Kunst Cees van der Burght levensecht Geen crisis voor Wereldwinkel EXPOSITIE IK EN MIJN CLUB VLISSINGEN - Hij maakte wer ken over gebeurtenissen, boerderijen, oorlogen en dan vooral de Tweede We reldoorlog in zijn Vlissingen in het bijzonder. Jarenlange noeste arbeid die hij graag wilde exposeren. Maar dat was een gevecht op zich, want vaak werd zijn streven gedwarsboomd. De levens echtheid van zijn werk von den sommigen juist een be lemmering om het als kunst te exposeren. Van der Burght groeide op in het door oorlog geteisterde Vlissingen. Hij zei daar zelf over: "Ik ben in de oorlogs jaren opgegroeid in Vlissin gen. Gebeurtenissen uit die periode, staan voor eeuwig in mijn geheugen gegrift. De Tweede Wereldoorlog is be palend gebleken voor de rest van mijn leven." Hij was be trokken, maar 'genoot' ook van die 'spannende' dingen die op zijn netvlies kwamen en die hem fascineerde", al dus zijn zoon Cees van der Burght jr. bij de opening van de expositie afgelopen vrij- 'CEES TEKENDE DE OORLOG EN DE OORLOG TEKENDE HEM' dag. Van der Burght die de leerschool van De Schelde bezocht werd later tech nisch tekenaar bij Defensie en illustrator. Zijn werk valt op door de uiterste precisie in tekeningen, schetsen, schilderijen, sculpturen en maquettes. Schaalmodel len van ondermeer bunkers, maar ook oorlogstaferelen, die tot in de kleinste details zijn uitgewerkt. En er is vol gens zijn zoon nog veel meer dat thuis ligt opgeslagen. Van der Burght's kunstnala tenschap zoals is uitgestald in het MuZEEum laat zien hoe perfectionistisch de man was. De bewogen tijd van Vlissingen in de oorlog, had een diepe impact op Van der Burght. Ad Tramper archivaris zei na de dood van de kunste naar: "Hij tekende de oorlog en de oorlog tekende hem." Het Gemeentearchief en het MuZEEum voert deels het beheer over de nalatenschap van Van der Burght en heeft zich ingezet om samen met zoon deze expositie te kun nen houden in het MuZEE um. Nu een halfjaar na zijn dood is die expositie 'De Bezet ting Verbeeld' met werken van Cees van der Burght er dan eindelijk. In het MuZEEum in Vlissingen zijn velen van zijn kunstwerken uitgestald in een aparte ruimte en kunnen museumbezoekers er naar kijken. In ieder geval tot begin 2017. een eerlijke prijs voor hun producten krijgen. De We reldwinkel heeft ook enkele medewerkers van het Uni- versity College Roosevelt, en daar zijn ze erg blij mee, want de winkel is ook in ternationaal heel populair. Vooral Duitsers weten de winkel in het zomerseizoen te vinden. Tussen oktober en april is het wel een stuk rustiger in de winkel, maar dat geeft mooi de gelegen heid om klusjes te doen die zijn blijven liggen. Sinds kort heeft de faitrade cadeauwinkel ook een ei gen facebookpagina en zijn Ingrid en de collega's druk bezig om hier een succes van te maken. En een eigen website is er ook. Dan vertelt ze dat het groot ste succes momenteel de Dopper is. De dopper is een hervulbare plastic fles, die gemaakt is van recyclebaar materiaal. De dopper werd in 2010 ontworpen met als doel kraanwater te promo ten en de plastic berg met afval terug te dringen. Vijf procent van de opbrengst van elke verkochte dopper gaat naar waterprojecten in Nepal. Per maand worden er inmiddels 100.000 van deze flessen verkocht in ons land, en ook in Middelburg zijn ze een groot succes. De Wereldwinkel is geopend van dinsdag tot en met zater dag van 10.00 tot 17.00 uur en op maandag van 13.30 tot 17.00 uur. kei biedt ook cursussen aan, zoals een cursus winkelme dewerker, een cursus etale ren en een cursus inpakken. Deze zijn op het hoofdkan toor in Culemborg. Van an dere vrijwilligers vraagt ze om minimaal één keer per veertien dagen één dagdeel beschikbaar cq actief zijn voor de Wereldwinkel. Je moet het wel doen uit over tuiging, want het blijft na tuurlijk een organisatie met een idealistisch doel. De boeren en producenten die Zet iemand in het zonnetje! Er zijn talloze clubs op Walcheren; variërend van voet balvereniging tot fotografieclub en van handwerkgroepje tot wandelclub. Ben jij lid van zo'n vereniging of ken je een enthousiasteling die meer over zijn of haar club wil vertellen? Mail naar redactie.faam@ wegenermedia.nl. MIDDELBURG - Iedereen heeft wel eens van de Wereldwin kel gehoord, maar sommi gen zullen er nog nooit bin nen zijn geweest. De Wereldwinkel heeft al lang geen stoffig imago meer volgens Ingrid. "Die tijd ligt achter ons." Er is zelfs een wachtlijst qua vrijwilligers, want met vijfendertig vrij willigers zijn er momen teel genoeg medewerkers. Nieuwe vrijwilligers kun nen zich wel- aanmelden, maar moeten wachten tot er een plaats vrij komt in het team dat momenteel voor namelijk uit 60-plussers bestaat. Wel is het zo dat de Wereldwinkelvereniging in Middelburg al twee jaar op zoek is naar een nieuwe voorzitter. Een vacature die maar niet ingevuld wordt. HET STOFFIGE IMAGO VAN DE WERELDWINKEL IS AL LANG VOORBIJ Waarom dat is weet Pen nock niet: "het is kennelijk geen populaire functie." De Wereldwinkel in Mid delburg is een op zichzelf staande winkel, maar is wel lid van de landelijke vereni ging van Wereldwinkels. De eerste Wereldwinkel in ons land opende op 1 april 1969 de deuren in Breukelen en was een kerkelijk initiatief met voornamelijk verkoop van koffie en thee. De win kel in Middelburg bestaat nu zo'n tweeëntwintig jaar, waarvan eenentwintig jaar op de huidige locatie die twee jaar geleden werd ver bouwd. In totaal zijn er in Nederland 240 Wereldwin kels, waarvan vijf op Wal cheren. Behalve in Middel burg, zijn er ook winkels in Vlissingen, Oost-Souburg, Westkapelle en Seroosker- ke. De winkel kan zelf voor het grootste deel het assorti ment bepalen. Ingrid steekt wekelijks ge middeld zo'n tien tot vijftien uur per week van haar tijd in de Wereldwinkel. Met uit schieters naar vijfentwintig uur. Een betaalde baan wil ze niet meer. Ze doet het om dat ze het een mooi concept vindt. Voorlopig denkt ze nog lang niet aan stoppen, ze vindt het nog veel te leuk om te doen. De Wereldwin- C www.de-faam.nl De Faam woensdag 21 oktober 2015 13 In juli van dit jaar overleed Cees van der Burght (1931-2015) na een langdurig ziekbed. Van der Burght was een creatieve veelzijdige man. In zijn leven maakte hij naast de vele schilde rijen ook maquettes, krijttekeningen en sculpturen. door Gerard van der Hoeven Oorlogsjaren Getekend Afbeelding uit de collectie van de expositie van Cees Van der Burght. Foto: PR MuZEEum Vlissingen Ingrid Pennock werkt met veel plezier bij de Wereldwinkel. Foto: Mark Lobbezoo Facebook Ingrid Pennock is al vijfjaar werkzaam als vrijwilliger bij de Wereldwinkel en sinds dit jaar is ze behalve verkoopster ook coördinator. "Het gaat goed met de Wereldwinkel, we hebben geen last gehad van de crisis", zegt Ingrid als we onder het genot van een kopje fairtrade- koffie zitten te praten. "De omzet stijgt zelfs nog steeds." door Mark Lobbezoo

de Faam | 2015 | | pagina 13