De zee geeft en neemt in de visserij m BLAUWGERUITE Zi KORT NIEUWS O www.de-faam.nl De Faam woensdag 10 februari 2016 11 Niets wees er op dat de 18e juli 1924 een rampzalige dag zou worden. Het weerbericht voorspelde een zwakke tot matige westen wind. En zoals elke dag vertrokken Vlissingse en Arne- muidense vissersschuiten in de vroege ochtend voor de visvangst. door Gerard van der Hoeven Tot door een plotselinge sterke barometerdaling vóór Het Kanaal, waarbij het daalgebied zich oostwaarts verplaatste, zich een zware verwoestende vliegende storm ontwikkelde langs de kust. Met rampzalige gevolgen. Alleen al voor de Belgische kust vergingen 50 boten en vielen 20 doden. 'Onze Visschersvloot zwaar geteisterd' kopte de Vlis- singsche Courant. 'Zij kon den onmogelijk den storm onthopen en waren aan de woedende elementen overge leverd'. Snel werd duidelijk dat de VLI2, VLI20, ARM17 en ARM27 'in den storm waren gebleven.' 15 vissers verdronken; 10 Vlissingers en 5 Arnemuidenaars. De enige overlevende van de ARM27, Cornelis Meerman (26) ofwel 'Kees van Arie', zag zijn vader verdrinken: 'We waren om kwart voor vier uitgevaren. Om 6 uur was 't nog doodstil. Om half zeven kwam de storm op eens opzetten. Er kwam een grote zee aanrollen en toen lagen we in het water. M'n vader was nog achterop en 'ZIJ WAREN OVERGELEVERD AAN DE WOEDENDE ELEMENTEN' ik riep: 'Vader bluuf doar!' Toen zag ik een dooie langs me drijven en dacht: 'Noe is 't mien beurt'. (Vliss. Crt. 21-7-1924). De vloot bestond uit familiebedrijven, dus werden gezinnen getroffen met meerdere doden. 8 we duwen en 17 minderjarige wezen bleven onverzorgd achter, want de schippers waren onverzekerd. Dat was veel te duur! Later werd een inzameling gehouden. De ramp dompelde zowel Vlis- singen als Arnemuiden in rouw. Maar de Vlissingse kermis ging gewoon door! Op 26 juli 1924 werden de slachtoffers onder grote be langstelling begraven op de Begrafenis van een van de slachtoffers van de Vissersvlootramp op de Noorderbegraafplaats op 26 juli 1924. Duidelijk zijn op de achtergrond de zwarte rookpluimen te zien van NEDPAM-brand. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen Noorderbegraafplaats, waar rookpluimen zichtbaar wa ren van de daags tevoren uitgebroken andere ramp, de grote NEDPAM brand. Het geplande bezoek van Koningin Wilhelmina aan Zeeland werd versoberd. Het geld voor de feestelijk heden werd beschikbaar gesteld aan de nabestaan den. Die werden op 8 au gustus tijdens haar bezoek aan Vlissingen persoonlijk bezocht door de koningin in hun zeemanshuisjes. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. indistrieel in de landelijke top 10 MIDDELBURG - Indistrieel uit Middelburg behoort bij de top 10 leukste winkels van Nederland 2015 en maakt hierdoor nu grote kans om de meest prestigieuze pu blieksprijs van winkelend Nederland te winnen. De winkel is momenteel in de race voor de verkiezing van de titel 'Leukste winkel van Nederland 2015'. In de top 10 van winkelgebieden staat de Langeviele van Middelburg. De verkiezing is georgani seerd door NLstreets. Deze organisatie brengt juist die zelfstandige winkeliers in beeld die het verschil ma ken en kleur geven aan een stad en laat op die manier zien hoe leuk het is om juist bij die winkels te shoppen. O Stemmen kan nog tot 4 maart op nlstreets.nl of via indistrieel.com. Schrijfster in Literair Café MIDDELBURG - Op donder dagavond 11 februari be zoekt de Vlaamse schrijfster Griet op de Beeck Nehalen- nia, In het kader van ons Literair Café wordt Griet op de Beeck Geïnterviewd door leerlingen, leest zij een frag ment uit haar boek voor en beantwoordt ze vragen uit de zaal. Ook is er aandacht, voor haar nieuw te ver schijnen boek. Het literair café start om 19.00 uur. De toegang is gratis, maar wel alleen met toegangskaart. Toegangskaarten zijn ver krijgbaar bij De Drvkkery te Middelburg en op de avond zelf aan de zaal. Reserveren is niet mogelijk. Keuring voor het rijbewijs MIDDELBURG - Senioren, chauffeurs met rijbewijs C D/E en overige automobilis ten die voor verlenging van hun rijbewijs moeten wor den gekeurd, kunnen hier voor 19 februari en 25 maart terecht op het spreekuur in Woonzorgcentrum Het Ge tij, Oosterscheldestraat 18 b. In Vlissingen kunnen men sen hiervoor 19 februari en 25 maart terecht in Ter Reede, Vredehoflaan 370. Schikt de datum u niet dan zijn er andere mogelijkhe den in de regio Voor senio ren kost de keuring 35 euro en voor chauffeurs tot 75 jaar met rijbewijs C/D/E is het 55 euro. Voor informa tie en een afspraak belt u het landelijke afsprakenbureau van Regelzorg Rijbewijskeu ringen: 088 23 23 300. Zelf een datum plannen kan via www.regelzorg.nl. Valentijnsfeest schrijfsessie VLISSINGEN - Zaterdagmid dag 13 .februari is in Boek- De Middelburgse Volkssterrenwacht geeft in februari een cursus van 2 avonden (17 en 24 februari) om liefhebbers in te wijden in de beginselen van het fotograferen van de sterrenhemel: de astrofotografie. Deze 2 avonden bestaan uit een gedeelte met theoretische instructie en daarna praktisch oefenen met uw eigen camera en de telescopen van de sterrenwacht. Meer info en aanmelden op: www.lansbergen.net handel 't Spui in Vlissingen een Valentijnsmiddag 'Ik lief je' met medewerking van muzikante Djessy van den Dries en schrijfster Eli zabeth van den Dries. Na een muzikaal intermezzo begint de schrijfworkshop die ook in het teken van de liefde zal staan. De middag is van 15.00 tot 17.00 uur. Leven dichtbij de rails in Vietnam MIDDELBURG - De NVBS (een landelijke vereniging van spoor- en tramweg liefheb bers) - afdeling Zeeland houdt maandelijks bijeen- komsten met lezingen in de Zeeuwse bibliotheek in Middelburg. De bekende Haarlemse spoorwegfotograaf Ernst van Gulden verzorgt deze avond een bijzondere pre sentatie over het op spoor weggebied minder bekende Vietnam. De reis start in Ho Chi Minh-stad in het zuiden van Vietnam en eindigt via de noord-zuid hoofdlijn bij de Chinese grens. O De lezing is vrijdag 12 februari van ig.30 tot 22.30 uur. www.nvbs.com Nieuwe cursus Home-Start VLISSINGEN - Home-Start Walcheren is een program ma van Humanitas en biedt gratis opvoedondersteuning in gezinnen met jonge kin deren. Er wordt gewerkt met goed opgeleide vrijwilligers die een dagdeel per week meedraaien in het gezin. Zij ondernemen activiteiten met de ouders en de kinde ren, bieden een luisterend oor en praktische hulp. Ze werken vraaggericht en op basis van gelijkwaardig heid. Op 15 maart start een basiscursus voor nieuwe vrijwilligers. Meer informa tie via de coördinatoren van Home-Start Walcheren: Hil- de de Deckere of Petra van Eenennaam: home-start. walcheren@humanitas.nl of bel: 0118-639311. Verdediging voor meisjes VLISSINGEN - Voor meisjes die zich veiliger willen voelen op straat of in het uitgaansle ven start woensdag 17 febru ari een cursus. Tijdens vier trainingen van 1,5 uur leren meisjes effectieve zelfver dedigingstechnieken zodat ze meer zelfvertrouwen uit gaan stralen. Meisjes tussen de 12 en 19 jaar zijn welkom op woensdagavond 17 febru ari van 19.30 tot 21.00 uur in het Scheldemond College, Weyevlietplein 7-13 in Vlis singen, sportzaal gebouw A. Trainer is Richard Pluijgers, instructeur in ondermeer weerbaarheid en karate. Info via www.shiransport. nl of info@shiransport.nl. Kaartverkoop gala fbts gestart VLISSINGEN - De kaartverkoop voor de gala openingsavond van Film by the Sea op vrij dag 9 september is gestart. Het belooft weer een spec taculaire openingsavond te worden, inclusief een rijst tafel verzorgd door Indisch Restaurant Bandoeng voor alle 1900 bezoekers en di verse optredens, www.film- bythesea.nl

de Faam | 2016 | | pagina 11