'Biefstuk eet je ook niet elke dag, maar ik lust op zijn tijd graag een stukje kreeft' 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 30 maart 2016 13 Door zijn blauwzwarte uiterlijk en de specifieke smaak is de Oosterscheldekreeft niet te vergelijken met welke kreeft dan ook Het kreeftenseizoen gaat van start op 31 maart. Op die dag wordt op feestelijke wijze de eerste Oosterschelde kreeft binnengehaald en geveild voor een goed doel. Aan de bekende kok Joop Braakhekke dit jaar die eer. Kreeftenvisser Sam Uijl en chef kok Wilfried Uijterhoeve vertellen graag meer over dit bijzondere Zeeuwse product. door Mariska den Hartog ZEELAND - De Oosterschel dekreeft is wereldberoemd. Vanwege zijn blauwzwarte uiterlijk en de specifieke smaak is hij niet verge lijkbaar met welke andere kreeft dan ook. Sam Uijl uit Burghsluis vist al meer dan 30 jaar op kreeft. Al voor de opening van het seizoen is hij op pad gegaan om de fui ken uit te zetten. Kreeftenfuiken "We zetten de kreeftenfui ken uit met aas erin. Vervol gens liggen de fuiken zo'n veertien dagen onbeheerd totdat we op 31 maart gaan lichten. Dan halen we ze op en gaan ze thuis (aan de Meeldijk in Burghsluis waar Sams bedrijf geves tigd is red.) in zout water. Van daaruit verkoop ik ze aan particulieren en restau rants." Lange dagen Is het seizoen eenmaal aan de gang, dan maakt Sam lange dagen. "We vertrek ken in de ochtend rond vijf uur en zijn tot ongeveer vier uur 's middags weg. Soms gaat mijn zwager mee, wel gezellig als je een maatje hebt. Bij stil weer gaat het natuurlijk een stuk vlugger dan wanneer er windkracht vier of vijf staat. Het is altijd afwachten hoe de vangst zal zijn, weet Sam uit ervaring. CHEF-KOK WILFRIED UIJTERHOEVE: 'HET IS LEUK OM MET KREEFT TE WERKEN' "Ik had er bijvoorbeeld bij de Heerenkeet uitgezet, maar daar zat er nog geen een in. Je kan gouden fuiken hebben, maar als er weinig kreeft is, heb je pech. Op een goede dag kan de vangst oplopen tot honderd kilo." Zoals het een echte kreeftenvisser be taamt, eet ook Sam regelma- Sam Uijl uit Burghsluis vist ai meer dan dertig jaar op kreeft. tig kreeft. "Kijk, biefstuk eet je ook niet iedere dag, maar ik lust op zijn tijd graag een stukje kreeft. We maken het klaar met een whiskysausje, beetje zout en peper, een hard gekookt eitje en dan lekker tussen de boterham." Na het kreeftenseizoen wil Sam nog wel eens op tong of zeebaars vissen. Maar in september vertrekken hij en zijn vrouw naar Spanje. "Lekker met de camper weg. Ik loop toch ook al tegen de 65 he." Chef-kok Uijterhoeve Ook chef-kok Wilfried Uij terhoeve van Land lust in Nieuwdorp vindt Ooster scheldekreeft een van de mooiste Zeeuwse produc ten. En eigenlijk hoef je er volgens hem niet eens zoveel aan toe te voegen wanneer de kreeft afgekookt is. "Door het speciale DNA heeft de Oosterscheldekreeft zo'n fijne en zachte smaak. Dat is eigenlijk op zichzelf al bij zonder genoeg." Bereiding Kreeft wordt levend gekookt en dat vinden mensen vaak niet zo'n fijn idee. "Maar de kreeft gaat meteen het kokende water in en is snel dood. Ik denk dat dat dier vriendelijker is dan het doodmaken met een priem of het grillen, wat ook wel gebeurt. Het schoonmaken van kreeft vergt wel een be paalde techniek. Veel men- Foto: Marieke Mandemaker sen vinden het een gedoe. De scharen zijn lastig, maar de staart en het lijf gaan vrij gemakkelijk. Zelf kook ik de kreeft meestal in een bouil lonnetje met zout, peper, laurier en het wit van een ui. Meer niet. Wanneer je kreeft warm eet is het lekker met asperges, lamsoor en zee kraal. Die halen wij hier ook allemaal in de buurt. Soms maak ik er dan een sausje Chef-kok Wilfried Uijterhoeve: "Kreeft is een dankbaar product, want ook de schalen, de kop en andere restjes worden gebruikt." Foto: Izaak Verkeste bij met zeealg, dat heeft een vissige smaak. Koud smaakt kreeft goed met avocado en honingtomaatjes en een li moendressing erover. Het beste drink je er een chablis bij, een frisse witte wijn." Een dankbaar product Kreeft is een dankbaar pro duct, want ook de schalen, de kop en andere restjes worden gebruikt. "In dé po tjes zit ook veel smaak. We verwerken dat allemaal in een bouillon, ofwel kreef tensoep." Goedkoop is kreeft allerminst. Zeker als de -vangst tegenvalt zou kreeft zo veertig euro per kilo kun nen kosten. "Het is leuk om ermee te werken, maar er is als restaurant weinig aan te verdienen." Op donderdag 31 maart wordt het Oosterscheldekreeft- seizoen van 2016 geopend. Het seizoen loopt tot en met vrijdag 15 juli 2016. Net als ieder jaar zullen de eerste kreeften deze dag gevangen worden en zal de allereerste kreeft geveild worden voor een goed doel. «W1WW1,

de Faam | 2016 | | pagina 13