D i- 20/01/16 Informatierubriek van Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Werk 201 5 commissaris van de Koning uitgelicht in jaarverslag Damherten en reeën in Zeeland: rol Provincie /^Zeeland ovinciewerk de Provincie Zeeland. Kijk dan op www.zeeland.nl Hanfolr Gedeputeerde Harry van der Maas: "We gaan voor een snel en betrouwbaar hoofdnetwerk over de weg en per openbaar vervoer. En voor een veilige inrichting van de Zeeuwse wegen." Gedeputeerde Staten hebben het Ontwerp Mobiliteitsplan vast gesteld voor inspraak. U kunt uw mening kenbaar maken: het plan ligt ter inzage tot en met woensdag 2 maart 2016 in het provinciehuis, Abdij 6 in Mid delburg en digitaal op www.zeetand.nl Inspraak Ontwerp Mobiliteitsplan Zeeland In samenwerking met de wegbeheerders, bedrijven en belangenverenigingen in Zeeland stelde de Provincie Zeeland een nieuw Mobili teitsplan op. Het plan bestaat uit een visie op de toekomst van het verkeer en vervoer in onze provincie en een concreet programma met activiteiten voor de komende jaren. Tijdens de nieuwjaarsbijeenkomst van de Provincie Zeeland op 8 januari 2015 presenteerde commissaris van de Koning (CvdK) Han Polman zijn jaarverslag. Volgens de commissaris werkt "iedereen aan de kwaliteit van onze provincie." Zeeland sterker maken als leefbare provincie. Hoe we dat doen en hoe we hierin met elkaar omgaan, vormen de rode draad van zijn verslag. Han Polman: "De schaal van onze provin cie zorgt ervoor dat we van nabij kunnen besturen en dat we invloed houden op hoe het gebeurt. We kennen elkaar en zoeken de dialoog op om het samen goed te organiseren. Inmiddels zijn de vragen over oorlog en vrede geen ver van mijn bed show. Dagelijks zien we de beelden van de vluchtelingenstromen en ook Zeeland levert hieraan een bijdrage. De klimaat beheersing is ook niet alleen van de Klimaatop. Als Deltaprovincie hebben wij de wind, het water en het voedsel. We zijn met deze, van nature aanwezige, kwalitei ten een heel interessante proeftuin." Verbeteringen handen en voeten geven Het jaarverslag geeft een overzicht van de werkzaamheden van Han Polman geduren de het afgelopen jaar. Zo bezocht hij onder andere alle dertien Zeeuwse gemeenten. "Ik kom de bereidheid overal tegen om met elkaar de verbeteringen handen en voeten te geven: de Zeeuwse mentaliteit." Verder licht hij zijn verschillende taken als CvdK toe, staat stil bij het streekbezoek van het koninklijk paar aan Hulst, Terneuzen en Sluis in mei 2015 en laat u meekijken in zijn agenda. Foto's, filmfragmenten én gesproken persoonlijke noten van de CvdK maken zijn jaarverslag compleet. 2016 is voor Han Polman een jaar waarin we in verschillende opzichten kunnen laten zien wat echt van waarde is bij de keuzen die we maken. De beperktere fi nanciën van de overheid dwingen daar ook toe. Ook de vraag 'Hoe vangen we mensen op?' blijft actueel. "Eigenlijk gaat het erom: Wat kan ik voor een ander betekenen? Als we zo allemaal wat meer zouden denken, dan ziet de wereld er een stuk mooier uit." U kunt het jaarverslag lezen via www.jaarverslagcvdkzeeland.nl Damherten en reeën zijn de grootst voorkomende landzoogdieren in Zeeland. Het vraagstuk of ze beheerd moeten worden of dat zij zich onbelemmerd kunnen uitbreiden, houdt de gemoederen bezig. Welzijn van dieren, veiligheid voor weggebrui kers en ongeschonden groei van gewassen zijn de belangen die hier een rol spelen. Wat is de taak van de Provincie Zeeland bij het beheer van de populaties van damherten en reeën in onze provincie? In Zeeland gaat het, ruw geschat, om meer dan 1000 damherten en meer dan 1500 reeën. Door hun verborgen leefwijze, tijdens schemer en in de nacht, zijn exacte aantallen niet bekend. Damherten komen voor op de Kop van Schouwen en de Manteling van Walcheren. Reeën zijn er in bijna heel Zeeland. In de berichtgeving worden ze vaak door elkaar gehaald. Damherten zijn groter dan reeën. De mannetjes hebben een groot schoffel gewei en het achterwerk, de spiegel, is zwart omrand. Reeën hebben een klein gewei en een lichte spiegel. Wat doet de Provincie? Zonder ontheffing is jacht op damherten en reeën verboden. De Provincie ver leent deze ontheffingen, maar alleen op verzoek van de Faünabeheereenheid. Hiermee bepalen wij of en waar jacht mag plaatsvinden. We verlenen een ontheffing in principe voor een periode van vijfjaar, als de gestelde belangen in de Flora- en faunawet worden geschaad en er geen andere oplossing is voor het probleem. De Faünabeheereenheid stelt een Fauna- beheerplan op. Daarin staat een onder bouwing van de wettelijke bepalingen en hoe, waar, wanneer en door wie het afschot wordt uitgevoerd. De Provincie is zelf geen uitvoerder van het beheer of van de jacht. Afschot gebeurt, na tussenkomst van de Faünabe heereenheid, door jagers en vindt plaats in de Manteling van Walcheren, de Kop van Schouwen en in het agrarisch gebied van Walcheren, Noord-Beveland en Schouwen. Zonder toestemming van eigenaren van de gronden, waarop de dieren lopen, mag afschot niet plaatsvinden. Jagers mogen dus nooit op dieren schieten zonder medeweten of medewerking van een grondeigenaar Handhaving op naleving van de regels en afspraken vindt plaats door politie en speciale opsporingsamb tenaren. Protest Er is veel protest tegen ontheffingen door dierenbeschermingsorganisaties, zoals de Faunabescherming. Vaak leidt dit tot uit spraken van de rechtbank. Onlangs nog is de Faunabescherming door de rechtbank in Middelburg in het gelijk gesteld. Daarom wordt er op dit moment nergens op dam herten gejaagd. De'Haringvreter is een bijzonder gebied waar damheren voor komen. De dieren die hier rondlopen, zijn nakomelingen van gehouden dieren door een agrariër. Over de wettelijke status en daarmee de mogelijkheden voor beheer is discussie. Zolang er discussie is, wordt er niet beheerd. Op reeën jagen is nergens toegestaan. Eerder verleende ontheffingen zijn door de rechter vernietigd. Kennisgevingen voortaan digitaal We publiceerden onze algemeen verbindende voorschriften (regelgeving) en enkele ande re besluiten van algemene strekking (zoals beleidsregels) al in het digitale Provinciaal Blad op www.overheid.nl. Sinds 1 januari 2016 zijn ook de kennisgevingen alleen nog maar digitaal te raadplegen op deze website. U kunt u eenmalig aanmelden bij overheid.nl om automatisch bericht te ontvangen over de besluiten waarover u wilt worden geïnformeerd. Op onze website www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen vindt u een overzicht van onze laatst verschenen publicaties in het Provinciaal Blad. Heeft u geen computer of internet, dan blijft het mogelijk om kennisgevingen in te zien op het Provinciehuis, Abdij 6 in Middelburg of een papieren exemplaar toegestuurd te krijgen. Het elektronisch publiceren van kennisgevingen is onderdeel van het coalitieakkoord Krachten Bunde len: www.zeeland.nl/coalitieakkoord-2015-2019 Ook past het bij de ambitie van het Rijk, dat inwoners en bedrijven hun zaken met alle overheden in 2017 volledig digitaal kunnen afhandelen. Subsidieregelingen voor asbestverwijdering Asbestdaken zijn vanaf 2024 verboden. Om de sanering te versnellen zijn er twee subsi dieregelingen. De Provincie Zeeland heeft een regeling voor (voormalig) agrarische gebouwen die gekoppeld is aan het plaatsen van zon nepanelen. Die subsidie bedraagt 4.50 euro per m2 asbest dak, met een maximum van 15.000 euro en die moet vooraf worden aangevraagd. Het ministerie van Infrastructuur en Milieu heeft een regeling voor sanering van 4,50 euro per m2. met een maximum van 25.000 euro en die kan tot zes maanden na sanering worden aangevraagd. Als aan alle voorwaarden wordt voldaan, kunnen agrariërs gebruik maken van beide subsidieregelingen, met in totaal dus 9 euro subsidie per m2. Meer informatie op www.asbestvanhetdak.nl COLOFON Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Mark Neelemans. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via dee-mait infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118-63 10 11. Of schrijf naar Postbus 6001.4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis Abdij 6. 4331 BK Middelburg De volgende Provinciewerk verschijnt 3 februari 2016 Provinciewerk leest u ook via http://www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk Provincie

de Faam | 2016 | | pagina 19