'Het is niet meer zoals in opa's tijd' Harense Smid, Mikro Electro en It's zijn nu BCC! MOSSELVISSERIJ BCC Middelburg Mortiere Mortiere Boulevard 26 4336 RA Middelburg De Thoolse Firma gebr. A.J.Schot is meer dan hon derd jaar geleden opgericht door de overgrootvaders Schot, voorvaders van Daan, Johan en Wim Schot en Ar thur Oostinga. Het jaar rond zijn drie van de mannen steeds een hele week aan boord. Onderweg naar de Waddenzee of thuis op de Oosterschelde. Mosselvis serij mag alleen als de zon op is; dus kunnen ze zich te veel uren onderweg niet permitteren. België is een grage consu ment van grote mosselen. De Fransen eten liever de klein tjes. Wij Hollanders houden van een rijke volle mossel. En daarin zijn we niet de enigen. Zeesterren, wie had dat ooit gedacht, zijn onze vijand, ze zijn er dol op. Ze houden met hun armen de mossel dicht totdat hij stikt. Hierna trekt de zeester met zijn zuignapjes de mossel open, laat zijn maag in de mossel en eet hem leeg. MOSSELZAAD MOET OP DEN DUUR ALTERNATIEF WORDEN GEWONNEN Oostinga: "Mosselen wor den tijdens hun groei be dreigd door meer gevaren. In laag water met flinke wind erop rollen tot bolle tjes samengesponnen mos selen weg. In dik water, een speciaal mengsel van zand en water als gevolg van lan ger durende storm, kunnen de halfwas mosselen stik ken. Men is maar wat hui verig voor besmetting met exoten. We mogen momen teel de mosselen niet van de Oosterschelde naar de Waddenzee brengen om ver spreiding tegen te gaan. Op de lading dient volgens een uiterst streng protocol zoet water te worden gezet om exoten te doden." Voor 1998 moesten natuur beschermers het causaal verband aantonen tussen de mosselvisserij en bodem- schade. Daarna was het aan de mosselvissers om aan te tonen dat ze geen signifi cante schade aan de bodem toebrachten. Hiermee werd de bewijslast omgekeerd, iets wat maar moeilijk aan te tonen was. Oostinga: "Na rechtsgang kregen we dan ook altijd wel vergunning. In 2008 werd die door de Raad van State nietig verklaard. De mosselvisserij sloot daar op een convenant met de NGO's, waarin natuurbe schermingsorganisaties ver enigd waren. Voorwaarde van de NGO's was dat het benodigde mosselzaad op den duur volledig alterna tief zal worden gewonnen en niet meer van de bodem gevist. En er kwam een pro centuele gebiedssluiting in stappen van 20 procent, met als doel een volledige slui ting in 2020. Dat moet ge compenseerd worden door invang van MZI mosselzaad, een alternatieve manier om mosselzaad te verkrijgen als antwoord op die gefaseerde sluiting van mosselzaad- banken. Mosselkweek aan touwen, boven de zeebo dem. Met daarboven de op vallende gerangschikte rijen drijvende mosseltonnen." De oogsttijd van het ge kweekte mosselzaad loopt grofweg van eind juli tot september. Dat tijdstip ver schilt per jaar. Oostinga: "Een probleem is dat je soms te vroeg moet beginnen om het op tijd klaar te krijgen. En als het mosselzaad te groot wordt, komt het los op het substraat te zitten en heb je kans dat het eraf valt." Als antwoord daarop zijn automatisering van het in- hangen van de MZI syste men en die van het oogsten in samenwerking met ma chinebouwer Jansen Tho- len BV ontwikkeld. Het ge patenteerde ontwerp heeft onlangs de publieksprijs Emergo Innovatie Zeeland met 41 procent van de stem men gewonnen. Ook al zijn de mosselman nen vrijwel het hele jaar op zee, het digitale tijdperk rukt op. Iedere beweging moet worden genoteerd. Alles wordt gemeten en gecontro leerd. Oostinga: "Dit leven is niet meer te vergelijken met dat van onze grootvaders. Ik weet niet of de volgende generatie nog een toekomst heeft waarin een rendabele bedrijfsvoering mogelijk is." BOSCH wasmachine Mei de overname van een elekfronica-winkel bij jou in de buurt, kan ook jij nu bij BCC ferechf voor hel- besl-e advies. O www.de-faam.nl De Faam woensdag 16 december 2015 43 Blauwe en grijze mosseltonnen in de Oosterschelde. Die raakt er langzamerhand mee bezaaid en wij zijn er al bijna aan gewend. Arthur Oostinga vertelt op een doordeweekse avond aan boord van de TH-4 als de boot in Zierikzee aange meerd ligt, over de ontwik kelingen in de mossel visserij. doorLoes Ambrosius De Thoolse Firma gebr. A.J.Schot vist al meer dan een eeuw. De mosselvisserij is de laatste decennia echter enorm veranderd. Foto: L pei(aar Bewijslast Mosselzaadvanginstallatie A/1ZI De alternatieve mosselkweek aan in het zeewater han gende touwen onder de bekende mosseltonnen is enorm arbeidsintensief werk, waarbij ontelbaar veel touwen aan elkaar geknoopt moeten worden. In het automatise ringsproject moet dit werk letterlijk uit handen worden genomen van de mosselvisser. Tijdsnood Rendabel Verkor! de waslijd me! 65% of was 50% zuiniger dankzij VarioPerfec! WA628346N; Energieklasse A+++ 6 kg trommelinhoud 1400 loeren* Resffijdindicab'e en uitgestelde star!* Waferbeveiiiging.

de Faam | 2015 | | pagina 43