De Jonge en Baarends gastheren voor de BTZ AUTONIEUWS Goede leermeesters Mazda blijft nog steeds trouw aan wankelmotor Soepel in het rulle zand De Jonge levert 4wd aan de politie Goed zicht in de winter De meeste auto's staan buiten voor de deur en dan moeten de ruiten ijs vrij worden gemaakt. IJskrabbers Een goede ijskrabber is van groot belang, zeker één met een extra gekartelde rand voor dikke ijslagen. Berg hem op een vaste plaats op en laat hem niet slingeren. Betaalpassen en CD hoes Met een betaalpas of een lege CD hoes kan het toch ook? Zou ik niet doen, de pas is daarna kapot en de plastic CD hoes veroorzaakt blijvende krassen op de rui ten. Ruitenwissers De rubber wissers vriezen vlug vast en bevroren wis sers laten krassen achter, ze ker in combinatie met straat- vuil. Er zijn tegenwoordig ijskrabbers speciaal voor ruitenwissers in de handel, (wissers 's nachts los van de ruit) Ruitontdooier ijskrabber Bij hardnekkige ijs vorming is echter een combinatie van ruitontdooier en ijskrabber aan te bevelen. De öntdooier lost het ijs op en de krabber heeft het een stuk gemakke lijker. Het voorkomt in ieder geval krassen. Ruitontdooier tast de lak niet aan. Geen heet water! De ruiten nooit met heet water ontdooien. De sterke temperatuurswisseling ver oorzaakt vaak scheuren in het glas. Trouwens met lauw water loop je ook al dat risico. Resten straatvuil in het ijs In de ijslaag op de voorruit bevindt zich allerlei straat- vuil, dat bij het krabben als schuurpapier werkt en dus krassen op de ruit veroor zaakt. Verstandig is het om voordat u de auto verlaat, even de ruiten te reinigen met de ruitensproeier. Dat scheelt enorm. Beschermfolie Wie niet wil krabben, moet een afdekfolie gebruiken. Dan kunnen de ruiten niet dichtvriezen. Speciale folies worden al vanaf 10 euro op internet aangeboden. Wist u dat het strafbaar is om met gedeeltelijk bevroren ruiten te rijden? Afdekfolies voor komen dat ongemak, maar het kost wel tijd ze te instal leren. GOES - Circa 1000 leerlingen uit het 2e jaar van het vmbo namen vorige week deel aan de jaarlijkse Beroepen Oriëntatie Techniek Zee land (BTZ). De leerlingen kwamen van de scholen voor Voortgezet Onderwijs uit Walcheren en de Ooster- schelderegio. De BTZ is een initiatief van GOES - Tientallen jaren al houdt Mazda vast aan de techniek van de wankelmo tor. En ook voor de toekomst lijkt er voor deze techniek een rol bij het merk wegge legd. Tijdens de meest re cente Tokyo Motor Show to- de Zeeuwse vmbo-decanen die in samenwerking met verschillende organisaties VMBO-LEERLINGEN MAKEN KENNIS MET AUTOTECHNIEK uit het bedrijfsleven kennis laten maken met de tech niek. Wat betreft de voer- verde Mazda de RX-Vision uit de hoge hoed. Het nieuwe model blijkt een realistische opvolger van de RX-7 en RX-8 die volgens een woordvoerder beslist in productie zal gaan, zoals alle andere conceptmodel- tuigentechniek hebben dit jaar Toyota De Jonge en Au toschadeteam Baarends de hoofdrol gespeeld. Beide be drijven hebben er direct baat bij dat leerlingen volgend jaar voor voertuigtechniek kiezen. Bij Baarends zagen ze bijvoorbeeld hoe schade auto's met behoud van de fabrieksgarantie vakkundig worden hersteld met behulp van lijm- en lastechnieken. len van dit merk van de laat ste jaren. De ondertussen beproefde wankeltechniek heeft een SkyActiv behan deling ondergaan waardoor het niet anders kan dan dat het brandstofverbruik dras tisch is verbeterd. Een wan- Bij Toyota De Jonge kregen ze opdrachten rondom de hybridetechniek van een Toyota Prius, verzorgd door docenten en studenten van het ROC Scalda uit Vlissin- gen. Ook werden ze inge wijd in de materie van zo mer- en winterhanden, het vervangen van voorruiten en uiteraard de merkbele- ving van Toyota, het groot ste automerk ter wereld. keimotor staat immers niet bepaalde bekend vanwege zijn bescheiden dorst. Sinds de productiestop van de RX- 8 in 2012 is Mazda blijven werken aan de verdere ont wikkeling van deze bijzon dere motortechniek. Natuurlijk viel de grote Toy ota Land Cruiser op in de mooie showroom van Auto bedrijf De Jonge, Toyotadea- ler voor de Bevelanden, Walcheren, Schouwen-Dui- veland, Tholen en St. Phi- lipsland. Ik trof het, want de twee politiemensen van het korps uit Renesse kwamen hem net ophalen. De indrukwekkende four- wheeldrive is nauwelijks herkenbaar als een Toyota, want de enorme bullbar met de grote ledschijnwerpers bepalen voornamelijk de uitstraling. De Land Crui- sers worden uiteraard gele verd via de importeur, maar voordat ze bij De Jonge in de showroom staan, hebben ze al een heel traject doorlo pen. Bij Carrosseriefabriek Veth in Duiven wordt de Land Cruiser klaargemaakt voor het werk in de duinen en op het strand. De bullbar, de beplating om de motor te beschermen, de .lier en allerlei aanpassingen die noodzakelijk zijn voor het zware werk worden daar ge monteerd. Veth heeft naam gemaakt bij de fabricage van fourwheeldrives die aan de Dakarrally deelnemen. Bovendien heeft men daar een Dinitrolbehandeling en kathodische bescherming aangebracht. Die uitgebrei de tectylbehandeling is na tuurlijk noodzakelijk, opdat het zoute zeewater geen vat op het onderstel krijgt. Deze aanpassingen duren vijf dagen. Vervolgens gaat hij naar Schadenet Van Gestel in Breda voor het spuitwerk. Tot slot wordt de Toyota bij ABIOM in Wijchen van po- litie-specifieke middelen voorzien. Zodra er een mel ding binnenkomt, verschijnt automatisch de route op het grote display. Bovendien is de auto voor zien van een volgsysteem, zodat de centrale weet waar hij zich bevindt. 7 stappen voor winterklare auto Uw merkendealer heeft het koelwater al gecheckt, -20° is het minimum, zorgt u verder ervoor dat het er zich voldoende antivries in het reservoir van de ruiten- sproeier bevindt. Controleer het oliepeil va- ker dan normaal. Indien u veel korte afstanden aflegt, neemt de olie bij koud win terweer meer condenswater op en wordt de smering ne gatief beïnvloed. In dit ge val is een verversingsbeurt buitenom de reguliere beurt een optie. De accu verdient meer aandacht dan normaal. Na tuurlijk heeft uw dealer hem gecheckt, maar hij heeft het zwaar bij lage temperaturen. Als hij al wat ouder is, geeft hij vlugger de geest. Logisch toch, hij moet zo hard wer ken.... Natuurlijk heeft de dea ler de ruitenwisserbladen gecontroleerd, maar als ze voor de zoveelste keer weer vastgevroren op de voorruit zitten, gaat de functionali teit hard achteruit. Voorko men is hier ook beter dan genezen. Als uw auto buiten slaapt, is het verstandig om een karton of iets dergelijks over de voorruit te leggen. De rui tenwissers even optillen en op het karton leggen. Kleine moeite, groot plezier! De verlichting heeft uw merkendealer al bekeken, maar in deze donkere dagen zou ik wekelijks even een 'lichtrondje' maken. Niet alle automerken geven op het dashboard een aanwij zing dat er een lampje kapot is. Om te voorkomen dat de portierrubbers vastvriezen, kunt u ze met si 1 iconenspray inspuiten, de sloten behan delen met grafietspray. Vuil trekt vuil aan Het valt me elke winter weer op dat auto's er zo vies uit blijven zien. Natuurlijk kunt u uw auto niet schoon houden, zeker als er pekel op de weg ligt. Elke week een wasbeurt is echter geen luxe, maar min of meer een must. Een goede wasstraat beschikt ook over een bo demreiniger die het smerige zout uit alle hoeken en gaten verwijdert. Ik weet wel dat moderne auto's niet meer zo snel roesten, maar het zoute goedje nestelt zich op plaat sen waar het absoluut niet mag blijven zitten. Ook is het goed om de licht metalen wielen wekelijks schoon te maken, want de combinatie van zout met slijpsel van de remblok- m ken tast het aluminium flink aan. Tot slot: houd de ruiten, ook aan de bin nenkant schoon. Als u de airco in combinatie met de verwarming gebruikt, is de condens in een oogopslag verdwenen. De airco heeft echter ook een nadeel: hij laat een blauwachtige waas achter op de ruiten. Elke week met een autoruitrei- niger schoonmaken, goed zicht is van levensbelang! door Rob Strating De studenten van het ROC Scalda uit Vlissingen ontpopten zich als goede leermeesters bij de opdrachten rondom de hybridetechniek van de Toyota Prius. Mede dankzij de medewerking van de directie en personeel van Toyota De Jonge en een aantal leskisten, beschikbaar gesteld door de importeur van Toyota, Louwman in Raamsdonkveer, werd de techniekweek een groot succes! Foto: PR De politie Land Cruiser heeft een 2,8 liter viercilinder diesel in het vooronder met 177 pk/450 Nm. Dankzij het langeslagprincipe is de grote vierpitter ongelooflijk soepel en is hij in het rulle zand tot grote inspanningen in staat. Foto: Rob Strating door Rob Strating Bullbar door Rob Strating *-

de Faam | 2015 | | pagina 43