Napoleon was een dure kostganger Hoe een kind oorlog beleeft Lezing over dwergheesters Toneelstuk over dementie Kijkdagen Kunst van Wim Hofman Bloedbank is nu mobiel r,»« mmÊm 12 WOENSDAG 11 MEI 2016 In het Zeeuws maritiem mu- ZEEum is de tentoonstelling Bezetting Verbeeld, WO II door de ogen van Cees van der Burght te zien. Voor kin deren en hun ouders is daar nu een gratis gidsje bij met tien speciale vragen. VLISSINGEN - Het gidsje "WO II door de ogen van een kind" is samengesteld in nauwe sa menwerking met Renske Pe- terse, student aan University College Roosevelt. Zij heeft onderzoek gedaan naar ver schillende vormen van vragen voor kinderen bij exposities in musea. Aan de hand van de expositie Bezetting Verbeeld heeft ze tien speciale vragen opgesteld voor kinderen vanaf een jaar of negen. Bij deze vragen zijn de antwoorden niet goed of fout; het gaat er veel meer om samen met de andere kinderen of volwasse nen waarmee je de tentoon stelling bezoekt; te praten over wat mogelijk een ant woord zou kunnen zijn. Bij het bezoeken van de expo sitie mogen de kinderen een helm dragen, net als Cees van der Burght bijna altijd deed tijdens de oorlog. De in juli van dit jaar overleden Van der Burght heeft een enorme en veelzijdige collectie nagela ten. Vele tekeningen, schilde rijen en maquettes tonen hoe Cees van der Burght als jon gen de bezettingstijd heeft beleefd. De expositie is bijna te beschouwen als een docu mentaire over Vlissingen in de Tweede Wereldoorlog. Cees van der Burght groeide op in Vlissingen in de oorlogsjaren. Meteen na het uitbreken van de WO II stort er al een ge vechtsvliegtuig neer in de Verkuijl Quakkelaarstaat, een paar honderd meter van zijn huis. Vaak zit hij tussen de puinhopen te schetsen. Van speelgoed of school is nauwe- SEROOSKERKE - Bij Groei Bloei is maandag 23 mei een lezing door mevrouw Geers over dwergheesters en dwerg- coniferen. U krijgt tijdens deze lezing te zien wat de vele mo gelijkheden zijn met klein blij vende planten in de tuin. Door jarenlang dwergplanten te verzamelen en te vermeerde ren heeft de familie Geers een grote collectie opgebouwd en is het bedrijf gespecialiseerd in dwerg en miniatuurplanten. Een deel van de getoonde planten die u te zien krijgt, is ook te koop, er is een assorti ment van heestertjes en coni- feertjes aanwezig. De lezing is in de Zandput in Serooskerke om 19.30 uur. www.walcheren.groei.nl MIDDELBURG - Op dinsdag 17 mei heeft het ouderenpasto- raat Marjolein Baars uitgeno digd met de toneelvoorstelling Zwarte Gaten' Losse Eindjes. Het is een solo-voorstelling over dementie. In deze solo-voorstelling speelt Marjolein Baars afwisselend de rollen van moeder met de mentie, haar dochter, de ver zorgende en de onderzoekster. Ze maakt op indringende wijze zichtbaar hoe de moeder haar greep op ruimte, materie en tijd kwijt raakt en hoeveel moeite het de dochter kost om daar mee om te gaan.Belang stellenden zijn welkom in de Hoeksteen, (hoek Roozen- burglaan en Vrijlandstraat). In loop vanaf 19.30 uur. Na de voorstelling is er gelegenheid voor gesprek met Maijolein Baars. ZEELAND - Hoe rijdt een auto op waterstof, hoe win je ener gie uit water en hoe ziet het ei van de toekomst eruit? Ontdek het tijdens de 'Europa om de Hoek Kijkdagen' op 13 en 14 mei. In Nederland ontvangen veel verschillende projecten een financiële bijdrage uit Eu ropese fondsen. Tijdens de Eu ropa om de Hoek Kijkdagen op 13 en 14 mei a.s. kan iedereen in heel Nederland bij een aantal van deze projecten een kijkje nemen en zelf zien waaraan het Europese geld wordt be steed. Bij de Oosterscheldeke- ring in Zeeland is te zien hoe energie uit water wordt ge wonnen door de grootste ge- tijdeninstallatie ter wereld. Toegang is - tenzij anders ver meld - overal gratis. Soms is aanmelding nodig, kijk hier voor en voor meer informatie over de Kijkdagen: www.euro- paomdehoek.nl/kijkdagen. MIDDELBURG - CBK Zeeland toont tot en met 17 juni een ruimtevullende installatie van schrijver/kunstenaar Wim Hof man. Wim Hofman die dit jaar 75 wordt, creëert rriet zijn schilderijen, tekeningen, al dan niet bewerkte vondsten en muurschilderingen een totaal beleving die de kijker zal fasci neren. CBK Zeeland, Balans 17, Middelburg VLISSINGEN - Op maandag 23 mei opent Sanquin voor het eerst de deuren van haar Mo biele Afname Locatie, kortweg MAL genoemd, op het terrein van Optisport Healthdub Vrij- burgbad. Sportweg 2 in Vlis singen. De MAL voldoet aan de eisen voor hygiëne, klimaatbe heersing, privacy en veiligheid. De openingstijden zijn maan dag van 12.30 tot 20.00 uur. De MAL is niet alle maandagen aanwezig. Gerard van der Hoeven Op 12 juli 1803 kwam Napoleon Bonaparte voor het eerst naar Walcheren. Hij was toen 1e Consul en kwam kijken hoe het stond met de strategische versterking van Vlissingen en Veere in de oorlog die hij voerde met de Engelsen. Hij kwam in Vlis singen per jacht waar hij een aantal dagen zou verblijven en tijdens zijn bezoek ook Middelburg en Veere zou aandoen. De latere keizer had veel noten op zijn zang en kosten noch moeite werden bespaard voor zijn verblijf. Hij wilde tijdens zijn verblijf beschikken over drie vertrekken in de Schel- destad. Eén daarvan was het Van Dis- hoeckhuis aan de Houtkade van Mr. A. van Doorn, lid van het departementaal bestuur van Zeeland. Na een eerste in spectie werd het huis opnieuw gcMicu'ullcèiu. riet fJdiIU kieeg de goedkeuring, behalve de slaapkamer die wegens on aangename reuk werd vervan gen door een ander slaapver trek. Toen Napoleon arriveerde toonde hij zich ontevreden over de vorderingen in de ves ting Vlissingen. Enigszins chagrijnig vertrok hij na de inspectie per koets naar Middelburg waar hij werd ver welkomd en waar een speciaal diner met genodigden zou zijn. Daarna zou hij Veere nog bezoeken. Dat bezoek werd geannuleerd en Napoleon schoof ook niet aan bij het di ner en keerde onverrichterzake terug naar Vlissingen om nog diezelfde avond terug te varen naar Cadzand. Met saluut schoten werd afscheid geno men, en hij liet weten terug te komen voor een langer be zoek. De provincie besloot de voorzieningen in Vlissingen in stand te houden. Het huis aan de Houtkade werd 'Het Keizer lijk Hotel'. Opnieuw werd meubilair en HET BEZOEK VAN SLECHTS ÉÉN DAG HAD 18.OOO GUL DEN GEKOST zilverwerk aangeschaft. Maar toen de dag aanbrak dat Napo leon na een bezoek aan Brug ge naar Zeeland zoü reizen liet hij verstek gaan. Het hele kos tenplaatje voor het eerste af gebroken en het latere gean nuleerde bezoek bedroeg 25.149 gulden. Het eerste be zoek op 12 juli van slechts één Schipbrug met stadhuis, Vlissingen Het logeeradres van Napoleon in 1803 aan de Houtkade, het latere Vlissingse stadhuis ofwel het Van Dishoeckhuis (foto circa tgoo) Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen. dag had 18.000 gulden gekost. In Veere had hij geen stap ge zet. Kosten voor een verblijf in Vlissingen waar hij geen ge bruik van had gemaakt en een diner in Middelburg waar de eregast ontbrak. BLAUWGERUITE ZIEL Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen. Deze rubriek komt tot stand in samen werking met het Gemeentearchief Vlissingen. ■HM HM In het muZEEum zijn via tekeningen, schilderijen en maquettes van Cees van der Burght te zien hoe hij als

de Faam | 2016 | | pagina 12