Help mee archieven aan te vullen Ybeltje wil jaar goed beginnen De Faanf Vlissingen, 700 jaar Opvoeden: grenzen stellen O www.de-faam.nl De Faam Wie woonden tussen 1826 en 1900 op Walcheren? Wat deden de eilandbewoners voor de kost? Het Zeeuws Archief roept de hulp in van de Walchernaren. Foto: Zeeuws Archief Wie woonden tussen 1826 en 1900 op Walcheren? Wat deden de eilandbewoners voor de kost? Het Zeeuws Archief in Middelburg is een crowdsourcingproject begonnen om de bewoners van Walcheren in de 19e eeuw in beeld te brengen. MIDDELBURG - Er is begon nen met de registers van Koudekerke. Iedereen kan thuis via de computer mee helpen om gegevens uit ar chiefstukken in te voeren in een online database. De bevolkingsregisters van Walcheren behoren tot de vroegste van Nederland. Al vanaf 1826 werd in Zeeland per adres geregistreerd wie er woonden, waarheen de bewoners verhuisden en wat hun beroepen waren. Het overzicht van personen per adres geeft informatie over gezinssamenstelling en huishouding. Rangen en standen De beroepen schetsen een beeld van de talrijke rangen en standen - van dienstbode tot grootgrondbezitter, van loonwerker tot kleine zelf standige. Daarmee zijn deze VLISSINGEN - Ybeltje is een poesje van 8 jaar oud. Ze is het liefst alleen met haar baasje. Dus bij voorkeur geen kinderen of andere huisdieren waar zij de aan dacht mee moet delen want daar gaat haar humeur niet op vooruit. Nieuwe kans Ybeltje is een kletskous die af en toe wat chagrijnig kan overkomen maar het zeker niet zo bedoelt. Ze is dol op kopjes geven en als Ybel tje eenmaal op u is gesteld, komt ze graag bij u liggen. Wie geeft deze poes een nieuwe kans in 2016? Belangstelling voor Ybeltje of voor één van de andere registers een bijzonder rijke bron voor het leven op Wal cheren in de 19e eeuw. Zij maken verdergaand genea logisch en historisch onder zoek naar wonen, werken en leven op Walcheren moge lijk. Walchenaren kunnen helpen het archief nog com pleter te maken. Belangstel lenden kunnen een account aanmaken op www.vele- handen.nl en kiezen voor het project 'Wonen op Wal- 1 cheren'. Vervolgens worden scans getoond uit de bevol kingsregisters. Deelnemers kunnen nu gegevens uit de scans online gaan invoeren. Na controle en voltooiing van de registers van Koude- MIDDELBURG - Paulien Bom houdt zaterdag 16 januari een lezing over opvoeden. De lezing is van 10.00 tot 12.00 uur in Vrije School Zeeland aan de Willem Arondeusstraat 59 in Mid delburg. We geven kinderen graag de ruimte om zichzelf en de wereld te ontdekken. Maar wat als het kind die vrijheid en overdaad niet blijkt aan te kunnen? Dan worden we streng of juist toegeeflijk, we gaan praten, eisen of onder handelen... we belanden in gedoe. Waarom draaien we de boel niet gewoon om? Bouwen we eerst aan dui delijke gewoontes en bieden we veilige grenzen? Als die grenzen meegroeien met waar het kind aan toe is, dan gaan vrijheid en verant woordelijkheidsgevoel ge- COLOFON Advertentieverkoop en media-advies Erik Niwele E advertising.zeeland® persgroep.nl T 06-17 92 80 40 Familieberichten E famliieberichten@persgroep.nl T (088)-013 99 99 Zelf een familiebericht opgeven kan via www.famiUeberichtenonline.nl Rubrieksadvertenties E advertising.sales@persgroep.nl T (088) 013 99 99 Bezorgklachten www.de-faam.nl/service T 0900-424 57 26 Kantooradres Edisonweg 37E, 4382 NV Vlissingen Commercieel directeur Tessa van Waarde Website wwwxle-faam.nl de Persgroep Nederland BV 'tk kerke worden de ingevoerde gegevens samen met de scans gepubliceerd op: O www.zeeuwsarchief.nl, www.zeeuwengezocht.nl en www.archieven.nl. lijk op. En ontstaat er ruimte voor persoonlijke idealen en sociale betrokkenheid. In Nieuw-Zeeland zeggen ze 'Er zijn twee dingen van blijvende waarde die ouders hun kinderen mee kunnen geven: wortels en vleugels.' Tijdens deze lezing ligt het accent op de wortels: vei-- ligheid, fysieke en verbale grenzen, zelfbeheersing en het goede voorbeeld komen aan bod, maar ook nieuwe media en de vraag waarom ouders zo vaak het woordje 'eigenlijk' gebruiken. Pau lien Bom werkte als ver pleegkundige op consulta tiebureaus. 'Kinderen en grenzen stellen' schreef ze op basis van ervaringen met de vele gezinnen die ze be geleidde. Dit boek verschijnt begin 2016 als geheel herzie ne uitgave bij Boekschap. Radactie en persberichten Marina Meijers E redactie.faam® persgroep.nl T(088)013 0921 Redactie Marina Meijers (eindredacteur), Conny den Heijer, Gerard van der Hoeven, Mark Lobbezoo, Dimp Nelemans, Stan Ross, Ingrid Borger (fotograaf), IzaJk Verkeste (fotograaf) Redactiechef Oennis Rijsbergen Algemene voorwaarden en overige bformat» www.persgroep.nl/adverteren De Faam is een uitgave van da Persgroep Nederland bv Aangeboden kopij kan zowel worden geplaatst in de gedrukte als digitale uitgaven van de Persgroep Nederland bv Druk de Persgroep Nederland woensdag 6 januari 2016 5 KORT NIEUWS Neem een kijkje bij Club Vief VLISSINGEN - Op zater dagochtend 16 januari is er een open huis bij Club Vief. Senioren die in beweging willen blijven en benieuwd zijn naar de beweegactivitei- ten van Club Vief, zijn welkom om een kijkje te komen nemen. Bezoekers kunnen gratis gezond- heidschecks laten doen en informatie krijgen over voeding en bewe ging. Tijdens het open huis worden demon straties gegeven van een aantal groepslessen. Het programma van het open huis staat op www.club- vief.nl. Het open huis is van 10.00 tot 13.00 aan de Vredehoflaan 370 (Ter Reede) in Vlissingen. Deelnemers ezocht voor unstroute OOST-SOUBURG - Op zaterdag 14 mei is de eerste kunstroute in Oost-Souburg. Op diverse édressen worden creaties, ontwerpen of eigendom men tentoongesteld aan geïnteresseerden. Tijdens deze route zijn ook huiskamerconcerten bij te wonen. Voor de kunstroute en de huis kamerconcerten is de organisatie nog op zoek naar deelnemers. Meer info via kunstroute@ zeelandnet.nl of kijk op facebookpagina Kunst- route Oost-Souburg. Militaire oefening in gemeente Veere VEERE - Binnen de ge meente Veere worden op woensdag 6 en donder dag 7 militaire oefenin gen gehouden. De oefe ningen zijn in het kader van het trainen van mi litairen van de luchtmo biele Brigade. Praktisch gezien houdt de oefening in dat er een luchtmo biele aanval gedaan zal worden op een civiel object in de gemeente Veere. Aansluitend zal er een verplaatsing plaats vinden over bestaande wegen en paden, hierbij zal het overige verkeer geen hinder ondervin den. Aan deze oefening nemen 25 personen deel en vier wielvoertuigen. Er wordt gebruikgemaakt van (oefen)munitie. De oefenende troepen staan onder leiding van de Commandant 11 Lucht Mobiele Brigade uit Schaarsbergen. Advies orchideeën bij Groenrijk MIDDELBURG - Zaterdag 9 januari van 9.00 tot 17.00 uur en zondag 10 januari van 12.00 tot 17.00 zijn le den van de Nederlandse Orchideeën Vereniging aanwezig bij Groenrijk in Middelburg. Zij geven advies over de verzorging van de orchidee. Breng uw plant mee zodat zij u gericht kunnen advise ren. LETTY DEMMERS, BURGEMEESTER Het jubileumjaar 2015, waarin Vlis singen 700 jaar stadsrechten viert, is voorbij. Zaterdag 19 december hebben we officieel dit bijzondere kroon jaar afgesloten met een schitterend concert, gegeven door de Vlissingse Oratorium Ver eniging met medewerking van het Holland Symfonie Orkest en solisten onder leiding van Pim Overduin. Gegeven in de voor Vlissingen zo speciale Sint'jacobskerk. Een kerk die door alle eeuwen heen een bij zondere rol heeft gespeeld en nu ook weer tijdens het jubileumjaar en in het bijzonder tijdens dit concert. Als ik terugkijk op 2015 zijn er circa 60 activiteiten geweest, waarin Vlissingen 700 een speciale rol heeft gespeeld. Met een belangrijk kenmerk, namelijk dat veel mensen zich daarvoor hebben ingezet; scholen, ondernemers, kunstenaars, wijk bewoners, verenigingen, organisaties en vooral de Vlissingse burger. Een kleine opsomming van de vele activi teiten. Op 2 april was het openingsfeest (de dag dat de stad Vlissingen 700 jaar geleden stadsrechten kreeg), de viering van 6 april- letje, de prachtige tentoonstelling die de leerlingen van de Sint Jozefschool hebben gemaakt, 4 zeer leerzame symposia. Maar ook het concert van de Marinierskapel, Vlissingen Maritiem, De Burendag en de vele tentoonstellingen. Want ondanks, of misschien wel dankzij, de moeilijke financiële omstandigheden waarin de gemeente verkeert, hebben wij samen kans gezien met beperkte middelen er een geweldig jaar van te maken.Lees de volledige column op www.vlissingen. nl/college. Ybeltje is een schat van een poes en wil 2016 graag in echt thuis starten. Foto: Dierenasiel Walcheren katten of honden die mo- asiel aan de Maanweg 5 in menteel in Dierenasiel Wal- "Vlissingen. Meer informa- cheren verblijven? Kom dan tie op www.dierenasielwal- eens een kijkje nemen in het chere.nl.

de Faam | 2016 | | pagina 5