'Een verrukkelijk stukje natuurschoon' ïi VOLGENDE WEEK HEBBEN WIJ IETS NIEUWS VOOR U... Officiële Mededeling Natuurlijke hulp bij spierpijn en stijfheid BLAUWGERUIT Wl HIER AANLEG NOLLEBOS WERD DE HOBBY VAN DE BURGEMEESTER GENOEMD De Faam van de Provincie Zeeland NATUUR EN LANDSCHAP Snel herstellend en pijnstillend O www.de-faam.nl Vele Vlissingers hebben zich massaal verzet tegen de plannen voor een vakantiepark in het Nollebos. Ze willen het bos behouden zoals het nu is. In deze rubriek een terugblik op dit stukje natuur. door Gerard van der Hoeven Het Nollebos is aangelegd in de jaren dertig. Het natuur- en recreatiegebied kwam in de plaats van de drassige woestenij die was ontstaan na sloop van de restanten van Fort de Nolle. In de Fran se tijd was na de Engelse in val in 1809 de noodzaak ont staan tot uitbreiding van de vestingwerken. Vanaf 1810 werden huizen gesloopt van de Oude Timmerwerf en werd de stad door een brede gracht omgeven. Daarbuiten werd een ring van kroon werken en Forten gebouwd met Ford Montebello (later Fort De Nolle) en Fort St. Hi- laire (later Fort De Ruijter). Napoleon kwam persoonlijk de vestingwerken inspecte ren op 27 september 1811. Na de Napoleontische tijd raakte het in verval en de ruïne deels gesloopt. In 1918 werd de grond afgegraven. Vanwege werkloosheid bij De Schelde werden er 500 arbeidskrachten uitgeleend voor aanleg van een natuur gebied. Al snel werd het ambitieuze plan 'een hobby' van toenmalige burgemees ter Van Woelderen genoemd en sceptici meenden 'dat ter plaatse waar het bosch moest verrijzen, geen boom zou groeien' in het zompige moerasgebied. In de crisisja ren werden in het kader van de werkverschaffing werklo zen ingezet. In 1931 werden meer dan 150.000 boompjes ingeplant. Later werden nog eens 30.000 sierplanten en 1500 laanboompjes geplant en in de vijver 1000 kar pers uitgezet. In 1937 werd ter gelegenheid van het hu welijk tussen Prinses Juli- ana en Bernhard door het burgemeestersgezin Van Woelderen een zogenaamde Juliana-eik geplant. Het Nol lebos werd later dat jaar op 5 juni 1937 voor het publiek opengesteld, alleen op za- Burgemeester Van Woelderen en zijn vrouw en dochtertje planten een Juliana-eik in het Nollebos in het openingsjaar van het Nollebos op 7 januari 1937 Foto: Collectie Gemeentearchief Vlissingen terdag en zondag tijdens de zomermaanden en tegen be taling (25 ct. per gezin). Met slingerende wandelpaadjes, waterpartijen en rustieke loopbruggetjes, had Vlissin gen volgens de Vlissingsche Courant: 'Een verrukkelijk stukje natuurschoon'. Tot 7 oktober 1944 toen het door de inundatie van Walche ren na het kapot gooien van de Nolledijk door het zoute stromende water volledig werd verwoest. Na de oorlog werd het bos hersteld. Iedere week schrijft verslaggever Gerard van der Hoeven in 'Blauwgeruite ziel' over een historische gebeurtenis in Vlissingen, in het kader van 700 jaar stadsrechten. Deze rubriek komt tot stand in samenwerking met het Gemeentearchief Vlissingen. ADVERTORIAL Ontwerpvergunning Ontgrondingenwet voor Zilveren Schor Developments b.v. te Oosterbeek ten behoeve van de uitbreiding van een haven en het realiseren van een recreatieve waterpartij op een perceel kadastraal bekend gemeente Arnemuiden, sectie K, nr. 100 te Arnemuiden, gemeente Middelburg. Gedeputeerde staten van Zeeland willen de door Zilveren Schor Developments b.v. te Oosterbeek aangevraagde vergunning in gevolge de Ontgrondingenwet verlenen met voorschriften ter bescherming van de bij de ontgronding betrokken belangen. Het betreft de uitbreiding van een haven en het realiseren van een recreatieve water partij op een perceel kadastraal bekend ge meente Arnemuiden. sectie K, nr. 100 te Arnemuiden. gemeente Middelburg. Informatie over Provincie Zeeland: www.zeeland.nl De aanvraag en de overige stukken liggen van 16 september 2015 tot en met 28 okto ber 2015 ter inzage: Gemeentehuis van Middelburg, Kanaal- weg 3 te Middelburg:op werkdagen van 8.30-12.30 uur. Tot en met woensdag 28 oktober 2015 kan een ieder schriftelijk of mondeling ziens wijzen over het ontwerpbesluit naar voren brengen bij de Regionale Uitvoeringsdienst Zeeland, postbus 35, 4530 AATerneuzen. Van hetgeen mondeling naar voren is ge bracht wordt een verslag gemaakt. De aanvrager van de vergunning zal zo no dig in de gelegenheid worden gesteld te re ageren op de naar voren gebrachte ziens- wijzen.Voor het inzien buiten kantooruren, mondelinge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kan men zich wen den tot de heer R. de Nooijer (tel. 0115- 745131). Provincie Zeeland Een stijve nek of schouders na een lange werkdag. Een pijnlijke rug bij het opstaan. Of gewoon flink intensief gesport. Zo'n 50% van de Nederlanders heeft regelmatig tot dagelijks te maken met spierpijn en stijfheid. Dit is vervelend en kan ons doen en laten flink beïnvloeden. 47% van de mensen die regelmatig spierpijn heeft, zou naar eigen zeggen 'beter functioneren' als de pijn zou verminderen. A.Vogel Atrosan Spier- en Gewrichtsgel* helpt snel om pijn te verzachten en herstel te bespoedigen. Spierpijn en stijfheid Spierpijn en stijfheid worden vaak veroorzaakt door een op hoping van afvalstoffen in de spieren of gewrichten. Het betreft veelal lichaamsdelen, zoals rug, nek en schouders, die we bij bijna iedere be weging gebruiken. En dat kan impact hébben, blijkt uit onderzoek. Soms worden dingen als fietsen, stofzuigen en traplopen al lastig. Doorbloeding bevorderen Het bevorderen van de door bloeding bespoedigt het herstel van spierpijn en stijfheid. Hier door zorgt het lichaam namelijk op natuurlijke wijze voor een snellere afvoer van afvalstoffen en de aanvoer van voedings- en reparatiestoffen. Zodat spieren sneller herstellen. 50% Amica montana A.Vogel Atrosan Spier- en Gewrichtsgel* is pijnstillend, makkelijk smeerbaar en trekt snel in de huid. Door de hoge concentratie Amica montana (50%) zorgt de gel voor een effectieve stimulering van de lokale doorbloeding. Daardoor krijgt uw lichaam krachtige on dersteuning die het nodig heeft om zelf aan de slag te gaan met het herstellen van de weefsels. Zo bent u sneller weer soepel en kunt u weer doen en laten wat u zelf wilt. Verkrijgbaarheid A.Vogel Atrosan Spier- en Gewrichtsgel is verkrijg baar bij drogisterijen, apo theken, supermarkten en gezondheidswinkels in een verpakking van 100 ml. De adviesprijs is 9,99. sümjb» Spier- en Gewricht sgel Meer weten? Bel de A.Vogel gezond- heidslijn 0900-2464646 of kijk op avogel.nl Traditioneel kruidengeneesmiddel op basis van Amica montana. Lees voor gebruik de bijsluiter. De toepassing is uitsluitend geba seerd op reeds lang bestaand gebruik.

de Faam | 2015 | | pagina 7