Zeeuwse dracht sterft snel uit Bid en het zal je gegeven worden?! ERFGOED ZEEUWSE VROU Winkel Willie Wonka geopend Tf\ WESTKAPELLE - Minderhoud deed in 2003, 2010 en dit jaar een telling hoeveel vrouwen nog in Zeeuwse dracht liepen en telde er nog slechts 46. In 2010 waren er dat nog bijna honderd. In 2003 nog 216! Het is dan ook niet uitgesloten dat wanneer Minderhoud over een jaar of vijf opnieuw telt, er nie mand meer over is. Het on derzoek werd onlangs gepu bliceerd in De Wete, het blad van de Heemkundige Kring. Per plaats op Walcheren en met naam en toenaam telde hij wie er anno 2015 nog in klederdracht rondloopt. Hij kon zich beperken tot Wal cheren, want volgens hem is in de rest van Zeeland nie mand meer op zijn 'boers' gekleed. Minderhoud: "In Zuid-Beveland woont nog één vrouw die de streek- dracht draagt. En mannen in Zeeuwse dracht zijn al lemaal uitgestorven." De cijfers tonen het harde bewijs dat de streekdracht snel uitsterft. Minderhoud vindt dat jammer, maar re- 'IK BEN NA EEN PAUZE VAN ACHT JAAR WEER OVERGESTAPT OP KLEDERDRACHT' eel: "Alle vrouwen in dracht hebben inmiddels een dus danige leeftijd bereikt dat het onvermijdelijk is. De oudste is geboren in 1916 en bijna honderd jaar. De jong ste is van 1938 en daartussen ligt de gemiddelde leeftijd op 90 jaar. Daarvan woont 40% in een woonzorgcen trum. Sommigen dragen al leen nog de muts of slechts enkele kledingstukken van hun volledige dracht." Mevrouw A. Ventevogel-De Nooijer uit Arnemuiden is nog een 'jonkie'. Geboren in 1938 is zij de jongste nog in (Arnemuidse) dracht lopen de Zeeuwse. Op haar 78ste hijst zij zich nog dagelijks in de traditionele kleding en voelt zich daarin goed. "Ik heb een jaar of acht op-z'n- burgers gelopen, maar ben later toch weer overgestapt naar de streekdracht. Maar je bent wel bijna een uur per dag bezig om je aan te kle den." Dat is vaak de reden volgens Minderhoud waar door Zeeuwse vrouwen in het verleden het 'boers' ge kleed gaan verruilde voor burgerkleding. Minder houd: "En veel nog levende drachtdraagsters zitten in een verpleeghuis, zijn door ziekte afhankelijk geworden van verpleging, die vaak geen tijd meer heeft om drie kwartier tot een uur te beste den om ze aan te kleden." Ook zijn volgens Minder houd velen in de loop der jaren overgestapt naar bur gerkleding. "Dat was goed bevallen. Sommigen vertel den dat ze dat al veel eerder hadden moeten doen!" Mevrouw Ventevogel-de Nooijer zal zolang het kan in dracht blijven: "En mor- regu als ik hier in Erremu naar kerke gé, gé ik natuur lijk extra feestelijk met de bovenmutse!" Daarnaast steunt Willie Wonka lokale initiatieven met chocolade en diensten. Hun chocolade wordt hand gemaakt, door speciaal op geleide vrijwilligers in het atelier. Naast chocolade en Zeeuw se streekproducten als jam, bier en zeep worden er bij Willie Wonka bedrukte Zeeuwse t-shirts verkocht. Tijdens een van de work shops kun je zelf bonbons maken. Kinderen vanaf zes jaar kunnen er hun kinder feestje geven en een choco lademasker versieren met marsepein en eetbare inkt. Met Moederdag verwent Willie Wonka de ouderen in alle verzorgingstehuizen op Walcheren met een bonbon bij de koffie. En ook de feest dagen gaan niet ongemerkt voorbij. Met Sinterklaas en Pasen zorgen de medewer kers van Willie Wonka er namelijk voor dat alle kin deren die in het ADRZ ver blijven een lekkere traktatie krijgen. Uit de lijst van geregistreerde klederdrachtdraagsters op Walcheren blijkt dat de populatie van de nog in Wal- cherse/Arnemuidse dracht het grootst is in Arnemuiden (14), Middelburg (8), Westkapelle (7). In 2003 waren er op Walcheren nog 216 vrouwen in dracht. In 2010 was dit aantal geslonken tot 99. In 2015 zijn er nog slechts 46. ZIERIKZEE - Margriet Hac- kenberg en Corina Blok zijn de initiatiefnemers van het blad Zij en Zeeuws. Al snel begonnen zij ook met het organiseren van Sing- ins en Vrouwendagen. Een tweedaagse conferentie was daarop een logisch vervolg. "Wij merken dat vrouwen soms een beetje schrikken van het woord 'conferentie'", zegt Margriet. "Ze denken dat het zwaar is, erg op stu die gericht en dat het mis schien heel dichtbij komt. Daar hoeven ze niet bang voor te zijn. Natuurlijk zijn er lezingen die je aan het denken zetten, maar er zijn ook ontspannen momenten waarin je samen kunt praten over wat je hebt gehoord en hoe dat past in jouw leven. Er is ook tijd om even te re laxen of een stukje te wande len. De locatie is hotel Arion op de Boulevard van Vlis- singen, dus even uitwaaien op het strand is altijd moge lijk. Het onderwerp Bid en het zal je gegeven worden?! LEZINGEN DIE JE AAN HET DENKEN ZETTEN EN ONTSPANNEN MOMENTEN Geeft natuurlijk ook aanlei ding om het te hebben over gebeden die niet verhoord worden. Dat is herkenbaar voor iedereen. De sprekers zijn Paulien Zeeman en Ron van der Spoel. Zij zullen op beide dagen een lezing geven en het onderwerp van ver schillende kanten belichten. We hebben bewust gekozen voor een tweedaagse confe rentie, zodat je helemaal los kunt komen uit je dagelijkse beslommeringen en je kunt richten op God. Op vrijdag avond treedt Rob Favier op. Hij is zanger, entertainer, schrijver en dichter. Dat be looft iets bijzonders te wor den." Corina weet dat vrou wen het moeilijk vinden om zomaar een paar dagen voor zichzelf te nemen. "Dat her ken ik wel", zegt ze. Er zijn natuurlijk ook kosten aan verbonden en dan heb je snel de neiging om de hobby van je man of iets voor school voor de kinderen voor te la ten gaan. Maar dan realiseer ik me dat ik het wel waard ben om in te investeren. Als ik met nieuwe energie en blij terugkom van de confe rentie heeft mijn gezin daar ook iets aan." De Zeeuwse Vrouwenconferentie is op vrijdag 6 en zaterdag 7 november 2015 in hotel Arion in Vlissingen. Het is mogelijk om in hotel Arion te overnachten voor speciaal tarief. Meer informatie is te vinden op www. zijenzeeuws.nl Belangstellenden kunnen zich hier ook aanmelden. 3 www.de-faam.nl De Faam woensdag 21 oktober 2015 19 Piet Minderhoud deed telde dit jaar het aantal vrouwen in Zeeuwse dracht. Hij telde er slechts 46. In 2003 waren er nog 216 vrouwen in dracht. Foto: archief Minderhoud Beroepshalve heeft Piet Minderhoud uit Westkapelle als juwelier/goudsmid veel contact met dames in Zeeuwse dracht. In zijn zaken in. Westkapelle en Arnemuiden komen geregeld drachtdraagsters die dit stukje Zeeuwse cultuur uitdragen. Maar voor hoe lang? door Gerard van der Hoeven vervolg van de voorpagina Zeeuwse t-shirts O Aan de Langeviele 65 in Middelburg is de Zeeuwse Winkel voor de Stichting Willie Wonka geopend. Met de winst wil de Stichting vakantiewoningen bouwen voor gezinnen met kinderen die speciale zorg nodig hebben. ,>.v 1 f i f LbLbk Het christelijk lifestyle magazine voor de Zeeuwse vrouw, Zij en Zeeuws, organiseert een vrouwenconferentie. Twee dagen lang met elkaar v, nadenken over het onderwerp j het zal je gegeven worden?! Het uitroepteken en het vraagteken staan er niet voor niets. Genoeg stof tot discussie. door Willemien Lemkes Twee dagen lang met elkaar nadenken over het onderwerp Bid en het zal je gegeven worden?! Foto: PR

de Faam | 2015 | | pagina 19