in april dit jaar zijn uitgereikt in Middel burg. President Roosevelt sprak zijn Four Freedoms Speech in oorlogstijd uit als bouwsteen voor een betere wereld. Van daag de dag zijn deze vrijheden nog altijd actueel. Cartoonisten uit 55 verschillende landen gingen aan de slag om de essen tiële vrijheden van de mens in getekend beeld tot uitdrukking te brengen. In totaal zijn er 1741 cartoons ingezonden, waarvan er 100 door een internationale jury zijn geselecteerd. Deze kunt u zien in de ZB van 20 mei tot en met 25 juni 2016. Kunstzinnige expressie De titel van de tentoonstelling is 'Vrijmoe dig'. Cartoonisten uit verschillende landen, met verschillende talen en verschillende culturen, spreken dezelfde beeldtaal, de taal van vrijheid. De Vier Vrijheden zoals Roosevelt die uitsprak, zijn een strijd en tegelijkertijd een verbinding. De tentoon stelling is een oproep om te blijven naden ken en strijden voor vrijheid. De waarden van de vrijheid van de mens zijn 'gevangen' in het thema 'Vier Vrij heden' en komen op een internationale, kunstzinnige expressieve wijze tot uitdrukking. Meer lezen? www.fourfreedoms.nl/nl/ nieuws/bericht: 19e-editie-nederlands-car- toonfestival-zeeland Vanaf zaterdag 14 mei 2016 kan het auto verkeer op de Sloeweg gedeeltelijk gebruik maken van de nieuwe aansluiting Molendijk (Calishoeck). Voorlopig kan dat alleen vanuit 's-Heerenhoek richting de A58 en vanaf de verkeerslichten Bernhardweg-Sloeweg naar 's-Heerenhoek. Daarnaast kunnen voetgan gers en (brom)fietsers vanaf zaterdag vanuit Lewedorp/ Nieuwdorp en 's-Heerenhoek over het nieuwe viaduct. Het kruispunt Sloeweg-Stoofweg met de verkeers lichten is vanaf dezelfde dag definitief dicht voor al het verkeer. Ook voor (brom)fietsers is het niet meer mogelijk om hier over te steken. De planning is dat de Sloeweg eind juni van de A58 tot aan de kruising Bernhardweg-Westerschelde- tunnelweg is verbreed naar twee keer twee rijstro ken. Dan is ook de nieuwe aansluiting Molendijk geheel open voor het verkeer. Meer informatie op www.zeeland.nl/sloeweg Kom ook naar de 'Europa om de hoek Kijkdagen' op 13 en 14 mei Vindt u het interessant om te weten aan welke Zeeuwse projecten Europees (en provinciaal) geld wordt besteed? Kom dan naar de zesde editie van de Europa om de hoek Kijkdagen op 13 en 14 mei 2016. In Nederland zijn er veel verschillende projecten die financieel worden ondersteund door de diverse Europese fondsen. Ook in Zeeland. De Europese Commissie en de Nederlandse overheid vinden het belangrijk om te laten zien wat er met dit geld gebeurt. Tijdens deze kijkdagen geven trotse pro jectuitvoerders u graag een kijkje in hun keuken. Bezoek projecten in Zeeland Veel van deze projecten zijn normaal gesproken niet toegankelijk voor het grote publiek. Zeeuwse projecten die u gratis kunt bezoeken zijn: Getijdenenergie uit de Oosterscheldekering in Kam perland: Portaal van Vlaanderen in Te/neuzen; Bio Base Europe Training Center in Terneuzen; Groene grondstoffen in Cotijnsplaat. Het Bio Base Europe Training Center en het project 'Groene grondstoffen' spelen beide een rol in de omschakeling van fossiele grondstoffen naar biolo gische grondstoffen. Op het Training Center worden operators opgeleid in de biobased procesindustrie. In het project 'Groene grondstoffen' worden nieuwe toepassingen ontwikkeld van gewassen, zodat deze ook voor éndere doeleinden dan voor voedselpro ductie kunnen worden benut. Meer informatie over het programma, de openingstijden van de projecten, en hoe u zich eventueel kunt aanmelden, vindt u op www.zeeland.nl/europa/europaloket Het provinciehuis san het Afedij&tein irv Middel burg is gesloten op maandag 16 me (Tweede Pinksteren)- 2Ö16. COLOFON Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Tom Janssen (cartoon). Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewet*? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum®zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001,4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis. Abdij 6.4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewet* verschijnt 1 juni 2016. Provinciewet* leest u ook via: http://www.zeeland.nl/pubUcatiea-en-bekendmaklngen/provinciewerk Provincie

de Faam | 2016 | | pagina 18