Lokaal én gezellig winkelen voor een betere wereld De Ceuftste winftefs Bij u in de Buurt GRATIS 5,- korting op een muts van Barts. Piart voor uw stad bij aankoop van een KOSTUUM OF COMBINATIE GRATIS OVERHEMD NAAR KEUZE John's Men Women Leuke en hippe plekken bij jou in de buurt, waar je geniet van een goede koffie met een biologische lunch, die toffe tweedehands schat scoort of dat bijzondere fair trade cadeautje op de kop tikt. Gewoon plekken waar je vrolijk van wordt. Switch ontwikkelde voor Eerlijk Winkelen winkelroutes in vier Zeeuwse gemeentes die je de weg wijzen langs deze eerlijke adressen. VLISSINGEN - "Voor de provincie Zeeland hebben we routes gemaakt door de gemeen tes Goes, Schouwen-Duiveland, Terneuzen en Veere," vertel Pascal Elegeert. Elegeert is beleidsmedewerker bij Switch, een organi satie die gedrag stimuleert dat bijdraagt aan een duurzame en rechtvaardige wereld. Be langrijke pijlers bij Switch zijn gezond en verantwoord eten, duurzaam ondernemen, maar ook recycling en op de fiets naar je werk. "Om als ondernemer een plekje te krijgen in de lijst met alle eerlijke adres sen dien je wel te passen in één van de drie hoofdcategorieën: fairtrade, biologisch of tweedehands." Past een winkel of horeca gelegenheid nou niet helemaal in één van deze categorieën maar draagt hij wel bij aan een betere wereld? Ook dan is het mogelijk een plek in de lijst met eerlijke adressen te verdienen. Switch verzamelde al honderd biologi sche, fairtrade of tweedehands adressen verspreid over vier Zeeuwse gemeentes en bundelde ze in vier routes. Een handige app biedt een overzicht van alle plekken. Met een plattegrond erbij. Op basis van je GPS- positie heb je snel een overzicht van de eerlijke adressen in de stad waar je op dat moment bent. Door de filtermogelijkheid zoek je gericht naar bijvoorbeeld een biolo gisch restaurant of een kringloopwinkel. Er is ook een papieren Eerlijk Winkelen rou te, die vierentwintig winkels uitlicht. Het meest actuele aanbod vind je in de app. Ondernemers kunnen zichzelf aanmelden, maar de consument kan een leuke plek tip pen. "Via deze wegen verzamelen we alle adressen. We sturen berichten naar onder nemers en we zoeken ook zelf. Daarna in ventariseren we de adressen en besluiten we welke er op de papieren plattegrond komen. Na het drukken van de kaart met daarop de vierentwintig adressen is het natuurlijk altijd nog mogelijk om nieuwe leuke plekken toe te voegen in de app. Mits ze voldoen aan de gestelde criteria." Het leuke van deze lijst is dat iedereen die erin opgenomen is ervoor kiest om bewust te ondernemen. Elegeert: "Elk adres onder scheidt zich op zijn eigen manier." Biolo- MET AL DIE FIJNE ADRESSEN WORDT LOKAAL SHOPPEN EN ERGENS LUNCHEN NOG LEUKER DAN HET AL IS. gisch-dynamische boerderij Ter Linde in Oostkapelle bijvoorbeeld. Zij staan bekend om de heerlijke kazen die ze zelf maken en verkopen in de boerderijwinkel Loveren- dale onder aan de Walcherse duinen. Ook voor zuivel en heerlijke vruchtensappen be zoek je dit eerlijke adres. Niet alleen voed sel kan biologisch zijn. Ook crème, zeep of haarproducten. Die koop je dan weer bij bijvoorbeeld Natuurdrogist De Waaihoek in Goes. Winkels met tweedehands kleding, meu bels of leuke hebbedingetjes ontbreken niet in de lijst. Het opnieuw gebruiken van producten die al bestaan levert geen extra belasting op voor het milieu. En waarom spullen weggooien? Misschien gebruik je ze zelf niet meer, maar maak je een ander er nog ontzettend blij mee? Elegeert: "Hoe meer tweedehands spullen er in omloop zijn, hoe beter. Zodra het op de brandsta pel belandt ben je het allemaal kwijt." De Ruilwinkel in Goes is een leuk voorbeeld uit de categorie tweedehands. Staat er bij jou een apparaat te verstoffen? Of een spel ongebruikt in de kast? Neem het mee naar De Ruilwinkel. Hiervoor krijg je punten, die je besteedt in de winkel. Geld komt er niet aan de pas. In Zeeland zijn De Wereldwinkels in West- kapelle, Zoutelande, Serooskerke, Goes en Zierikzee de plek bij uitstek voor fairtrade food en voor nonfood producten, dit alles gemaakt met respect voor mens en milieu. Fairtrade staat voor eerlijke handel en be vordert de duurzame ontwikkeling in de internationale handel. In Domburg vind je Galerie Pop. Een schattig zaakje waar je naartoe gaat voor een cappuccino gemaakt van fair trade koffiebonen en met biologi sche melk, zelfgebakken taart, ontzettend leuke accessoires voor in je huis of een mooi sieraad. Op Schouwen-Duiveland is De Zeeuwse Hemel het bezoeken waard. Dit is een win kel en een res-taurant in één. Je schuift er aan voor gerechten met basic en pure ingre diënten. Gerechten over de hele wereld ge combineerd met ingrediënten uit Zeeland. Met lokale producten ondersteun je niet alleen de ondernemers, maar draag je ook bij aan een beter milieu. Elegeert: "Het con sumeren van streekproducten zorgt voor minder transport waardoor de C02 uitstoot omlaag gaat." Met al die fijne adressen wordt lokaal shop pen en ergens lunchen nog leuker dan het al is. Mooie bijkomstigheid is dat je ook nog eens heel verantwoord bezig bent. Elegeert: "Eerlijk Winkelen draagt bij aan duurzaam consumeren en dus uiteindelijk ook aan een beter klimaat. De verandering begint echt bij jezelf." Wil je zien welke eerlijke adressen er in Zeeland zijn? Of juist in die ene stad buiten de provincie waar je binnenkort een dagje naar toe gaat? Bekijk dan de website van Eerlijk Winkelen of download de app. .Jdeïstconceït De Boekenmolen Molenweg 1 - Meliskerke Tel. 0118-562341 Bartvooruwstad.nE Skids kidsfashion St. Jacobsstraat 25/27 4381EK, Vlissingen www.skids.nl Actie geldig van 1 t/m 12 december 2015. Ook geldig in combinatie met andere aanbiedingsacties. In Domburg vind je Galerie Pop. Een schattig zaakje waar je naartoe gaat voor een cappuccino gemaakt van fair trade koffiebonen en met biolo gische melk, zelfgebakken taart, ontzettend leuke accessoires voor in je huis of een mooi sieraad. Foto: Stefanie van der Maas Kanaalstraat 12 4388 BM Oost-Souburg Geldig van 25 november t/m 5 december 2015. Niet geldig in combinatie met andere kortingen. groot door Stefanie van der Maas O www.eerlijkwinkelen.nl DUO GAVOTTE cd en dvd van Duo Gavotte bij aankoop van min. 15,- aan kerstkaarten ofkerstcd's Geldig van 25 november t/m 15 december. Niet geldig in combinatie met andere kortingen. Een coupon per klant.

de Faam | 2015 | | pagina 27