esihes» Muntenvondst 50 jaar geleden 1* Puzzel HET VOORDEEL VAN BLIND ZIJN? r VEE KI Goud voor Happyfitness Praten over de Zeeuwse natuur 'Ik heb geen last sran hooatevrees!' I I O www.de-faam.nl Serooskerke werd vijftig jaar geleden plots een 'bedevaartsoord' voor de (internationale pers, nadat op het preiveldje van boer Christiaanse op 3 januari 1966 een goudschat werd gevonden. De munten die ergens in de 17de eeuw in de grond waren verstopt bleken 650.000 gulden waard te zijn. door Gerard van der Hoeven De helft daarvan ging naar de gemeentekas, de eige naar van de grond en de rest werd verdeeld onder de vinders Piet Christiaan se en knecht ^drie van de Broecke. Het zwembad met de toepasselijke naam De Goudvijver dat met het geld door de gemeente werd aan gelegd, herinnert nog aan die turbulente vondst. Maar een expositie in het Oude Brandspuithuis, op een steenworp van het legenda rische preiveldje, moet oude tijden weer laten herleven. Voorzitter Wim van Have- ren van het Historisch Edu catief Centrum Stichting Het Oude Brandspuithuis: "We hebben onze exposi tieruimte ingedeeld in drie thema's, goud, rood en rouw. Goud staat voor de wonder lijke muntenvondst van 1966, rood voor de brand weer en ambulancepost die daar zijn intrek nam en HET RUSTIGE DORP WERD IN 1966 OVERSPOELD MET MEDIA-AANDACHT rouw voor een lijkkoets die werd aangeschaft rond 1925 en ook in het gebouw werd ondergebracht." Een gift van Maria Wilhelmina van Vollenhove, die in 1896 het Buitenhuis Vrederust -het latere Huis Welgelegen- be trok en na haar dood het dorp een erfenis schonk waar naast een muziektent en een kerkorgel de stalling voor een brandspuit en een lijkkoets werd aangeschaft. De muntenvondst in Se rooskerke was groot nieuws in 1966 en het rustige dorp werd overspoeld met me dia-aandacht en bracht zelfs mensen van buitenaf op de been die het preiveldje met eigen ogen wilden bekijken en waarvan sommigen zelfs de hoop hadden om zelf nog een waardevol muntje uit de drassige grond te kunnen scheppen. IJdele hoop, zo bleek, want het terrein werd afgezet en bewaakt. 1966 was ook het jaar waarin het huwelijk werd voltrokken tussen Prinses Beatrix en Prins Claus. Als bruidsge schenk ging een delegatie uit Serooskerke onder leiding van burgemeester De Kam naar Paleis Soestdijk om het bruidspaar twee gevonden munten, een halve Zeeuwse Rijder uit 1610 en een Hon gaarse dukaat aan te bieden. Het 'muntenjubileum' wordt dit jaar dus herdacht met verschillende evenementen, zoals de expositie. Maar ook Koningsdag en de Jaarmarkt in het dorp zullen in het teken staan van de goud vondst van 50 jaar geleden. Een Gouden Concert staat ook op de agenda en tijdens de expositie kan toepasselijk een kop preisoep worden ge nuttigd! Volgende week in De Faam meer over de legendarische goudvondst in Serooskerke. De expositie over de muntenvondst, samengesteld uit ondermeer de collectie van Mart Olijslager is vanaf 23 januari tot en met 5 maart elke woensdagmiddag en zaterdagmiddag van 13.00-17.00 uur te bezichtigen in Historisch Educatief Centrum Het Oude Brandspuit huis, Torenstraat 32, Serooskerke. Meer info: www. hetoudebrandspuithuis.nl. De Faam woensdag 20 januari 2016 17 VLISSINGEN - Afgelopen zater dag werd het eerste jiu-jitsu toernooi gehouden in Steen- wijk. Happyfitness deed met drie deelnemers mee op het onderdeel newaza. Marwan Aarab behaalde zeer veras send goud in de klasse -77 kg tot 21 jaar. Andrea Ver- berkmoes behaalde ook een gouden plak, zij deed dit in de klasse senioren -62 kg. Andrea won al haar partijen overtuigend met submis sion. Een mooie prestatie op haar eerste kwalificatie toernooi voor het EK 2016 in Ghent. Diana Smid moest door afmeldingen van te genstanders een klasse ho ger spelen dan gepland. Zij behaalde daar een vierde plaats. MIDDELBURG - Op dinsdag avond 26 januari houdt de ZMf een regiobijeenkomst. De ZMf wil met inwoners van Walcheren spreken over lokale ontwikkelingen die natuur, milieu en land schap beïnvloeden. Bezoe kers kunnen zelf onderwer pen aandragen. Dit kan door vooraf een e-mail te sturen naar info@zmf.nl. De regio- bijeenkomst wordt gehou den in Palet Wijkcentrum, Johan van Reigersbergstraat 2, 4336 XA Middelburg en begint om 19.30 uur. www. zmf.nl (zie agenda). Natuurlijk heeft blindheid vooral nadelen. Help blinden en slechtzienden zo zelfstandig mogelijk te leven. Sms 'ogen' naar 4333 en geef éénmalig 2,50 of doneer via steunBartimeus.nl GEMEENTE - Bram, 15 jr. blind AANVRAAG OMGEVINGSVERGUNNING (uitgebreide voorbereidingsprocedure) Domburg Beatrixstraat 4. Het meiden van brandveilig gebruik. Ontvangstdatum 24 december 2015 Bovenstaande aanvraag kan uit meerdere activiteiten be staan, zoals bouwen, slopen, kappen, een uitweg maken en/of brandveilig gebruik van een pand. De publicatie van een aanvraag heeft een informatief karakter. Tegen een aanvraag kan geen bezwaarschrift worden inge diend. Dat kan pas nadat het college op de aanvraag heeft beslist. TER INZAGE De aanvraag kunt u inzien via www.veere.nl/vergunnin- gen of de centrale publieks- balie van het gemeentehuis, Traverse 1 te Domburg. Openingstijden van de balie zijn op maandag t/m don derdag van 09.00 tot 17.00 "uur, donderdagavond tot 20.00 uur (met uitzondering van Burgerlijke Stand zaken) en op vrijdag van 09.00 tot 12.00 uur. Wilt u één of meerdere dossiers inzien op het gemeentehuis, wij Domburg, 20 januari 2016 Burgemeester en wethouders van Veere leggen ze graag voor u klaar. Neemt u vooraf even contact met ons op via telefoonnum mer (0118) 555 444 of per e-mail gemeente@veere.nl. Kijk ook eens op www.veere.nl. loof boom disci pline vlekken water gekheid begelei ding kraan titel rund rondrit schok 8 T T 1 winter sporter scheeps- geraam- te 6 water kering kop draai bank kussen overtrek voor zetsel manwijf Tlep erwten soep 2 sleepnet rest bedrag lijk dier grote water vlakte film decor Frankrijk 9 opgerold wafeltje mond bouwen vrucht baar oord T oog ziekte 7 lastdier deel stadion 5 T 4 berg plaats bosgang bouw land geld lening op deze wijze uitroep warmte f T T bevesti ging rondhout persoon lijk vnw. raken T 3 jaarboek 10 schip 10 Het oude brandspuithuis in serooskerke. Foto: Wim van Haveren

de Faam | 2016 | | pagina 17