f Gladheidbestrijding in Middelburg Verantwoord stoken openhaard en kachel Wijzigingen ophalen huisvuil Koninklijke onderscheidingen Schaatsen op de ijsbaan Het huisvuil van vrijdag 1 januari wordt acht dagen later, op zaterdag 9 januari opgehaald. De container mag u tot 8 uur buiten zetten. U vindt de gewijzigde data op de afvalkalender 2016 en ook op website van de gemeente Middelburg: Inwoners/Afval/Ophaaldagen huisvuil. De lintjesregen 2017 is nog ver weg. De aanvraag voor de onderscheiding moet echter wel voor 1 augustus 2016 bij de gemeente binnen zijn. Een Koninklijke onderscheiding ontvang je niet zo maar. Mensen die een lintje krijgen, hebben zich op een bijzondere manier verdienstelijk gemaakt tegenover het koninklijk huis of de samenleving. Van bijzon dere verdiensten is sprake wanneer iemand zich geruime tijd zodanig voor de samenleving heeft ingespannen, dat deze inspanning uitgaat boven hetgeen van hem of haar verwacht mag worden. U kunt bij voorbeeld denken aan iemand die twintig jaar vrijwilligerswerk heeft gedaan. Aanvraag Wanneer u vindt dat iemand in uw omgeving in aanmerking komt voor een Koninklijke onderscheiding kunt u ëen voordracht indienen bij de burgemeester van Middelburg, Postbus 6000, 4330 LA Middelburg. Tevens dient u een aanvraagformulier in te vullen, die u kunt vinden op www.lintjes.nl. Het aanvraagtraject neemt enige maanden in beslag. De lintjes worden altijd door de burgemeester uitgereikt. Een aan vraag wordt niet per definitie gehonoreerd. Bij de beoordeling van een aanvraag wordt ook bekeken of de maatschappelijke waardering voor deze bijzondere verdienste al op een andere manier tot uitdrukking is gekomen. Het is niet mogelijk om voor jezelf een Koninklijke onder scheiding aan te vragen. Wanneer u overweegt een aanvraag voor een Koninklijke onderscheiding in te dienen, is het aan te bevelen voor meer infor matie eerst contact op te nemen met Els Verhage van gemeente Middelburg. Zij is telefonisch bereikbaar op nummer (0118) 67 54 38 of 06 51 42 29 29. Jse ren van ikkartons. :ering anier van in vordt te ns. Deze n biedt ieu. Orionis gewerkt amheden eer ver- agen uw oei. Dat ar niet- jke beleid, onkruid- :n tot een meente. leien ach- uidborstel ning of an 17 jubli- me ener- worden Warm- npen, gestookte rheid als lurzamen. hiermee dende ;omst de isidie is w. LBURG winkelpand 18 februari MIDDELBURG Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 Donderdag 8.30 tot 20.00 uur Hoewel het momenteel nog niet aan de orde is, staat gemeente Middelburg dag en nacht paraat om gladheid te bestrijden. Om sneeuw en ijzel zo goed mogelijk te bestrijden is een plan opgesteld waarin staat waar en hoe gestrooid gaat worden. De gemeente zorgt voor de alge mene gladheidbestrijding van de meeste wegen en'fiets- en voetpa den. Hoe graag we het ook zou den willen, de gemeente kan niet overal tegelijk strooien of schui ven. Inwoners, winkeliers en bedrij ven kunnen natuurlijk zelf ook het een en ander doen: bijvoorbeeld hun eigen stoep sneeuw- en ijsvrij houden. Strooizout is verkrijgbaar in de winkel. De strooiroute kun u bekijken op www.middelburg.nl/ gladheidbestrijding. Ook kan sommige overlast worden voorkomen. Als er vorst wordt ver wacht is het niet aangeraden om op straat de auto te wassen. Dan komt er water op straat te liggen dat na bevriezing voor gevaarlijke Door verkeerd gebruik kan een kachel of openhaard onnodig over last en milieu- en gezondheidspro blemen veroorzaken. Zo kunnen bij het stoken bepaalde stoffen vrijkomen die nadelige gevolgen hebben voor de luchtkwaliteit. Mensen met ademhalingsziekten en jonge kinderen lopen extra gezondheidsrisico's bij verkeerd stoken. Stokers kunnen zelf veel doen om de schadelijke effecten te beperken. Tips die bijdragen om de scha delijke effecten te beperken: Maak bij de aanschaf de juiste keuze Uit een open haard verdwijnt 90% van de opgewekte warmte door de schoorsteen, terwijl bij een hout- of kolenkachel 65% a .75% wordt omgezet in warmte in de woning. Kies een kachel die het juiste vermogen heeft afgestemd op de te verwarmen ruimte. Gebruik altijd de juiste brandstof Een allesbrander bestaat niet. Stook alleen die stoffen in de ka chel waarvoor de kachel geschikt is. Stook geen afval of kranten papier. Drukinkt veroorzaakt veel schadelijke emissies. Als hout gestookt wordt, 'gebruik dan alleen onbehandeld hout dat goed droog is. Hout kan het best enkele jaren drogen voordat het gestookt wordt. Gebruik ook geen multiplex of spaanplaat. Let er op dat de schoorsteen goed trekt Zorg dat de schoorsteen de juiste hoogte en de juiste diameter heeft zodat de schoorsteen goed trekt. Telefoon: E-mail: Internet Twitter: Facebook: situaties kan zorgen. Voorkom vastvriezen van afval Om te voorkomen dat het gft- en restafval in uw container vast vriest, kunt u het beste kranten papier of zaagsel onderin de container doen. Stamp het afval niet aan. Zorg ervoor dat er geen nat afval in de container gaat, laat het desnoods eerst uitlekken. Eventueel kunt u op de inzameldag het afval losmaken, maar doe dit voorzichtig. Door de vorst is uw container kwetsbaarder dan an ders. Zet uw container uit de wind of in een schuur. 140118 info@middelburg.nlt www.middelburg.nl ©GemMiddelburg gemeentemiddelburg Foto: Aart van Belzen Ventileer de ruimte waar uw haard of kachel staat Een kachel zuigt lucht aan van binnen uw woning, zorg daarom voor voldoende aanvoer van verse buitenlucht via bijvoorbeeld ventila- tieroosters. Smoor het vuur niet Smoren ontstaat doordat de zuurstof toevoer geblokkeerd wordt. Als de kachel een te groot vermogen heeft wordt vaak de luchttoevoer dicht gezet waardoor de kachel gaat smoren. Hierbij komen veel meer vervuilende stof fen vrij. Zorg dus altijd voor een zo volledig mogelijke verbranding. Als er een kleurloze of witte rook uit de schoorsteen komt weet u dat u goed bezig bent. Grijsblauwe, grijze of zwarte rook geeft aan dat u verkeerd bezig bent. Maak het vuur milieuvriende lijk aan Gebruik voor het aanmaken van de kachel geen proppen krantenpa pier. Gebruik hiervoor bij voorkeur natuurlijke aanmaakblokjes of kleine houtjes. Niet stoken tijdens mist of windstil weer Op sommige momenten kunt u beter niet stoken. Bij mistig of windstil weer trekt de schoorsteen niet optimaal, zodat er meer rook en schadelijke stoffen geprodu ceerd worden. Die slaan neer en blijven in de omgeving hangen wat niet prettig voor de buren is. Daarnaast is de kans op koolmo noxide verontreiniging tijdens dit weer groot. As en roet in de in de vuilnisbak As en roet bevatten kankerverwek kende stoffen. Deze stoffen horen dus niet op de composthoop of de tuin maar in het overig huishoude lijk afval. Foto: Aart van Belzen Foto: Aart van Belzen S U kunt nog tot en met zondag 17 januari schaatsen op de ijsbaan op de Markt. De baan is bijna elke dag tot 22.00 uur geopend. Kijk voor meer informatie op zeelandhoudtvanschaatsen.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 9