Vlissings verleden in 2 boeken Een gouden mandje voor Laida Kinderarmoede MKB en circulaire economie De Faanf O www.de-faam.nl De Faam woensdag 20 januari 2016 5 SEM STROOSNIJDER, WETHOUDER Van de 8500 kinderen en jongeren in Zeeland, die in armoede opgroeien, woont een groot deel in Vlissingen. Dit zijn kinderen/jongeren die door de fi nanciële situatie thuis niet in staat zijn om volledig deel te nemen aan de maatschap pij. Hierdoor kunnen zij in een sociaal isolement raken, maar belangrijker nog worden zij geestelijk gevormd door de ar moede van hun ouders. Helaas moeten we constateren dat wie in armoede opgroeit later een grotere kans heeft zelf in armoede te belanden. Om de effecten van de armoe de te bestrijden, doet de hele gemeenschap veel. Er bestaat een financiële bijdrage voor de ouders, gratis zwemlessen, een bijdrage aan de contributie van de sportvereni ging, stichting leergeld, minimavakanties et cetera. De drie Walcherse gemeenten hebben onderzocht of deze voorzieningen aansluiten bij de wensen van de kinderen/ jongeren. Dit door vooral aan kinderen/ jongeren zelf te vragen wat zij denken dat leeftijdsgenoten, die in armoede opgroeien, ervaren. Wat mij opviel, is hoe snel je als volwassene de belevingswereld van jonge ren ontgroeit bent. Zelfben ik ondertussen 30 jaar. Ik heb een deel van mijn werkzame leven voor de klas gestaan en heb dus da gelijks met jongeren gewerkt. Maar, ook ik kon niet voorzien welke behoefte er leefde bij jongeren tussen de 12 en 18 jaar. Wat deze jongeren aangeven nodig te hebben, zijn voornamelijk verzorgingsproducten zoals make-up, deodorant en shampoo. En ik begrijp dat! Armoede voor jongeren is niet één keer per jaar niet meekunnen op een verre schoolreis, maar dagelijks zonder bijvoorbeeld make-up in de klas moeten zitten. Als wij daarin een oplossing kun nen bieden, werken we concreet aan een betere toekomst voor deze jongeren. MIDDELBURG - Zeeuwse MKB- ers worden uitgenodigd voor een bijeenkomst 'Circulaire Economie in Bedrijf' op 26 januari bij ZB I Planbureau en Bibliotheek van Zeeland in Middelburg. Diana de Graaf, circulaire economie expert van De Groene Zaak maakt de ondernemers weg wijs. De Zeeuwse onderne mers Ro de Koster (RO&AD architecten) en Rick van Gils (Dragon Plastics) ver tellen over hun ervaring met de circulaire economie. Het programma wordt afgeslo ten met een workshop door Urban-Goods. Deelname is gratis. In een Circulaire Economie gaan grondstoffen in kring lopen door het systeem. Dat is fundamenteel anders dan in het huidige lineaire systeem, waarin grond stoffen worden gedolven en verwerkt tot producten die aan het .einde van de levensduur worden vernie tigd. Het lineaire systeem bestaat al sinds de industri ële revolutie en gaat er van uit dat er altijd voldoende grondstoffen aanwezig zijn en het ecologische systeem het 'afval' (naar lucht, water en bodem) kan opnemen. Inmiddels weten we dat een transitie naar een circulaire economie onvermijdelijk is. De bijeenkomst, gehouden door Stichting Switch en het samenwerkingsverband Nederland Circulair!, is aan de Kousteensedijk 7 in Mid delburg op 26 januari van 14:00 tot 17:00 uur. 3 Meer informatie over het programma en aanmelden op http://bit.ly/1Pdd1fW Twee boeken over archeologie met betrekking op Vlissingen worden vrijdag 22 januari gepresenteerd in het Maritiem MuZEEum. door Gerard van der Hoeven VLISSINGEN - Het ene 'Ver halen uit de Fles' is een pu- blieksboek en vertelt de ont wikkeling van de stad aan de hand van archeologische vondsten. Het andere 'Van Vissersdorp tot Havenstad' is een rapportage van opgra vingen in het projectgebied Groote Markt. De boeken geven een beeld van het al ledaagse leven van Vlissin- gers vanaf ongeveer 1304. Volgens Bernard Meijlink, archeoloog van de gemeente Vlissingen en werkzaam bij de Walcherse Archeolo gische Dienst (WAD) zijn beide boeken zowel voor de vakwereld als het wat gro ter publiek zeer interessant. Meijlink: "We hebben ar cheologisch onderzoek ge daan naar het zogenoemde Nieuw Vlissingen dat in de veertiende eeuw ontstond in de buurt van de huidige Spuistraat en parkeerkelder De Fonteyne, waar vroeger de Achterhaven lag. Vele Vlissingers deden aan zout- Overzichtsfoto van de opgraving aan de Slijkstraat in het kader van het Project Groote Markt. Te zien zijn de bloot gelegde resten van huizen aan de oude Koestraat. Foto:!. Oosterbaan (ARCB.V.) winning uit zeewater en we hebben restanten van een oud kerkhof aangetroffen, waaronder 200 skeletten. Bij de opgravingen werden delen van huizenblokken en beerputten aangetroffen en dat geeft een mooi inzicht over de huizenbouw in vroe ger eeuwen. Rond het gebied Groote Markt en Slijkstraat hebben we veel opgegraven uit wat men later noemde de Gouden Eeuw, rond 1600, waaronder serviesgoed. Soms uit verre streken zoals Japan. Daaruit kun je con cluderen dat in die tijd in die buurt minder armlastige huishoudens woonden dan in andere gedeelten van de stad waar we ook opgravin gen hebben gedaan in het verleden." Dat er onder de grond van Vlissingen nog heel wat van het verleden lag, is te raadplegen in deze boeken. VLISSINGEN - Deze week zet ten we een schattig poesje in het zonnetje! Laida is een lief verlegen poesje van 12 jaar oud ze is op zoek naar een rustig baasje met een huisje waar ze ook naar buiten toe kan als ze eenmaal gewend is. Laida heeft namelijk wat ge- wenningtijd nodig in het be gin. Het zou fijn zijn als deze lieverd nog heerlijke jaren door kan brengen in een fijn huishouden. We hopen dan ook dat ergens op Walche ren een gouden mandje staat te wachten op Laida. Jaarlijks vangt Dierenasiel Walcheren zo'n 500 katten en 300 honden op. De dieren die hier binnenkomen wor den goed verzorgd, totdat ze seerd/gecastreerd. Alle hon- een nieuw baasje hebben, den en katten krijgen een Voordat de katten herplaatst ontwormingskuur en wor- worden, worden ze gesterili- den ingeënt en gechipt. COLOFON m«dla-advfo« f Linda Heikoop S advertising.!»eland® i" pcrsgroep.nl M T 06-20 5414 SS Familieberichten K fam9teberkhten®persgroep.nl T (088)-013 9999 2elf een familiebericht opgeven kan vla www.familieberichtenonline.nl I advertfcing.s3les0persgroep.nl T (088) 013 99 99 Bezorgklachten www.de-faam.nl/ïervice T 0900-424 5? 26 Kantooradres Edhonweg 37E, 4382 NV Vlissingen O de Persgroep Nederland BV jSI Redactie en I W persberichten I r!l ^<)r'na Meiiers 'm 8 redactie.faam® IL I persgfoep.nl T (088) 013 09 21 Redactie Marina Meijers (eindredacteur), Conny den Heijer, Gerard van der Hoeven, Mark Lobbezoo, Dimp Nelemans, StanrRoss, Ingrid Borger (fotograaf), Izaafc Verkeste (fotograaf) Redactiechef Dennis Rijsbergen www.persgroep.nl/adverteren De Feam is een uitgave van de Persgroep Nederland bv Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland bv Laida zoekt een baasje. Kijk eens op www.dierenasielwalcheren. nl voor meer informatie over het asiel. Foto: P KORT NIEUWS Het muZEEum gaat het zout te lijf VLISSINGEN - Bezoekers van het Zeeuws mari tiem muZEEum zullen mogelijk enig ongemak ondervinden vanwege het onderhoud aan één van de keldergewelven van het Lampsinshuis. Naar verwachting is het probleem voor de voorjaarsvakantie opge lost. De kelder van het Lampsinshuis heeft in de loop van de eeuwen meerdere keren onder water gestaan. Zeewater wel te verstaan. Het zout uit het water heeft zich gehecht aan de bakste nen. Het probleem wordt verholpen door de muur op een speciale manier te impregneren. Leren zoeken in het digitale archief MIDDELBURG - De Volks universiteit houdt samen met het Zeeuws Archief op vrijdag 29 januari een cursus 'Slimmer zoeken en vinden in Digitale archiefbestanden'. Om informatie te vergaren, is het van belang te weten in welke archiefbronnen zich relevante gegevens bevinden, hoe u die archiefbronnen kunt vinden en vooral ook hoe u ze kunt verwer ken. Archivaris Anneke van Waarden legt aan de hand van onder meer Zeeuwse voorbeelden uit hoe u archiefonderzoek kunt doen via internet. O Info en aanmelden tot 25 januari via 0118- 634800 en via www. volksuniversiteitzeeland, nl/archief Avond psychiatrie, herstel en justitie middelburg - Op don derdag 28 januari houdt Stichting HerstelTalent in Middelburg een thema avond van 19.00 tot 21.00 uur over herstel en erva ringsdeskundigheid. Er wordt gesproken over wat het betekent om te herstel len van een psychische aandoening in een justi tiële setting. Toon Walra- vens vertelt uit ervaring wat het betekent om te herstellen na met justitie in aanraking gekomen te zijn en hoe zijn psychi sche aandoening daarin een rol speelt. De zaal is open om 18.45. donderdag 28 januari 19.00 uur, Noordmonsterweg 1 Middelburg Bingo-avond bij de Doordouwers VLISSINGEN - Gezellig heidsvereniging de Door douwers uit Vlissingen houdt zaterdagavond 23 januari een bingo-avond. De avond begint om 20.00 uur en is in het VTV ge bouw aan het baskenburg- pad 12 te Vlissingen. De zaal gaat open om 19.00 uur en een boekje bingo kaarten kost 7,5 euro.

de Faam | 2016 | | pagina 5