M Referendum: stempas volgende week in de bus Duurzaam Bouwloket: energielabel Werk aan riolering Zuidwal Arnemuiden Rotondes vanaf 1 april te adopteren in Middelburg NLdoet Middelburg op 11 en 12 maart NLdoet. 11 en 12 maart 2016. Oianje Fonds Brengt ons bij elkaar. GEMEENTE MIDDELBURG Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 Email: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Op woensdag 6 april 2016 wordt in Nederland een raadgevend referendum gehouden. U kunt dan stemmen over de associa tieovereenkomst tussen de Europese Unie (EU) en Oekraïne. De stempassen worden volgende week bezorgd. In deze overeenkomst hebben de EU en haar lidstaten afspraken ge maakt met Oekraïne over politieke en economische samenwerking, en vooral over handel. Waarover gaat dat referendum precies? Wat houdt een associatieovereenkomst in? Wat is erin afgesproken? En wanneer treedt die in werking? Op www.referendum-commissie.nl leest u meer over de inhoud en achter grond van de associatieovereenkomst tussen de EU en Oekraïne. Stemmen in Middelburg Om overal in de gemeente te kunnen stemmen ontvangt u een stempas. De pas toont aan dat u gerechtigd bent om te stemmen. Uw stempas valt in de week van 14 maart bij u in de bus. In de envelop vindt u ook een flyer. Hierop staat inhoudelijke informatie over het referendum en algemene informatie over het stemmen, volmachten, kiezerspassen en stembureaus. Met de stempas mag u stemmen in elk stembureau van de gemeente Middelburg. Op de pas staat nog wel het adres van een stembureau in de buurt, maar niemand is verplicht om daar te stemmen. Zonder stempas kunt u op 6 april geen stem uitbrengen. Ook bent u verplicht om een identiteitsbewijs te overleggen geldig tot 7 april 2011 of later. Voor deelname aan het referendum mag het identiteitsbewijs op de dag van de stemming maximaal 5 jaar verlopen zijn. ledereen die mag stemmen bij Tweede Kamerverkiezingen is ook kiesgerechtigd bij referenda. Om te mogen stemmen bij een raadgevend referendum moet een kiezer de Nederlandse nationaliteit hebben, 18 jaar of ouder zijn en niet zijn uitgesloten van het kiesrecht. www.middelburg.nl/referendum Bent u benieuwd wat het effect is van het energielabel op uw woning in relatie tot de verkoopwaarde? Hebt u vragen over de mogelijke maatregelen die u kunt toepassen om te bouwen aan een energiezuinige, comfortabele en duurzame woning? Of wilt u weten hoe en wanneer een definitief energielabel aangevraagd moet worden? Dan kunt u bij het Duurzaam Bouwloket terecht voor gratis, onafhankelijk en professioneel advies. Het HAS VastgoedLAB deed gedurende vier jaar grootschalig onderzoek, waaruit is gebleken dat een groen energielabel (A en B) de verkoopprijs van een woning verhoogt en de verkoop versneld. Wanneer een woning een definitief energie A-label krijgt, dan verhoogt dat de verkoopprijs met ruim zesduizend euro. Terwijl een ongunstig G-label de prijs verlaagt met zestienduizend euro (beide ten opzichte van het gemiddelde D-label). Advies bij het verduurzamen van de woning Bent u benieuwd hoe u energie kunt besparen, uw eigen energie kunt opwekken en bij welke maatregelen u het beste kunt beginnen om uw woning te verduurzamen? Vraag het aan een adviseur door te mailen naar info@duurzaambouwloket.nl of bel naar 072-743 39 56. U kunt zich ook eerst oriënteren op de website voor meer informatie over de volgende maatregelen: Dakisolatie, vloerisolatie, gevelisolatie Opwekken eigen energie Inregelen van uw verwarmingsinstallatie Vervangen kozijnen en beglazing Kleine ingrepen en bespaartips gedrag Hoe en wanneer vraag je een definitief energielabel aan? In Nederland is iedereen bij de overdracht (verkoop, verhuur of opleve ring) van een woning verplicht om een definitief energielabel te over handigen. De verkopende en/of verhurende partij dient het voorlopige energielabel om te laten zetten naar een definitief energielabel. Wilt u een definitief energielabel aanvragen? Bekijk het stappenplan aanvragen definitief energielabel. Meer informatie over het energielabel vindt u op www.duurzaambouwloket.nl/energielabel Aannemingsbedrijf Geldof BV uit Middelburgis is vorige week gestart met het vervangen van de riolering en het herinrichten van de Zuidwal in Arnemuiden. Het werk wordt in fases uitge voerd: le fase: Gedeelte Westdijkstraat en Zuidwal tussen Westwal en Arnestraat, duur ca. 6 weken; 2e fase: Gedeelte Zuidwal tussen Arnestraat en Marktstraat incl. Marktstraat, duur ca. 6 weken; 3e fase: Gedeelte Zuidwal tussen Marktstraat en Walstraat, duur ca. 7 weken; 4e fase: Gedeelte Zuidwal tussen Walstraat en Nieuwlandseweg, duur ca. 4 weken; De omleidingsroute loopt via de Nieuwstraat, Spoorstraat en Schuttershof (en vice versa). De werkzaamheden zijn naar verwach ting half juli 2016 afgerond. Voor meer informatie kunt u contact opnemen met de heer P. Maas van de afdeling Ingenieurs bureau, bereikbaar onder telefoon nummer 67 52 11. TjoorgaX verkeer «E^iremo Foto: Aart van Belzen De gemeente Middelburg biedt in samenwerking met het bedrijf De Rotondespecialist elf rotondes ter adoptie aan. De Rotondespecialist draagt zorg voor het onderhoud en richt indien nodig de rotondes opnieuw in. Dit levert in Mid delburg mooie rotondes op en lokale bedrijven kunnen hun naamsbekendheid vergroten. Een plaatselijk bedrijf betaalt mee aan het beheer en onderhoud van het groen op de rotonde en kan in ruil daarvoor een reclamebord laten plaatsen. Het idee is dat de rotondes er fraai en verzorgd uit blijven zien, zonder dat de gemeente daar veel omkijken naar heeft. Het levert de gemeente een bezuiniging op en ondernemers kunnen zich op unieke manier promoten. De Rotondespecialist is een ervaren partij in het onderhou den en exploiteren van rotondes in Nederland. Rotondes De beschikbare rotondes in ge meente Middelburg zijn te vinden op de website van de Rotondespe cialist: www.adopteereenrotonde. nu. Een aantal rotondes is op dit moment door lokale hoveniers geadopteerd. Stichting Welzijn Middelburg (SWM) organiseert voor de derde keer NLdoet Middelburg, met een programma waarbij ontmoeting en waardering centraal staan. Zo vindt er een ontmoetingsontbijt plaats, wor den de NLdoet klusdagen flink gepromoot en is er de actie 'NLdoet Middelburg 2016 in beeld'. Het programma concen treert zich rondom de NLdoet klusdagen op 11 en 12 maart. NLdoet is de grootste vrijwilli- gersactie van Nederland. Ook tijdens de twee eerdere edi ties van NLdoet Middelburg vond er een ontmoetingsontbijt plaats. De eerste editie stond in het teken van maatschappelijk betrokken ondernemen, de tweede editie had als thema 'jong' en voor deze editie zijn voornamelijk vrijwilligers die mee gaan klussen tijdens NL doet uitgenodigd. Het ontbijt wordt mede mogelijk gemaakt door de Drvkkery. NLdoet klusdagen NLdoet zet vrijwillige inzet in de schijnwerpers en stimuleert men sen om een dag(deel) de handen uit de mouwen te steken. Op de website www.nldoet.nl zijn er nu zo'n 45 klussen in de gemeente Middelburg aangemeld door maatschappelijke organisaties, waarbij 450 vrijwilligers gevraagd worden om te komen helpen. De diversiteit van de klussen is groot, er is voor ieder wat wils. Middel burgers worden dan ook van harte uitgenodigd om zich individueel of samen met vrienden, familie of collega's aan te melden voor één van de klussen via www.nldoet.nl. NLdoet Middelburg in beeld SWM wil de inzet van vrijwilligers tijdens NLdoet Middelburg 2016 in beeld brengen. Zij vragen daarom iedereen om (in overleg met be trokkenen) foto's te maken tijdens NLdoet en die te mailen naar vrijwilliger@welzijnmiddelburgnl Een selectie van de foto's wordt gebundeld in een online fotover slag. Op deze manier kunnen zij de inzet van vrijwilligers waarde ren, de goede ervaringen vasthou den en ook aan anderen laten zien hoe leuk vrijwilligerswerk is. Informatie over het hele program ma van NLdoet Middelburg 2016 is terug te vinden via: http://www.welzijnmiddelburg.nl/ vrijwiliigerswerk/nldoet-middel- burg-2016 voor sociale Initiatieven

de Faam | 2016 | | pagina 9