25/11/15 Oesters van het land in Kais Provinciewerk Historische namen voor viaducten Sloeweg Eb en vloed omzetten in schone energie Provincies vinden elkaar over de grens heen Provincie werk Informatierubriek van de Provincie Zeeland Geïnteresseerd in het laatste nieuws? Kijk dan op www.zeeland.nl Het getij omzetten in schone energie. Het gebeurt in de Oosterschelde. Het gaat om het grootste innovatieve project voor getijdenstroom in Nederland en de grootste commer ciële getijdeninstallatie in de wereld, waarbij voor het eerst een reeks van vijf turbines naast elkaar zijn geïnstalleerd. provincie met land in zee. Daarom past getijdenenergie zo goed bij onze provincie. De afgelopen jaren hebben we in Zeeland veel expertise opgebouwd op dit vlak. We zijn al jaren aan het pionieren: nu kunnen we laten zien dat het water een belang- De Deltawerken beschermen een groot deel van Nederland al bijna zestig jaar tegen overstromingen. Nu heeft de Oosterscheldekering dus ook de functie om groene stroom op te wekken. Eind september 2015 installeerden Tocardo en Huisman de getijdenturbines van in totaal 50 meter lang. Per jaar produceert de getijdencentrale genoeg stroom voor ruim duizend huishoudens. De energie wordt als groene stroom verkocht. Deze technologie heeft de mogelijkheid om uit te groeien tot een groot Nederlands exportproduct. Getijdenenergie wereldwijd kan voorzien in tien tot twintig procent van de wereld- behoefte aan elektriciteit. Expertise opgebouwd De Provincie Zeeland droeg 500.000 euro bij aan dit project. Ben de Reu: "Zeeland is omringd door water: wij zijn de enige rijke energiebron is voor Zeeland. Ik ben er van overtuigd dat getijdenenergie een belangrijke rol heeft in de toekomstige duurzame energiemix." Diederik Samsom, fractievoorzitter van de PvdA in de Tweede Kamer, opent woens dag 25 november 2015 de nieuwe ge tijdeninstallatie in de Oosterschedekering. Meer lezen over energie uit water? www.zeeland.nl/energie-en-klimaat/ energie-uit-water In Kats is Sybe Smit van Smit Smit B.V. bezig met de kweek van landoesters. Dat doet hij nabij het terrein van de Zeeuwse Tong. Voor de kenners van Kats: onder de middelste windmolen. Hij heeft daar samen met zijn vader 2,5 hectare grond aange kocht. Inmiddels staan er 24 grote vijvers voor het kweken van algen voor de groei van de oesters. Hij is druk bezig met de opstart van zijn bedrijf. Sybe Smit is opgegroeid met schaal- en schelpdieren. "Mijn vader zat 25 jaar lang in de verwerking ervan. Het is echt hartstikke mooi om dit bedrijf met hem op te zetten. Zeeland is met de lange, vlakke kustlijn en het schone water zeer geschikt voor deze manier van kweken. Via een leiding gebruiken we het Oosterschelde- water op het land. Met onze techniek kun nen we het hele jaar door heerlijk vette oesters leveren. Voor de lange termijnvisie willen we een bijdrage leveren aan de vraag naar hoge kwaliteit eiwitten." De Provincie Zeeland én de gemeente Noord-Beveland steunden dit nieuwe bedrijf via (Europese) subsidieverle ning, grondverkoop en hulp en advies bij vergunningentrajecten. Gedeputeerde Jo-Annes de Bat verricht de opening van de Oesterkwekerij aan de Colijnsplaatse Groeneweg 2 op vrijdag 27 november 2015. De aanwezigen proeven dan ook de eerste landoestertjes. "De kweek van schelpdieren is onlosmakelijk met onze provincie verbonden. Onze mosselen en oesters zijn in binnen- en buitenland beroemd. Om ook in de toekomst toonaan gevend te blijven op dit gebied hebben we innovatieve ondernemers nodig. Smit Smit is een prima voorbeeld van zo'n in novatieve onderneming!", aldus Jo-Annes de Bat. Meer lezen over binnendijkse aquacultuur? www.zeeland.nl/economie De Provincie Zeeland is online bereikbaar via: www.zeeland.nl en via sociale media op www.facebook.com/provinciezeeland en ons Twitterprofiel @provzeeland. Zo laten we zien waar we werk van maken Voor Zeeland. Elke dinsdag wordt Zeven Minuten Zeeland opgenomen in de werkkamer van de Commissaris van de Koning. In zeven minuten komen onderwerpen aan bod die spelen in de Zeeuwse politiek, zodat u óók op deze manier inzicht krijgt in de werkzaamheden van de Provincie. Via onze Facebookpagina en Twitterac- count vindt u wekelijks de rechtstreekse link naar de actuele uitzending. Stelle, Gosvazze, Calishoeck en Drie Klauwen. Dit zijn de vier historische namen die de Heemkundige Kring De Bevelanden heeft bedacht voor de viaducten in de Sloeweg. De namen weerspiegelen het karakter van de streek. Stelle Deze (landbouw)tunnel vormt de verbind ing tussen de twee stukken Stelledijk. De tunnel is goed zichtbaar vanuit de A58. Eerder was er waarschijnlijk een heuvel (Stelle) waar schapen bij hoog water heen gingen. De naam Stelle is karakteristiek voor de streek en komt vaker voor in Zeeland. Gosvazze Deze drie viaducten liggen onder de Sloeweg. Ze verbinden de Vrooneweg met de Stelleweg. Onder andere bezoekers van het recreatiegebied Stelleplas maken gebruik van deze verbinding. Vlakbij deze locatie ligt het gehucht Graszode. In dialect ook wel Gosvazze genoemd. G of H? Schrijf je nu 'Gosvazze' of 'Hosvazze'? Omdat het Zeeuws vooral een spreektaal is, denken veel mensen dat je woorden schrijft zoals je ze uitspreekt. Maar dat hoeft niet. In de semiofficiële spelling van het Zeeuws worden woorden waarvan de Nederlandse vorm met een 'g' begint, omwille van de herkenbaarheid ook met een 'g' geschreven. In het Woordenboek der Zeeuwse dialecten van mevrouw Ghijsen komen 'hos' en 'hosvazze' niet voor. Wel 'gos' en 'gosvazze'. Ook het buurtschap wordt in dit woordenboek benoemd als 'de Gosvazze'. Je schrijft dus Gosvazze. maar zegt Hosvazze. Gedeputeerde Harry van der Maas: "Veel lof voor de Heemkundige Kring. De vrijwil ligers zijn de geschiedenis ingedoken om voor de vier locaties geschikte namen te vinden. Dat is prima gelukt." Meer weten over de namen Calishoeck en de Drie Klauwen? Kijk op www.zeeland.nl/sloeweg We hebben in Zeeland veel te maken met Europese regels en wetgeving. Daarom is de Provincie Zeeland goed vertegenwoordigd in Brussel. Omdat Zeeland een grensregio is met de provin cies Oost- en West Vlaanderen, stemmen we ons beleid af op gezamenlijke thema's als veiligheid, economie, toerisme, landbouw, welzijn, zorg en water. Dat doen we in de Schetdemondraad. De raad subsidieert ook samenwerkingsprojecten via het Scheldemondfonds. Onlangs kenden we hieruit een subsidie toe voor de uitbreiding van het internationale Maritieme veiligheidsteam (MIRG) met West-Vlaamse experts. De recente aanvaring voor de kust van Zeebrugge maakt duidelijk hoe belangrijk het is om terug te kunnen vallen op een goed getraind internationaal veilig heidsteam. fn hef voorjaar van 2016 organiseert de Euregio Scheldemond een grensoverschrijdend event met informatie- en werksessies voor geïnte resseerden die een Europese subsidie willen aanvragen voor hun project. Meèr lezen over Europa, Europese subsidies en de Scheldemondraad? www.zeeland.nl/europa COLOFON Redactie: afdeling Communicatie Provincie Zeeland Opmaak: Provincie Zeeland. Fotografie: Mechteld Jansen, Provincie Zeeland. Reageren op deze uitgave van Provinciewerk? Neem dan contact op met Provincie de afdeling Communicatie per telefoon 0118- 63 10 50. Wilt u inzage van stukken? Neem dan contact op met het informatiecentrum via de e-mail infocentrum@zeeland.nl of per telefoon op 0118- 63 10 11. -> r\ #4 Of schrijf naar Postbus 6001,4330 LA Middelburg. Bezoekadres: Provinciehuis, Abdij 6.4331 BK Middelburg. De volgende Provinciewerk verschijnt 9 decenber 2015. f/rf £6613 IIQ Provinciewerk leest u ook via: http://www.zeeland.nl/publicaties-en-bekendmakingen/provinciewerk

de Faam | 2015 | | pagina 10