r r Sinterklaas komt 14 november naar Middelburg ia f Verantwoord stoken openhaard en kachel WWW.MIDDELBURG.nl j Veranderingen Wmo vervoer/ collectief vervoer F f Porthos zoekt vrijwillige initiatieven in zorg en ondersteuning ledereen extra alert tijdens de donkere dagen f f GEMEENTE MIDDELBURG Sinds 1 november is het Wmo vervoer veranderd. Dit noemen we soms ook collectief vervoer. Gebruikers van het Wmo vervoer hebben allemaal een brief van Porthos ontvangen. Bij de brief zat een Porthos vervoerspas en een folder waarin staat uitgelegd hoe het werkt. We zetten de belangrijkste wijzigingen nog even op een rij. De Gemeentelijke vervoerscentrale regelt nu het vervoer. Zij nemen de ritten aan en zorgen ervoor dat ze op tijd worden gereden. Het telefoon nummer is 088 - 235 80 50. Er is vanaf 1 november ook een nieuwe vervoerder: TCR. En voortaan geldt een prijs per kilometer i.p.v. per zone. Voor iedere rit betalen reizigers een starttarief van 1,-. Per kilometer betalen zij 0,15. Maakt u gebruik van Wmo vervoer of collectief vervoer? En heeft u geen brief of pas ontvangen? Dan kunt u contact op met Porthos via 088 - 751 4000. Porthos zoekt contact met coördinatoren van organisaties en initiatieven die op vrijwillige basis zorg en ondersteuning leveren aan inwoners van Walcheren. Porthos schakelt dit soort organisaties graag in voorafgaand aan, of aanvullend op professionele zorg en ondersteuning. In december kunnen vertegenwoordigers van kleine en grote vrijwilligers initiatieven wederzijds kennismaken met de medewerkers van Porthos op een 'Marktplaats' in het gemeentehuis van Veere in Domburg. Vrijwillige, niet-commerciële organisaties die nog geen uitnodiging hebben gehad kunnen zich melden via een mail aan r.de.bruin@porthos.nl. Het is weer vroeg donker 's avonds. Dat weten helaas ook straatrovers, woninginbrekers en overvallers. Die slaan juist in de donkere dagen hun slag. Alleen als iedereen extra alert is tijdens de donkere dagen, kunnen we echt een vuist maken tegen wonin ginbraken, overvallen en straatroven. De politie is het hele jaar door alert op deze ernstige delicten. In de donkere herfst- en wintermaanden zetten zij nog een tandje extra bij, samen met gemeenten en het Openbaar Ministerie. De politie zal tot en met maart plaatselijk meer surveilleren, preventieve acties houden, inbrekers, overvallers en straatrovers extra in de gaten houden en nog meer energie steken in het opsporen van daders. Daarnaast hebben zij echter ook de ogen en oren van alle inwoners hard nodig om verdachte zaken aan ons te melden. Verdachte situatie? Bel 112! Hoort of ziet u iets ongewoons? Een vreemde auto in de straat? Een per soon op de uitkijk? Een raam dat aan diggelen valt? Aarzel niet en bel di rect 112. De politie komt liever een keer te veel dan een keer te weinig. Onthoud zo goed mogelijk het signalement van de verdachte persoon en het kenteken van de auto. Des te groter is de kans op een arrestatie op heterdaad van mensen met verkeerde bedoelingen. Tref uw maatregelen Tref maatregelen om te voorkomen dat u slachtoffer wordt. De gelegen heid maakt de dief! Nog steeds gebeuren veel inbraken bij mensen die hun deuren en ramen niet goed afsluiten, die geen stevig slot op de deur hebben of die duidelijk zichtbaar op vakantie zijn. Politiewebsite Tips en informatie ter voorkoming van woninginbraak, overval en straat roof vindt u op politie.nl in het menu Onderwerpen. Voorlichtingsmiddag inbraakpreventie Maak een foto van uw hang- en sluitwerk. Neem deze mee naar de voor lichtingsmiddag inbraakpreventie op donderdag 19 november van 14.00 tot 17.30 uur bij de Karwei op de Mortiere. Daar beoordelen experts van onder andere de politie uw hang- en sluitwerk en geven advies. Zaterdag 14 november bren gen de pakjesboten nummer 8 en 9 Sinterklaas en zijn Pieten naar Middelburg. Samen met vijftig Pieten zet de goedhei ligman om 13.30 uur bij de gedenknaald aan de Rouaanse- kaai voet aan wal. Daar wordt hij welkom geheten door burge meester Harald Bergmann. Het wordt een gezellig drukte rond de Beatrixbrug, de plek waar de kinderen wachten. Vanaf 13.00 uur warmt Bert van Leerdam het publiek op. Muzikaal wordt Sinter klaas met zijn Pieten verwelkomt door Junior Drumcorps Johan Friso en de Sjores Ambrasband. Route Na aankomst maakt de Sint, vergezeld door zijn Pieten, een grote ronde door de stad. Via de Dwarskaai, Dam, Korte Delft, Lange Delft, Segeerstraat, Houtkaai, Turfkaai, Sint Janstraat, Lange Delft, Burg, Koorkerkhof, Koorkerkstraat, Lange Delft, Markt, Gravenstraat, Zusterstraat, Plein 1940, Korte Geere, Lange Geere, Pottenbakkerssingel, Achter de Houttuinen, Langeviele, gaat de Sint naar het podium op de Markt. Daar wordt Sinterklaas rond 15.15 uur officieel ontvangen door de burgemeester en feest- piet Damario. Verkeersmaatregelen Door de intocht van Sinterklaas is er van vrijdag 13 november 19.00 uur tot zaterdag 14 november 16.00 uur een parkeerverbod van' kracht op de Rouaansekaai ter hoogte van de gedenknaald en op de Dwarskaai aan de huizenzijde. Vanaf 12.00 uur wordt het verkeer van en naar de Veerseweg omge leid in verband met afsluiting van de Rotterdamsekaai. Het verkeer wordt ook omgeleid bij de St. Pieterstraat, Molstraat en Lon- densekaai. Na het passeren van de stoet worden de omleidingen opgeheven. Arnemuiden Zaterdag 21 november komt Sinterklaas naar Arnemuiden. Foto: Aart van Belzen ■nnB Door verkeerd gebruik kan een kachel of openhaard onnodig overlast en milieu- en gezond heidsproblemen veroorzaken. Zo kunnen bij het stoken bepaalde stoffen vrijkomen die nadelige gevolgen hebben voor de luchtkwaliteit. Mensen met ademhalingsziekten en jonge kinderen lopen extra ge zondheidsrisico's bij verkeerd stoken. Stokers kunnen zelf veel doen om de schadelijke effecten te beperken. Tips die bijdragen om de scha delijke effecten te beperken: Maak bij de aanschaf de juiste keuze Uit een open haard verdwijnt 90% van de opgewekte warmte door de schoorsteen, terwijl bij een hout- of kolenkachel 65% a 75% wordt omgezet in warmte in de woning. Kies een kachel die het juiste vermogen heeft afgestemd op de te verwarmen ruimte. Gebruik altijd de juiste brandstof Een allesbrander bestaat niet. Stook alleen die stoffen in de ka chel waarvoor de kachel geschikt is. Stook geen afval of kranten papier. Drukinkt veroorzaakt veel schadelijke emissies. Als hout gestookt wordt, 'gebruik dan alleen onbehandeld hout dat goed droog is. Hout kan het best enkele jaren drogen voordat het gestookt wordt. Gebruik ook geen multiplex of spaanplaat. Let er op dat de schoorsteen goed trekt Zorg dat de schoorsteen de juiste hoogte en de juiste diameter heeft zodat de schoorsteen goed trekt. Ventileer de ruimte waar uw haard of kachel staat Een kachel zuigt lucht aan van binnen uw woning, zorg daarom voor voldoende aanvoer van verse buitenlucht via bijvoorbeeld ventila- tieroosters. Foto: Aart van Belzen Smoor het vuur niet Smoren ontstaat doordat de zuurstof toevoer geblokkeerd wordt. Als de kachel een te groot vermogen heeft wordt vaak de luchttoevoer dicht gezet waardoor de kachel gaat smoren. Hierbij komen veel meer vervuilende stof fen vrij. Zorg dus altijd voor een zo volledig mogelijke verbranding. Als er een kleurloze of witte rook uit de schoorsteen komt weet u dat u goed bezig bent. Grijsblauwe, grijze of zwarte rook geeft aan dat u verkeerd bezig bent. Maak het vuur milieuvriendelijk aan Gebruik voor het aanmaken van de kachel geen proppen krantenpa pier. Gebruik hiervoor bij voorkeur natuurlijke aanmaakblokjes of kleine houtjes. Niet stoken tijdens mist of windstil weer Op sommige momenten kunt u beter niet stoken. Bij mistig of windstil weer trekt de schoorsteen niet optimaal, zodat er meer rook en schadelijke stoffen geprodu ceerd worden. Die slaan neer en blijven in de omgeving hangen wat niet prettig voor de buren is. Daarnaast is de kans op koolmo noxide verontreiniging tijdens dit weer groot. As en roet in de in de vuilnisbak As en roet bevatten kankerverwek kende stoffen. Deze stoffen horen dus niet op de composthoop of de tuin maar in het overig huishoude lijk afval. Bezoekadres: Kanaalweg 3 4337 PA Middelburg Postadres: Postbus 6000 4330 LA Middelburg Telefoon: 14 0118 E-mail: info@middelburg.nl Internet: www.middelburg.nl Twitter: @Gem_Middelburg Facebook: gemeentemiddelburg Openingstijden stadskantoor: Maandag tot en met vrijdag 8.30 tot 16.30 uur Donderdag 8.30 tot 20.00 uur

de Faam | 2015 | | pagina 9