Grote ijsschotser! op de Westerschelde BLAUWG WOONPLAZA want het is weer OPRUIMING! O www.de-faam.nl De Faam woensdag 13 januari 2016 7 Het was een barre winter, die van 1928/29. Na normale temperaturen sloeg in november 1928, na enkele zware stormen, het weer drastisch om en ging het in februari hard vriezen. Er was die maand zelfs sprake van een Siberische Koudegolf. door Gerard van der Hoeven Temperaturen in februari kwamen nauwelijks boven het vriespunt en het kwik zakte tot min 10 en zelfs min 15 graden. Op 12 febru ari kon voor de vierde keer in de historie een Elfsteden tocht worden verreden. Ook in Vlissingen leidde de kou tot extreem ongemak bij be woners, vooral- werklozen en minder bedeelden. Ze kregen hulp van het 'Da mescomité voor Leniging van den Nood wegens de Strenge Koude', en voorzitter mevrouw Paap-Ritmeester deed een dringend beroep op 'offervaardigheid want den vorst houdt nog steeds aan. Hedenmiddag 1 uur stond de thermometer nog op 23 graden [-5 Celsius] en den nood blijft dus groot'. (Vliss. Ct. 19/2/1929). Met collectebussen werd geld ingezameld voor aan schaf van kleding en schoei sel. Er werd 2300 gulden opgehaald! Op 22 febru ari besloot het Vlissings gemeentebestuur 'door de buitengewone weersomstan digheden om alle gehuwde werkloozen en kostwinners te werk te stellen bij het op- D00R HET IJS KWAM DE SCHEEPVAART NAAR ANTWERPEN STILTE LIGGEN ruimen van sneeuw in de stad'. Door de extreme vorst kwam het scheepvaartver keer op de Westerschelde in moeilijk vaarwater. IJsschot sen die dreven voor de Vlis- singse kust zorgden ervoor dat op 18 februari de scheep vaart naar Antwerpen volle dig moest worden stilgelegd en zo'n twintig schepen op de rede van Vlissingen ble ven liggen. Het loodswezen besloot om wegens ijsgang geen schepen meer van en naar Antwerpen te lood sen. Het laatste schip, het Duitse stoomschip 'Alster' vertrok op 16 februari en de zondag daarna waagde geen enkel schip de rivier op of IJsschotsen op de Westerschelde tijdens de strenge winter van 1928/29. Op de achtergrond Boulevard Evertsen en Boulevard Ba n kert. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen/ Foto Dert af te varen. Het stilleggen van het scheepvaartverkeer was sinds 1890/91 niet meer voorgekomen. De ijsschot- sen zorgde voor veel bekijks. "t Zijn als duizenden vlot ten, grijs met blanke kuiven van de sneeuw. Ze botsen te gen elkaar, vereenigen zich, gaan weer uiteen, schuiven op andere schollen en 't is een druk gewemel zoo ver we kunnen zien'. (Vliss. Ct. 19/2/1929). Een uniek tafe reel dat pas in 1962/63 op nieuw te zien was. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een 'historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. Het zijn weer opruimingsweken bij BinnenUit! Korting dus op prachtige fauteuils, bankstellen, bedden, matrassen, tafels, kasten, zitkamers, kledingkasten, accessoires en nog veel meer. De flink afgeprijsde showroommodellen toveren gegarandeerd een smile op uw gezicht. Kom snel langs bij BinnenUit Meubelen en Bedden Slapen en vraag onze adviseurs naar de bijzondere acties! Schouwersweg 7 Heinkenszand 0113561482 binnenuit.nl 100 woonmerken 9.000m2 inspiratie persoonlijk woonadvies

de Faam | 2016 | | pagina 7