O HET LEUKSTE CADEAU m koop je bij de VVV Uw kostbaarheden zijn goud waard! 'Roode Vaandels' tegen Leger des Heils BLAUWGERUITE goudwisselkantoor MSSSi www.goudwisselkantoor.ni 'fi gendom van familie De R„{ter en "C Dat gebeurde in een lokaal op de hoek van de Gravestraat/ Korenstraat in de voorma lige herberg, koffiehuis en ballroomzaal Tivoli. Het liep storm! Er moest politie aan te pas komen om het gedrang in toom te houden. 'In de zaal zelve was het dra niet om uit te houden van de hitte.' (VC 26/9/1888) Een verslaggever van de Goessche Courant was niet onder de indruk: 'Er is niets nieuws onder de zon. Men kan hetzelfde in de ker ken horen' (GC 25/9/1888). Hij vroeg zich af waarom het Leger 'in onontwikkelde kringen in de onderste lagen der bevolking zoveel invloed verwierf.' Hij was niet de enige die sceptisch reageerde op het geüniformeerde heilsleger. In verschillende plaatsen werden ze belaagd door voornamelijk sociaaldemo craten met 'roode vaandels' die de orde verstoorden. Nog voordat de evangelisten hun Strijdkreet konden laten ho ren, werden ze beschimpt en waren er opstootjes. Ook in Vlissingen liep het uit de hand door 'kwajongens en volwassenen door moedwil lig stoornis te verwekken wanneer heilsoldaten zich op straat vertoonen, door HEILSOLDATEN WERDEN SOMS BESPOT EN ZELFS MET VUILNIS BEKOGELD uitschelden, bespotten, nalo pen, ja, zelfs door met vuilnis en steenen te werpen (Vliss. Crt. 30/11/1888). De krant schreef dat onder grove bele digingen heilsoldaten onder politiebegeleiding moesten worden thuisgebracht. Bekend is dat oprichter Wil liam Booth regelmatig met de mailboot vanaf Queens- boro naar Vlissingen voer om van daaruit met de trein een Nederlandse vestiging te bezoeken en toe te spreken. Op 30 oktober 1888 bezocht hij na aankomst in Vlis singen het Legerkwartier in Middelburg. Later werd het Leger des Heils het symbool van strijd tegen armoede en verspreiding van de Blijde Boodschap. In Vlissingen waren in ver schillende panden bijeen komsten en filmvertoningen en was er daklozenopvang. Vanaf 1961 stond het hoofd kwartier in de Dr. Staver manstraat. Waarbij sommige Vlissingers er van uitgingen dat de Almachtige daar zijn vaste permanente verblijf plaats had. Op grote afstand was de spreuk op de gevel zichtbaar: 'Twijfel Niet God Is Er...' Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 16 december 2015 7 li' öigtfat! Goudwissefkantoor heeft ruim 25 jaar L expertise? vvv oiftcard r WV Dinercheque Jet Mtterste arde*ra Het leukste overnachtingscadeau Locatie Serooskerke Parkeerterrein 'zwembad de Goudvijver' Zandput1 4353 BA Serooskerke serooskerke@>goudwisselkantoor.nl Openingstijden Elke woensdag van 13.30 -16.30 uur 9 Ook u heeft kostbaarheden in huis. Misschien wel veel meer dan u denkt. Een paar oude munten, een ketting of een horloge, een treintje waar opa nog mee heeft gespeeld of een doosje met oude bankbiljetten. Laat uw kostbaarheden eens geheel vrijblijvend beoordelen door een specialist van Goudwisselkantoor. Dan ontdekt u of uw kostbaarheden goud waard zijn. Als u deze zou willen verkopen betalen wij u ook nog eens een reële prijs. Ontdek wat Goudwisselkantoor voor u kan betekenen: Inkoop Verkoop Velling Verpanden Beleggen m Goud Zilver Munten t/ Sieraden, diamanten en horloges v Oude bankbiljetten V Postzegels Antiek speelgoed Vrij kort nadat in 1886 (Sir) William Booth in Londen de Saivation Army had opgericht, werden ook in ons land vestigingen geopend van het Leger des Heils. In Vlissingen op 22 september 1888. door Gerard van der Hoeven Het hoofdkwartier in de jaren zestig van het Leger des Heils in de Dr. Stavermanstraat. Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen

de Faam | 2015 | | pagina 7